şükela:  tümü | bugün
 • 4.85'e kadar tırmanırmı bekleyip göreceğiz.
 • uçarak açılacaktır. 4,80 görülebilir.
 • https://invst.ly/7qjj1

  4,72 geçerse 4,80 kapısı aralanır. ardından 4,92 geçerek yemi rekor gelebilir. dx çoştu 93,25ten bir anda 94 üstü yaptı devamı gelebilir.
 • japonya faizlere dokunmadı.
  ucuz faizle borçlanıp yüksek faizli ülkelere vurguna gelen carry tradeçakalları mesaiye devam edecek.

  https://www.cnbc.com/…t-rate-target-maintained.html
 • seçim önü son haftası nedeniyle kafasına son kez vurulacaktır.klasik 300-500milyon dolar verilir, hafta dipte yatay...sonra ver elini 5ler-6lar...
 • aktotoşların "piyasalar kapalı yeaaa makas'ın açık olması normal" savunması yaparak normalleştirdiği kurdur.

  pazartesi ard arda müdahaleler yapılmaz ise ve ciddi bir düşüş olmazsa ölü taklidi yapmaya başlarlar.
 • güven endeksi 99.3 olmuş, dxy desen yılın en yüksek seviyesinde ve yükselmeye devam ediyor. abd'nin açıkladığı her veri beklentilerin üzerinde olumlu geliyor. özetle abd verileri rekor üstüne rekor kırıyor. peki ülkemizde durum ne? abd'nin tam tersine negatif yönde rekorlar kırılıyor. aynı gün içerisinde 10 kuruşu aşan dalgalanmalar oluyor. bakalım bu sefer dalgalanma artı mı olacak eksi mi?
 • bayram tatili sonrası açık fx piyasalarda dolar tl fiyatı 4,75'e ulaştı. yarın gün açılışı ile kar satışlarının gelmesiyle 4,68'e kadar düşmesi beklenebilir.

  hafta içerisinde ivme yukarı olacaktır ki bu kaçınılmaz son. türkiye ekonomisi son yıllarda olmadığı kadar kırılgan ve zor durumda.
 • karışık haftanın ilk günü.

  1-bu hafta piyasaya ciddi şekilde etki edebilecek-çok anormal rakamlar gelmediği müddetçe- önemli veri yok. sadece "opec toplantısı"nın tl ve diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı sürpriz yapma riski var.

  2-seçim öncesi son işlem haftası; seçim ile alakalı beklentiler olumlu değil çünkü a yatırımcısının olumlu gördüğü senaryo b yatırımcısı için felaket... böyle bir durum olunca seçimin sonucu ne olursa olsun önemli miktarda yatırımcıyı mutsuz edecek; özellikle yeni seçimlere kapı açabilecek(belirsizlik) ihtimaller dahil edince (bkz: #77118448)bu hafta türk varlıkları için zor geçebilir.

  3-bu hafta birçok gelişmekte olan ülke(gop) merkez bankası toplantısı var, yapılan artırımlar diğer ülkelere ve daha sonra artırım yapan ülkeye faiz baskısı olarak dönüyor/dönecek. (bkz: #77960959)biz bu kısır döngüden en fazla zarar gören ülkelerdeniz.

  4-abd'nin faiz artırımına gittiği hafta ecb'nin varlık alım programı (bkz: #76109779) hakkındaki nispeten "güvercin" (bkz: #78071342) kararı sonrası dolar(dxy) ciddi şekilde yükselişe geçmesi beklenirken son yedi fed faiz artırımda olduğu gibi yine "trump" kaynaklı bir haber akışıyla doların değer artışı sınırlandı.

  2016'da 0,25 fed faizi, henüz toparlanamamış abd ekonomisi, nispeten iyi avrupa-japon ekonomisi ve henüz başlamamış bilanço küçültme(fed'in bastığı paraları geri çekmesi) karşısında 100'ü aşan dxy; %2 fed faizi, rekorlar kıran abd ekonomisi, kötüye giden avrupa ekonomisi ve piyasadan geri çekilen yüz milyarlarca dolara rağmen şu an 94 seviyesinde, senelerdir ustaca değeri düşük tutuluyor.

  trump, çin'e 50 milyar $ civarında ek vergi getirecek tasarıyı onayladı ve "ticaret savaşları" endişelerini yeniden alevlendirdi, geçen cuma günü dünya piyasaları bu kararla olumsuz etkilendi, bizim piyasalarımız kapalı olduğu için henüz yansımasını tam görmedik muhtemelen olumsuz olacak.

  5-bu hafta önemli hazine ihaleleri var, bu ihalelerde türk lirası üzerinde baskı kuracak.
 • suan 4.736 tl olan kurdur kendisi.

  00:51