şükela:  tümü | bugün soru sor
 • dunya basininda asla yeterince yer almayan, dusunmesi bile urpertici insanlik disi hadisenin vuku buldugu tarihtir .

  bu hadisenin tarihe gecmesi icin emri veren, uygulayan ve takdir eden herkesin oldukten sonra cehennemin zemin katina yakin olmasi olasidir. olmasi icin beddua da edilir.
 • (bkz: kara gun)
 • yalan yere nazi almanyasi ile isbirligi yapmakla suclanan kirim tatarlarinin esyalarini yanlarina alabilmeleri icin sadece 15 dakika muhlet verilerek sungu altinda vagonlara doldurulduktan sonra ozbekistan'a ve sibirya'ya surgun edildikleri tarih.

  emri veren stalin'dir.

  gunler suren eziyetli yol boyunca kirim tatarlarina yemek namina hicbir sey verilmemistir. kizilordu askerleri tarafindan devamli asagilanan tatarlar salgin hastaliga sebebiyet vermemesi icin olulerini vagonlardan asagi atmak ve kurda kusa yem etmek mecburiyetinde kalmislardir.

  sag kalabilenler yillarca eziyet gorerek vatanlarina kavusabilmenin hasreti icinde bilmedikleri topraklarda yasamistir.

  sovyet bandirali gemi gorunce selam duranlara* ibret olmasi dilegiyle...
 • bu tarihte verilen sürgün kararı yanlış olabilir, gereğinden sert uygulanmış olabilir.

  ama kırım tatarlarının nazi işgaline destek vermediklerini ileri sürmek insafa sığmaz. bölgeden önemli sayıda genç erkek, işbirliğini bırakın, bizatihi alman ordusu saflarına katılmış ve sovyet ordularına karşı çarpışmıştır. tamam stalin tu kaka ama tarih de bu kadar çarpıtılmaz.
 • surgunun pek de yalan yere olmadigini huseyin husnu emir erkilet pasa yazmistir.

  nazi destekcilerinin basinda giden bu sabik pasamiz stalingrad bozgunundan once almanlarla birlikte butun dogu cephesini gezmis, almanlarin dahiyane savas tekniklerine hayran kalmis, kanimizdan ve dilimizden gelen tatarlarin bir an once nazi ordulariyla birlikte orgutlenip komonist pislikleri ezmesi yonunde gorus bildirmis, bir de ustune ustluk hitler'le kanki fotografi cektirmistir. donuste bu ustun fikirlerini cumhuriyet'teki sutunundan turkiye kamuoyuyla paylasmis, ne var ki stalingrad bozgunu, tahran ve yalta konferansarindan sonra halkin icine cikamaz hale gelmistir.

  her tasin altindan bir ittihatci artigi pasanin cikmasina alistim.

  nihayetinde yazik olmustur, tatarlarla birlikte musluman hemsinliler de orta asya'ya surulmustur. ne ki milyonlarin canina mal olan bir savasta nazi almanyasinin yaninda yer almak pek de yenilir yutulur bir is degildir.

  tekrar hatirlatalim, 2. dunya savasi'nda 20 milyon sovyetler birligi vatandasi hayatini kaybetmistir; sovyetlerin o gunku nufusunun onda biri.
 • olayların nereye gideceğini sürgünden daha önce görüp türkiye'ye kaçmış kırım tatarı bir dedenin torunu olarak hep kafamı karıştırmış sürecin başladığı ya da tırmandığı tarih. atalarıma yapılanların çok acımasız ve hiçbir şekilde affedilemez olduğunu kabul ediyorum. ancak samimiyetle kırım tatarlarının birilerinin dolduruşuna gelerek yanlış bir adım attığını da belirtebilirim. (bu süreçte stalin yönetiminin baskıcı tutumunun da rol oynadığını unutmadan elbette.) öte yandan nazi ordusunda resmen üniforma giyerek mücadele yürütmüş pek çok kırım tatarının varlığından da haberdarım. şimdi bu yazdıklarımı babam okusa muhtemelen güllabici odunuyla girişir ama mesele onun düşündüğü kadar berrak değil. ancak sürgünü bizzat yaşayanlardan dinlediğim kadarıyla sivilllere karşı tam bir katliam yaşandığı da aşikar. stalin yönetiminin yaptıklarını tüm sovyet halkına yükleyen bütüncül yaklaşımı kabul etmem mümkün değil diğer taraftan. sovyet bandıralı gemi görünce selam durmasam da heyecanlanmaktan da pek imtina etmiyorum yani.
 • bütün dünya biliyor ki,

  bu temiz insanların,"kırım tatarları'nın",

  bir bölümünün nazilere karşı savaşırken, bir bölümünün de nazilerin yanında yer almasının en önemli ve en bilinen nedeni,dönemin türk hükümetidir.

  öyle ki osmanlı'dan beri ak topraklar dedikleri türkiye'ye danışmadan adım atmayan kırım türkleri,

  2.dünya savaşı sırasında savaşan iki tarafa da göz kırpan,ne tarafta yer alıyormuş gibi görüneceğine bir türlü karar veremeyen dönemin türkiye cumhuriyeti yönetiminin,

  almanya'ya olası bir alman galibiyeti sonrasında;

  "bakın,biz bu savaş süresince hep sizin yanınızda yer aldık,

  öyle ki yüz yıllardan beri hep birlikte adımlar attığımız kırım türklerine, sizin yanınızda savaşa katılmaları konusunda ikna etmesi için "doğu cephenize" (yani işgal ettiğiniz sovyet rusya topraklarına),

  en önemli generallerimizden huseyin husnu emir erkilet paşa'yı gönderdik ve kırım tatarları ile bazı türk boyları bizim bu tutumumuz sayesinde sizin yanınızda savaşa katıldılar"

  diyebilmek için türkiye'nin kuzeydeki kıbrıs'ı sayılan kırım'ı tamamen bir politikasızlık ve öngörüsüzlük sonucu kaybetmiştir.

  trt'nin gamalı haç ve kızıl yıldız arasında adlı belgeselinin dördüncü bölümünde de yer aldığı gibi yüzünü türkiye'ye çevirmiş ve her zaman türkiye'den bir işaret bekleyen kırım türkleri için hüseyin hüsnü erkilet paşa'nın almanların doğu cephelerini (yani alman işgali altındaki sovyet rusya topraklarını) teftişe çıkması,orada törenlerle karşılanması adolf hitler ile görüşüp fotoğraflar çektirmesi ve dönemin kırım türk önderleri ile de görüşmeler yapması kısaca dönemin türk hükümeti'nin almanlarla işbirliği yapılması konusunda açık teşviğini desteğini görmesi kırım türkleri'nin sürgünler ve işkencelerle anılan bir sona doğru gitmesine ve türkiye'nin bu yanlış yönlendirmesi sonucu ayrıca kuzeydeki kıbrıs'ımız olan kırım'ın da elden gitmesine neden olmuştur.

  kısacası kuzeydeki kıbrıs'mız kırım'ın elden gitmesi, oradaki türklerin tamamen yok edilmesi, sözü dinlenen büyük ağabey türkiyenin marifetidir.
  umarız bu beceriksizlik ya da politikasızlıklar ya da plansız programsız hareketler kırım örneğinde olduğu gibi, türk insanına kıbrısları kerkükleri de kaybettirmez.

  umarım kırım örneğine bakarak ülkemiz tarihten ders almayı öğrenmiştir.
 • unutmamak,unutturmamak için eskişehir tepebaşı belediyesi'nin sakarya caddesi sıhhiye kavşağı yanında yer alan tunalı parkı'nda,1944 yılında, bugün sürgün'e gönderilen kırım türkleri'nin anısına bir sürgün anıtının temelini atarak katkıda bulunduğu acı tarih.
 • tepebaşı belediyesi'nin anısına bir anıt yaptırdığı tarih.