şükela:  tümü | bugün
  • bu entry aşağıda, 3 gram akıllarıyla beni buralara gömmeye çalışan arkadaşlara sebep güncellenmiştir.

bahsi geçen, pegasus'un pc2863 sefer sayılı uçağı, ordu-giresun havalimanından 21.45 saatinde havalanmış, 23.20 civarında sabiha gökçen havalimanı'na inmesi planlanırken, istanbul'un üzerinde yaklaşık 50 dakika hold edip*, iniş sırası gelmeyince bursa yenişehir havaalanına mecburi iniş yapmıştır.

bu başlık de mecburi iniş sonrası kaptan pilotun "hava o kadar kötüydü ki yaklaşma şansımız olmadı, şimşekler çakıyor, yıldırımlar düşüyordu" gibisinden yaptığı açıklama sonrası açılmış ve asıl sebebin benzin almak olduğu düşünülerek, yolculara bu şekilde bir açıklama yapıldığını belirtmek üzere girilmişti. zira bunun açıklamasını da bursa'ya indiğimizde benim de içinde bulunduğum airbus a320 tipi uçakların sırasıyla iniş-kalkış yaptığını flightradar24 üzerinde gördükten sonra açılmıştı.

yolcular içinden de neredeyse kimse ses çıkarmadı, bir kısım pilotun izin vermesi üzerine bursa'da indi, biz de benzin aldıktan sonra havalanıp 20 dakika sonra sabiha gökçen'e iniş yaptık.

ne gerizekalılığım kalmış, ne kamyonla taşınırlığım. uçak inince ilk iş ekşi'ye baktım istanbul'da bir şey mi olmuş diye, sonra da flightradar'a baktım. beyninizin bastığı kadar olsa rezalet başlığı açar bir yandan da kabin memurlarıyla tartışırdım burada olan biteni anlattığımı düşündüğüm şu başlığı açmak yerine.

ben de -benim kamyonla taşınmam gerektiğini beyan eden yazar arkadaşa ithafen- biletimi uçuştan 3 gün önce aldım, yol boyunca da uyudum. entry'i de yukarıda da belirttiğim gibi bursa'ya inip flightradar'ı kontrol ettikten sonra yazdım ve tekrar uyudum.

edit: ne kadar doğru bilmiyorum, yine aynı firmada çalışan bir kabin memuru arkadaşımın ilettiğine göre, ilgili saatlerde malum şahıs havaalanını kullanacağından, önce tem'de havaalanına gidiş yönü kapatılmış; uçağın saat kaçta kalkacağı belli olmadığından da uçuşlar aksamış. bir çok uçağın 15 dakikalık yakıtı kaldığı için, farklı alanlara yönlendiği; benim uçağın da bunlardan biri olabileceği bilgisini iletti.
  • (bkz: hayırlısı)
  • normal bir durumdur. iniş ve kalkışlar pilotların insiyatifindedir. pilotların en ufak bir riskte bile hedef havaalanına inmek istememesi normaldir. adam çok bayılıyor sanki istanbul yerine bursa'ya inmeye. zevk için yapıyor bunu. geçiniz.
  • an itibariyle istanbul anadolu yakasında çılgınlar gibi gök gürültüsü var. hatta az önce eşimle hafif tırstık. pilot risk almak istememiş olabilir. yolcular açısından sinir bozucu bir durum tabi.
  • kamyonla taşınması gereken bazı tiplemelerin ucuz bilet bulunca hayvan gibi saldırması yüzünden kabin ekiplerinin çektiği stresin yanında hiçbir şeydir. birazdan gecikmeli bir uçuş yapacağım. bakalım yine ne beddualarla karşılayacağız.