şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam başlık 18 mayıs 2018 ysk oy yüzdelerinin hesaplanmasına ilişkin genelgeyi yayımladı.

  partilerin ittifak oluşturmasından dolayı 24 haziran seçimleri için yeni bir düzenleme getirdi
  --- spoiler ---

  genelgeye göre, aynı ittifak içerisindeki siyasi partilerin her birinin geçerli oyu, ittifakı oluşturan siyasi partilerin ilgili ilçede tek başına aldıkları oy sayısına, ittifakın ortak oylarından gelen payın ilave edilmesiyle elde edilecek. ittifak yapan her bir partiye ortak oylardan gelen pay, ittifak yapan siyasi partilerin tek başına aldıkları oyun bu partilerin toplam oyuna bölünmesi ile elde edilen katsayının, ittifakın ortak oyu ile çarpımı sonucu bulunacak. il seçim kurulları, ilçe seçim kurullarından aldıkları ilgili tutanakları ilçe itibarıyla yansıtmak suretiyle birleştirecek. ittifakların yurt dışı ve gümrüklerde aldıkları toplam geçerli ortak oyların ittifakı oluşturan siyasi partilere dağıtımı, ankara il seçim kurulunca belirlenen esaslara göre yapılacak ve seçsis üzerinden taranarak, yüksek seçim kuruluna gönderilecek.
  --- spoiler ---

  yazının tamamı

  ysk'nın kendi sitesi

  kararın pdf şekli

  edit:bazı arkadaşlar yayınlama tarihinde bir yanlışlık var demiş.haklıdırlar, ysk’nın sitesine göre açıklama 16.05.2018 tarihlidir. başlık tamamiyle gazetenin verdiği habere göre yapılmıştır ve benim yazım yanlışımda mevcuttur 18 mayıs 2018 olacaktır.
  edit 2:başlığı düzeltirseniz sevinirim.
 • ulan izafiyet teorisi bundan daha kolay be.
  "akp kazanana kadar oylar sayılacak" yazsaydınız daha çabuk anlardık.
 • özet: akp'y2 kazandırmak için bir türlü hukuksuzluk ve zırvalık uygulanacak. okadar aday miting konuşuyorsunuzda bu ysk ne olacak ondan bahseden yok. bak 37 gün önceden yazıyoruz. referandumdan öncede yazdık. sonuç ? atı çalan üsküdarı geçti.

  bak aklıma yine 16 nisan gecesindeki o kemal'in sümsük, o aciz, o süklüm püklüm tavrı geldi. kabullenemiyorum bir türlü o akşamı.
 • ysk, akp kazandı açıklamasını yapıncağa kadar devam edecektir.

  yoldan geçen her 100 kişiden 99'u ysk'nın ne demek istediğini anlamamıştır.

  akıl uyuşması sayesinde akp kazanacak yine!

  o saatten sonra allah'ın izniyle kazandık derlerse, ülkedeki ateist oranları patlayacaktır.
 • anlamayan var mı?
  tamam o zaman anlayanlar anlamayanlara anlatsın.
  biri bana da anlatsın şöyle örnek rakamlar versin hatta.
  bilal anlasa yeter aslında.
 • her sandığa bir matematik öğretmenine ihtiyaç duyulduğunu gösteren genelge.

  arkadaş adam ciğeri gibi biliyor seçmenini tabii. her seçmen sadece ittifak içindeki partinin altındaki yuvarlağa basacak mührü demek, onlarca geçersiz oyun çıkması demek.
 • hala bu konunun tartışılıyor olmasına anlam veremiyorum. hesap aslında anlatıldığı gibi karmaşık değil.

  akp-mhp ittifakını ele alalım. diyelim ki sadece akp'ye vurulmuş mühür yüzde 30, sadece mhp'ye vurulmuş mühür yüzde 10, ittifaka vurulmuş mühür yüzde 10. ittifakın yüzde 10'u akp'ye 3 pay, mhp'ye 1 pay olacak şekilde dağıtılır. sonuçta akp yüzde 37,5 alırken mhp yüzde 12,5 olur.
 • örnek amme hizmeti;

  diyelim bir seçim bölgesinde cumhur ittifakı içindeki partilerin oyları şöyle.

  akp logosu altındaki yuvarlak: 200 oy
  mhp logosu altındaki yuvarlak: 100 oy
  ittifak dikdörtgeninin herhangi bir yerine vurulmuş evet: 100 oy

  toplam cumhur ittifakı 400 oy.

  sadece tek tek partilere 300 oy çıkmış, bunun 200ü akp, 100ü mhp ise; akp oyların %66sı, mhp ise %33ünü almış.

  ortak olan 100 oyu da o şekilde dağıtacaklar.

  yani 66 akpye, 33 mhpye.

  dip toplam:

  akp: 266 +1
  mhp: 133

  edit: 1 oy :)
 • konu ile ilgili o kadar çok yanlışlık var ki, tarihe 18 mart denmesi hiç sırıtmamış.
 • anteke ve başka suserlar gayet güzel anlatmış. bir kez de ben detaylandırayım.

  meclis seçiminde isterseniz ittifak yapan bir partiye veya ittifak yapmayan bir partiye oy verebileceğiniz gibi bir ittifakın tamamına da oy verebiliyorsunuz.

  şimdi herhangi bir ilde diyelim akp bireysel olarak 5 milyon mhp 1 milyon oy aldı. bunun dışında cumhur ittifakına da, yani her iki partiye beraber 3 milyon oy geldi.

  önce seçim sistemine göre akp ve mhp'nin o ilde toplamda kaç milletvekili çıkaracağı 5+1+3=9 milyona göre d'hondt sisteminde belirlenecek. yani en başta ikisi tek partiymiş gibi kabul edilecek.

  bu hesaplandıktan sonra kaçını akp'nin kaçını mhp'nin alacağını bulmak için ittifakın tamamına verilen oylar akp ve mhp'nin tek başlarına aldıkları oy oranında bölünecek. dolayısıyla 3 milyonun 2.5 milyonu akp'ye, 500 bini mhp'ye verilmiş sayılacak. yani akp toplam 7.5 milyon, mhp 1.5 milyon oy almış olacak. kendilerine düşen toplam vekil sayısı yine d'hondt sistemiyle hesaplanacak.