şükela:  tümü | bugün
 • kırım'ın rusyanın eline geçmesine neden olan savaş.
  olay aslında rusyanın lehistan (polonya) soylularına karışması ile başlar. osmanlı o dönemde hala uluslararası alanda söz sahibidir. bu duruma müdale etmesiyle ruslar osmanlılara saldırır.
  kırım hanlığının desteğiyle savaş farklı cephelere sıçrar. lehistan ruslara ağır bir yenilgi sağlar. ancak kırım hanlığının kaybetmesi ve morada çıkan isyan soncunda işler değişir. özellikle çariçe ii. katerina, rus donanmasını baltık denizi'nden akdeniz'e göndermesi (ki ilktir) büyük bir yıkıma sahne olmuştur. rus donanması osmanlıları büyük bir yenilgiye uğratmıştır. hatta bu olaydan sonra rus donanması 1770 -1774 yılları arasında 5 yıl daha ege denizi'nde kalmıştır.
  osmanlılar balkanlarda bazı zaferler kazansa da gerçekleşen taht değişiklği sırasında küçük kaynarca antlaşması imzalanmıştır.

  (bkz: isimsiz savaş)
 • ohhooo olum türkler rusları görüce ne yapacaklarını şaşırmışlar zaten hemen dalmışlar ..........
 • büyük rus osmanlı savaşı olarak literatüre giren savaştır.savaş ruslar’ın polonya’ya girmesi ile başlayıp osmanlı’ya gerileme dönemi başlatacak olan kaynarca antlaşması ile bitmiştir.osmanlı polonya devletinin ruslar tarafından ilhakını önlemek için girmesiyle başlamıştır savaşın ilk safhasında osmanlı’nın lehinde ilerlemiştir ancak 1769 baharında hotin kalesinin düşmesi ile rus lehine değişmiştir.rus donanmasının baltık denizi’nden,atlas okyanusu’nu geçip akdeniz’e gelerek çeşme limanında osmanlı donanmasını yaktığı savaştır.bu savaşa hiçbir avrupa devleti osmanlı’yı tek başına yenememiştir bu sebeple tarihi bir dönüm noktasıdır.bu savaştan sonra imzalanan kaynarca anlaşması ile osmanlı devleti dünyanın en güçlü devleti olma özelliğini kaybetmiştir.
 • 21 temmuz 1774 tarihinde tahta yeni geçmiş olan osmanlı padişahı ı. abdülhamit, küçük kaynarca antlaşmasını imzalayarak savaşa son verdi. bu antlaşmayla kırım'a bağımsızlık verildi. ama rusya'nın asıl amacı bağımsız olan kırım'ı kısa bir süre sonra topraklarına katmaktı. 9 yıl sonra 1783 yılında rusya kırım'ı ilhak ederek resmen kendine bağladı.