şükela:  tümü | bugün
  • bugün başıma gelen olay.

sahibinden.com da satılık bilgisayar ilanım için +234 708 025 98xx numaralı telefondan, asker olan birisi whatsapp ile ingilizce yazarak almak istediğini belirtti. bilgisayarı eşine aldığını, kendisinin ilandaki şehrimden farklı bir yerde olduğunu, parayı göndereceğini ve bilgisayarı nijerya'da verdiği adrese ptt kargo ile göndermemi istedi. ıban, cep telefonu ve mail adresi bilgilerini verdik, mail geldi. mail moneytransfer@bankofamerica adresinden geliyor gibi görünse de detaylara bakınca inbox.lv adresinden geliyor. mail içeriğinde ise, cihazı kargoya ver, resmini çek, belgesini bize mail at, paran hemen hesapta diyor. kullanılan banka bankofamerica ama dediğim gibi, mail gerçekte sahte bir hesaptan geliyor.
  • bilindik bir yöntemle yapılmaya çalışılmış dolandırıcılık girişimidir.

bu dolandırıcılarda salak. yıllardır nijeryadan adres veriyorlar, şu ülkeyi bir değiştirin artık amk direk anlaşılıyor.
  • ne olursa olsun bir prodüksiyon içermesi sebebiyle emek verilmiş bir dolandırıcılık girişimidir. nijerya dolaylarından bana atılan yemler genelde yalnızca bir kıçı kırık mail üzerinden oluyorlar ki bunlar; nijerya prensesini kurtarmam, yanlışlıkla benim adıma bırakılan bir mirası almam (2 milyon usd civarı), parasını kurtaramayan bir iş adamına 10.000 usd yollamam karşılığında yüklü miktarda alacağının 1 milyon usd lik kısmını bana vereceğinin taahhüt edilmesi vs. gibidir. neden hep nijerya olduğu da merak konusudur. hatta bu nijerya olayı the office adlı dizide dahi işlenmiştir.

ülkemizde ise bu dolandırıcılık henüz mail değil de telefon üzerinden yapılmakta ve genellikle "beyefendi bahçemizi kazarken şöyle şöyle sikkeler, altınlar vs. bulduk ama bunu satacağımız kimsemiz yok, yardımcı olur musunuz?" gibi yapılmakta.