şükela:  tümü | bugün
  • fazıl say'ın kaz dağları için vereceği konserdir. 18 ağustosta orada olacağım. link
  • 1 saat önce sona ermiş olan konserdir. inanilmaz bir kalabalık vardı.

son derece güzeldi. eline yüreğine sağlık fazıl say.
  • balaban dinlenme tesislerinin hem geliş hem de gidiş güzergahında yolun her iki yanında da 10'ar km'lik uzaklıkta araçlar park etmiş halde. 10binleri geçen insan seli araçlarını park edip en az 5 km yol yürüyerek alana ulaştı. doğanın talanına karşı haklı tepkisini gösteren on binlerce insan bir arada. gerçekten muazzam bir kalabalık var. konser biteli saatler oldu ancak hala alan ve etratındaki 10km lik alanda insan seli devam ediyor.
  • (bkz: #94092977)
  • tanım: fazıl say'ın canlı yayınlanmasını istemediği kazdağları açıkhava konseri.

tv'de yayınlanan canlı konser etkisinin daha fazla olacağını, kaz dağları siyanürlü altın madeni direnişi hakkında daha fazla insana ulaşabilme imkanını engellemesinin ne sebebi olabilir?

bilen yeşillendirsin.

edit:imla
  • tek kelime ile şahaneydi. keşke ülkece yanlış giden tüm konularda bugün orda olduğumuz gibi birlik olabilsek...
  • yukardaki arkadaşın entry'sine cevaben; çaldığı eserler telifli olduğu için canlı yayınlanması halinde para ödemek, hem de ciddi paralar ödemek zorunda kalacağı için olabilir.

konsere gelirsek; çanakkale belediyesi sabahın erken saatlerinde araç kaldırmaya başlasa da valilik otobüslerde ayakta yolcu taşıma izni vermediği için insanlar saatlerce otobüs beklemişlerdir. eyleme katılım düşük olsun çabası yurdun dört bir yanından gelenleri görünce başarısızlığa uğramıştır.

konsere katılım sayısı verirsem; tahminimce bir önceki 5 ağustos büyük buluşmaya göre en az 2,5 kat fazlaydı. o zamanki eyleme katılım benim tahminim 25 bin dolayındaydı. ki yol kenarlarında bu kadar araç park edilmemişti. (rakam nasıl 25 bin diyen olursa matematiksel olarak: nöbet sahasından maden sahası sapağına kadar olan mesafe 1.1 km'dir. çan-çanakkale karayolu genişliği 60m'dir. polis ve diğer güvenlik güçleri göstericileri hesaplarken iki farklı yöntem kullanır. benim ölçü aldığım: 1 metrekarede 4 gösterici şeklindedir. 60m genişlik x uzunluğu 1000 m olarak alayım = 6000 metrekare yapar. 6000x4 vatandaş= 24 bin vatandaş. yürümeyen insanları da dahil ederseniz 25 bin kişi yapar)

bugün olan ise; çan-nöbet alanı bölgesine kadar olan kısımda 7 km uzunluğunda yolun her iki yanında da araç park etmişti. çanakkale-nöbet alanı istikametinde ise 10 uzunluğunda yine yolun her iki yanında araçlar park edilmişti.

foto: resim1
    yukardaki resim küçük bir kısımdan oluşuyor.

benim tahminim katılım rahat 55 binin üzerindeydi.

konser ile ilgili geniş bilgi için; fazıl say konseri
  • muhteşemdi.
  • gitmiş olmayı çok isterdim :(