şükela:  tümü | bugün
 • başlık sınırından dolayı bu kadar yazabildim ama bahsettiğim şey sigara paketlerinin marketlerde koyulduğu yer.

  sigara kullanmıyorum. bu rezalet fotoğraflı sigara paketlerinin öyle marketlerde burnumun dibinde, hemen kasiyerin arkasında gözümüze sokulması artık beni yoruyor, alışamıyorum malesef. alışmak zorunda da değilim.

  tamam yaptınız bir uygulama, caydırır caydırmaz ben bilemem fakat ben neden bu pisliğe maruz kalmak zorundayım? her yerdeler ya her yerde. markete bir hevesle gidiyoruz, iki gram et alıp tavada çevireceğiz diye akşama kadar mutlu mutlu bekliyoruz fakat kasaya gelince çaat, karşımızda ceset fotoğrafları.

  arkadaş "gore" sitesine hayatında girmemiş insanım, oradaki fotoğrafları neden görüyorum ben?
  savcı mıyım? doktor muyum? cinayet büro amiri miyim? ben neden hayatın olağan akışı içinde ölü insan fotoğrafları görüyorum.

  yıldım usandım valla özümü ömrümü yedi şu mesele.

  edit: itiraz edenler, ben o fotoğrafları paketlerden kaldırın mı diyorum? mına koduğumun rafını gözümün önünden çek de sigarayı kim içiyorsa sadece o görsün diyorum. buna da itiraz ediyorsunuz. tamam talep edin bari kafa kesme videoları da eklesinler. ne insansınız arkadaş valla akıllanmazsınız.

  derdimi anlayan insanlara da ayrıca teşekkür ediyorum.

  ekleme: yurtdışından bir yazar arkadaşımızın gönderdiği sigara makinesini de şöyle ekleyelim bari.
 • bi de o marketlerde çalışanları düşünün. gözlerinin önünde sürekli. psikolojik etkisi çok daha ağır.
 • haklı serzeniş.

  söylemesi ayıp dün çikolata paketi kadar kavurma aldım (80 gram), keyifleniyorum oooh mis gibi çay da demlerim boğar atarım diye, kasaya gelince bok püsür fotoğrafları gördüm, yiyeceğim 80 gram et de kursağıma dizildi.

  çok saçma bu olay. neden kimseden ses çıkmıyor bilmiyorum.
 • sigara içen biri olarak katıldığım durum. tamam iğrendir bizi eyvallah ama oraya ölü bebek fotoğrafı koymak nedir arkadaş! sözlüktekiler de sözde çok duyarlıdır böyle şeylere, bebeğini kaybetmiş kişiler olabilir filan derler normalde, ama söz konusu sigara olunca içlerindeki canavar ortaya çıkıyor. ikiyüzlü olmayın. aynı fotoğraflar bira şişelerinde olsa ortalığı yıkardınız.
 • o değil de çoluk çocuk da o marketten alışveriş yapıyor. en azından kapalı bir tezgahtan satışını yapın. millet ölümlerden ölüm beğenir gibi sigara seçmek durumunda kalıyor.
 • +18 foto dediğin şeyi fiyat etiketi sandım.

  kahvaltı için migros'tan simit ve izmir tulum aldım biraz. çayla yerim ofiste diye. izmir tulumunu fiyatı 2 farklı marka için 88 ve 85 tl'ydi. tek öğünlük peynir-simit 10 tl tuttu. bence asıl +18 fiyat etiketinde. bence her etiketin yanına bir de küçük ayna koysunlar da , sikilenin kim olduğunu hep görelim, unutulmasın.
 • o fotoğraflardan etkilenen teletabidir. hayatınız hep mi toz pembe acaba. allahın ponçikleri.
 • market sahibi olarak şunu söyleyebilirim bu uygulamadan sonra sigara kullanımı hiç azalmadı aksine arttı. boş bir uygulamadır, sigaraları dizerken 2 saat arıyorum hangisi nerede diye, ayrıca çoğu kez "abi şunun ciğersizini ver, güzel resimlisini ver" gibi söylemlerle karşılaşıyorum. kısacası, keşke bir işe yarasa ancak görünen o ki insanların işini zorlaştırmaktan başka bir işlevi yoktur.
 • bu konuyu merak etmiştim

  neyse ki akademik çevrelerde de bunu merak edenler varmış. https://academic.oup.com/…/article/34/3/321/5424102

  buradan cıkan sonuç, tiryaki olan (yüksek nikotin bagımlılığı) kişilerde sigara satın alma davranışını etkilemiyor.

  düşük nikotin bagımlısı insanlarda ise etkiliyor.

  "tersi etki yaratıyor" diyenlerin araştırmalarını paylaşmalarını rica ediyorum. zira sürüyle araştırma, özellikle gelişmekte olan ülkelerde yazı uyarısı yerine fotolu uyarının etkinliğini göstermiş:

  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc2733253/

  ama gel gelelim japonyada sadece yazı ile uyarıların etkisinin düşük olduğu görülmüş:
  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc7036893/

  özellikle elimizde kapı gibi araştırmalar var. uygulama yararlı ve yerindedir, lazımdır. aksini iddia eden müptezellerin kanıtlarını bekliyorum.