• suriye hava kuvvetlerine ait su-22 uçağının abd destekli pyd mevzilerini vurması sonucu, abd tarafından vurulması durumu.

egemen bir ulusun topraklarına davetsiz bir şekilde girip, ayrılıkçı grupları silahlandırmak, anca abd küstahlığıyla açıklanabilir bir durumdu zaten.

işid bahanesinin arkasına saklanan abd'nin maskesi bugün tamamen düşmüştür. açık açık uluslararası hukuku hiçe sayarak, egemen bir devletin topraklarında, egemen devletin meşru silahlı kuvvetlerini vurmuştur. ve an itibariyle bölgedeki pozisyonu işgalcidir.
  • karakter sınırına takıldığı için böyle açtım ama aynı şeyin laciverdi zaten. koalisyon güçlerinin, suriye ordusu'na ait su-22m4 tipi jeti vurması hadisesi. kaynaksız kalmaması adına, rastladığım ilk kaynak olan şunu paylaşıyorum ama basit bir google aramasıyla çeşitli kaynaklara da ulaşılabilmekte. uçaklarının vurulduğu açıklamasını suriye savunma bakanlığı yapmış bu arada.

geçtiğimiz saatlerde iran da bombalamıştı suriye'de bir yerleri. neyse, ben haberi verdim, sahneyi kartlar yeniden dağıtılıyor ekibine bırakıyorum.
  • israil'in çıkarlarını temsil eden genişletilmiş ortadoğu projesinin içerisinde küçücük bir olay.

hatırlayın, israil türlü ali cengiz oyunu ile lübnan'da konuşlu suriye birliklerini ülke dışına çıkarmış ve hizbullah bahanesi ile lübnan'a saldırıp orada kepaze olmuştu. suriye ve iran destekli hizbullah, kent savaşında israil ordusunu perişan etmişti.

yıllardır çıban gibi duran stratejik golan tepeleri işgali sebebi ile iran gibi sözde değil özde düşman olduğu suriye'nin elindeki kimyasal silah stoğunu kendisi için tehdit, rejimi ise parmağında oynattığı sünni islam ülkelerinin aksine şii-baas olması uzun vadeli bir plana sevk etti.

bahreyn ve kuzey afrika ülkeleri gibi alakasız yerlerde patlak veren arap baharı sadece libya ve suriye gibi iki büyük israil düşmanı rejimi ve petrol ülkesini tarumar etti. suriye'ye cihatçılar ithal edildi ve israil'e tek bir kurşun bile sıkmayan ışid devreye sokuldu. bölge istikrarsız hale getirilip suriye rejiminin beli kırıldı, kimyasal silahları uluslararası denetçiler gözetiminde imha edildi ve israil derin bir nefes aldı. planın ilk aşaması tamamlanınca ışid'i süpürme hamlesi geldi ve akabinde yeni sınırlar çizilecek.

3 kuşaktır ihanet peşinde koşan barzani aşireti sonunda bu eylül ayında referandum ile bağımsızlığını ilan edecek. suriye'li kürtler ışid tarafından kıtır kıtır doğranırken salih müslim kendisine biat etmedi diye yardım yollamayan barzani, yeni kurulacak bir kürt ulus devletinin ilk lideri olma hayali ile yanıp tutuşuyor. ordusu tasfiye edilip akp rejiminin eline düşen türkiye ise etkisiz bir müdahale ve güvenilmez ittifaklar ile kaçınılmazı engelleme çabası görüntüsünde. ama nafile... mitinglerde kendisini bop eşbaşkanı olarak tanıtan biri çoktan halletti bu işleri.

herkes iran ile rusya'ya bel bağlamış durumda ama katar mevzusu zaten onlara bir gözdağı idi. çin zaten dış siyasette tarafsızlığı benimsemiş durumda. lawrance döneminden kalma yapay sınırlar tekrar çizilecek ve haritanın mürekkebi müslüman kanı.

satranç oynanıyor ve hamleler yapılıyor ama kasparov misali uzun vadeli ve çok değişkenli bu durum güçlü bir türkiye'yi dahil etmiyor. önce bizi harcayacaklar matmazel, hem de kurşun bile sıkmadan. çünkü bu ülkenin satılmışı, vatan haini çok...
  • böyle kritik bir dönemde maalesef devletimizin başında amerikan kuklası ve üstelik mezhepçi kara cahil bir hükümet var.
    zaten akp 15 yıl önce bu nedenle vücuda getirilmedi mi? nato-abd ekseninin ortadoğu politikalarını en az maliyetle hayata geçirmek.
    bugün abd pyd/pkk teröristlerine yardım ediyor diye ağız dolusu küfür ederken, bizim kara cahil reis uçuşa yasak bölge diye avaz avaz bağırıyor.
    bugün suriye'den türkiye'ye yönelen iki büyük tehdit var bunun ilacı esad ile bir mutabakata varmak fakat bizim yobazlar buna yanaşmıyor. hatta aynı rezil politika ırak'ta da ısrarla sürdürülüyor. bu mezhepçi politikalar türk milletine açık bir ihanettir.
    akp türkiye'yi bölüp parça parça etmeden iktidardan inmeyecek belli. ne yazık ki millet uykuda.
  • rusya'nın karşı hamlesi bölgede kendi jetlerini kullanmak ya da esad'ın jetlerini envanterine alıp rus uçağı olarak göstermek olacaktır ki nasıl rusya abd uçağını vuramıyorsa, abd de rus uçağını vuramaz.

o nedenle ileride esad ve rusya kürtleri bombalamaya devam edecektir.

abd'nin kendinden güçsüzü vurduğu ama sıra güçlüye gelince yine masaya döneceği sayısız olaydan biridir.
  • gecenin en vahim olayı. yarın ypg mevzilerden bize ateş etseler ve bizde f-16 yla o mevzileri bombalasak bizim uçağızı da düşürek o zaman abd. ha bunu göze alır mı? adamlar rusyaya rahmen esadın uçağını düşürdüler hemde kendi ülkesinde. ülkesini savunurken düşürdüler uçağı.

işgalci emperyalist abdnin uluslar arası hukuka karşı davranmasına dünyadan bir ses çikacak mı acaba? sanirim ruslar esat ve biz ( o da belki) bu konuyu gundeme getireceğiz.

bu cografyada ucak ucurmak artik cok riskli. iyi ki bora füzelerini gelirtirdik. olası tehditlerde onu kullanmamız daha iyi olacak gibi görünüyor.

gönül isterdi ki su an rusya suriye ve turkiye buluşsun ayni masada. isgalci abd rahmen şu orospu dağ farelerini birlikte bombalasin. ah recep ah.
  • suriye topraklarının, süper güçlerin stres topuna dönüşmesi.
  • bu emperyalist ülkeler kadar gerici,şerefsiz,onursuz ülkeler şuana kadar dünya tarihine gelmemiştir.adamın kendi ülkesinde sizin yarattığınız terör örgütünü vurdu diye vuruyorsunuz.ileride çocuklarınız,torunlarınız sizi katil olarak anlatacak.
  • suriye ordusu ypgyi vurmaya başladı, doğal olarak abd artık esad'a karşı daha agresif davranacak.
    s-400'ler de artık süs niyetine takılıyor şaka maka.
    türkiye'ye gözdağı için getirmişti rusya zamanında, ne israil'e ne abd'ye karşı kullanmadı. ha kimse de kullanmasını beklemiyordu zaten direk birbirlerine dalarak olayı büyütmek istemezler genelde büyük ülkeler. rte ile kanka olduğuna göre s-400 leri de toplasın putin boşa durmasınlar :)
    suriye ordusunun 50 yıllık
    s-300 lerle koalisyon güçlerinin saldırılarına karşı çok bi şansı yok gibi, israil'in 50 ye yakın saldırısına karşı bir jetlerini indirebilmişlerdi sadece.
hesabın var mı? giriş yap