şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yine diyanetin imamları siyasete alet ettiği ya da imamların kendi istekleri ile bunu yaptıkları hutbedir. beşiktaş'ta gittiğim camide imam kudüs ile ilgili kardeşlik konuşmaları yaptıktan sonra mitinge halkı davet etmiş, beşiktaş'tan belediye aracılığıyla insanların nasıl götürüleceğini anlamıştır.

  aramızda bu mitingde recep tayyip erdoğan'ın seçim propagandası yapacağını bilmeyen yok. yapılan davet yanlıştır. o cemaatte her kesimden insan var. seçim propagandası için kullanılacak bir yere halkı davet etmek neden? ben mi yanlış düşünüyorum?

  diğer camilerde de aynı durum olduğuna neredeyse eminim ama sonraki entrylerin kanıtlamasına muhtaç bir durum. çünkü ben sadece kendi gittiğim camiden bilgi verebilirim.
 • kudüs ile ilgili konuştuktan sonra özel bir okulun sınavı olduğunu ve çocuklarınızı bu okula göndermenizi tavsiye ederim dedi. gerisini size bırakıyorum.
  seçim ile ilgili herhangi bir paylaşım olmadı.
  lokasyon : ankara
 • kul hakkı yiyorsun, inancını satıyorsun imam efendi!
  gerçi bunlar allah'a değil, reislerine hesap verecek.
 • uzun bir aradan sonra ramazanın ilk cuması diye gittiğime pişman etmiş hutbedir. ramazan konulu bir hutbe olur derken kudüs dinlemek zorunda kaldık. kendimi akp mitinginde gibi hissettim, telefonla felan oynadım ama nafile. sabır sabır, hesap günü yaklaşıyor.
 • cuma hutbeleri dinden çıkmış tamamen türkiye gündemine göre değerlendirilir olmuş. farz olan hutbenin bu şekilde içi boşaltılıp, paralı imamın arkasından namaz kılmak ne kadar islam hukuk, adalet ve sistemine uymaktadır. çok merak ediyorum. cumaya gitmenin gitmemenin bir anlamı kalmamıştır.

  akp nin dini
 • filistin yerine kudüs ifadesine odaklanmış olan hutbedir.
 • burdakilerin soyledigi yalana bakmayin. filistin'e destek mitingine davet iceren hutbedir. ancak "yonunu batiya donenler" anlayamaz.
 • dinmeyen yaramız: kudüs
  cumanız mübarek olsun aziz müminler!

  okuduğum ayet-i kerimede yüce rabbimiz şöyle buyurmaktadır: “resûlüm! sakın allah’ı zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma! ancak allah, onları cezalandırmayı, korkudan gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne erteliyor.”1

  okuduğum hadis-i şerifte ise peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor: “...mazlumun bedduasından sakın. çünkü onunla allah arasında perde yoktur.”2

  kardeşlerim!

  kudüs, insanlığın kadim şehridir. mübarek, mukaddes ve harem bir beldedir. dokunulmazdır; saygınlığını çiğnemek, güvenliğine el uzatmak haramdır. islam’ın ilk kıblesi olan bu kutsal şehir, tarihte pek çok peygambere ev sahipliği yapmıştır. kudüs’ün taşında, toprağında nice peygamberin aziz hatırası vardır. yeryüzünün en eski ve en kıymetli mescitlerinden biri olan mescid-i aksa da harem-i şeriftir. bu şerefli mescit peygamber efendimizi misafir etmiş, miraca uğurlamıştır.

  kıymetli kardeşlerim!

  kudüs, islâm tarihi boyunca imanlı bir duruşun, kararlı bir yönelişin, muhabbetle mukaddese bağlanışın sembolü olmuştur. mekke ve medine nasıl ki müslümanların ruhu ve sevdası ise, kudüs de öylece damarlarında dolaşan kandır. kudüs, islam ümmetinin vahdet binasında kilit taşıdır. kudüs, sıradan bir toprak parçası değildir. kudüs ve mescid-i aksa, bize peygamberimizin emanetidir. kudüs sadece filistin ve mescid-i aksa civarında yaşayanların değil, tüm dünya müslümanlarının gözbebeği ve insanlığın ortak değeridir. bugün ise kudüs, müslümanların ve insanlığın önünde bir vicdan, hukuk ve ahlak sınavıdır.

  kıymetli kardeşlerim!

  tarih boyunca “dârü’s-selâm”, yani barışın ve huzurun merkezi olarak anılan kudüs, bugün barbarca bir işgal ile karşı karşıyadır. kudüs ve çevresinde yaşayanlar, her gün baskı ve şiddete uğramakta, insanlık dışı uygulamalara maruz bırakılmaktadır. mübarek ramazan-ı şerifin arifesinde, gazze’de, elinde ve yüreğinde iman ve cesaretinden başka bir şey olmayan onlarca masum insan, bütün dünyanın gözü önünde acımasızca şehit edilmiştir. peygamberler diyarında silahlar susmamakta, kan, gözyaşı ve çile saçmaya devam etmektedir. kudüs sınavı karşısında her birimize düşen vazife, yaşanan vahşete asla rıza göstermemektir. dünyanın neresinde olursa olsun, kime karşı yapılırsa yapılsın, zulme ve haksızlığa boyun eğmemektir. insanların yaşama ve inanç özgürlüğüne insafsızca müdahale edilirken, vahiyle mübarek kılınan şehirde ezanlar susturulurken sessiz kalmamaktır. aziz milletimiz her zaman olduğu gibi bugün de zalimin karşısında mazlumun yanında yer alacaktır. ama tarih, pervasızca yapılan bu saldırıları kara bir leke olarak kaydedecek, huzura ve barışa kastedenler er geç cezasını çekecektir.

  kıymetli müminler!

  geliniz, islam coğrafyasının, kardeşlerimizin ve masum insanlığın maruz kaldığı felaket, zulüm ve mağduriyetlerden ders alalım. ümmet bilinciyle iman kardeşliğimizi pekiştirelim. zorlukları beraber aşmanın çarelerini arayalım. birliğimize ve dirliğimize kasteden, gücümüzü zayıflatan fitne hareketlerine fırsat vermeyelim. coğrafyamızı kan ve gözyaşı diyarına çeviren zalimlerin karşısında hakkı söylemekten geri durmayalım. maddi ve manevi bütün varlığımızla merhametin yanında yer alalım. kudüs bilincini, iman ve adalet şuurunu canlı tutalım.

  kıymetli kardeşlerim!

  bu mübarek ayda, bu mübarek günde, bu mübarek mekânda bizler rabbimize el açıp niyazda bulunalım: allah’ım! gazze’de şehit olan kardeşlerimize rahmet eyle. allah’ım! rahmet ayı ramazan’ın huzur ikliminde kalplerimizi birleştir. mescid-i aksâ ile olan gönül bağımızı hiçbir zaman koparma. birbirimize olan güvenimizi, sevgimizi, inancımızı daima diri tut! allah’ım! bize basiret, feraset, hikmet nasip eyle! bizi göz açıp kapayıncaya kadar bile olsa zalimler güruhundan eyleme! bizi haksızlığa, hukuksuzluğa ve vicdansızlığa karşı suskun kalanlardan eyleme! allah’ım! mescid-i aksa’yı işgale yeltenenlere fırsat verme! müslüman kardeşlerimize içinde bulundukları zor durumdan bir an evvel kurtulmaları için yardım eyle! bizlere yeniden aziz bir ümmet olarak adaleti ayakta tutmayı nasip eyle! dualarımızı kabul eyle!

  duamızı ettik. mitinge gittik. (bkz: israil antlaşmalarına iptal önerisine akp reddi) neden ? neden ? bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
 • az önce osmanbey civarında eda ettiğimiz cuma esnasında söylenen durum. önce kudüs için güzelleme yapıp vicdani yerlerden vurmak suretiyle akabinde saat verilip katılınması gerekildiği hissiyatı yaratılmıştır.

  laik olan toplumlarda olmaması gereken durumdur. din ve devlet işlerini bu kadar iç içe sokarak getirildik bu duruma. cumayı kıldır iyi güzel, kudüs için konuş evet güzel birşey bilgilendir. ancak davet etme. siyasi bir etkinliğe camiden çağrı yapılması hoş olmayan bir durumdur. algı burada başlıyor.

  not : özeli çaylaklara kapatmak istemiyorum ancak öyle mesajlar geliyor ki utanç abidesi.