şükela:  tümü | bugün
  • üst edit5: uzattılar başvuruları verdiğim emeğin karşılığını aldım siz değerli sözlük yazarlarından da verdiğiniz destek için çok çok teşekkür ederim :)

üst edit4: #lysicinbirgündaha tagine yazalım şuan lütfen.
    üst edit3: ösym'yi arıyoruz yök'e suç atıyorlar onlar ösym'ye suç atıyorlar ortada kaldık napacağız bilmiyoruz lütfen yardım edin
    alttaki dilekçe örneğini bimer'e atar mısınız?
    üst edit2: 444 6 796 ösymnin numarasını arayıp 1 ve sonra 1 e basarak bu durumdan bahsedip mağdur olduğumuzu söyler misiniz?
    üst edit: bu mağduriyetin giderilmesi için ösym'ye mail atma kampanyası başlandı. eğer siz de 30 saniyenizi ayırıp bir mail atarsanız birçok öğrencinin 1 senesini kaybetmesini önleceksiniz. mailin atılacağı adres: osym@osym.gov.tr
    örnek mail: "ölçme, seçme ve yerleştirme merkezi başkanlığı'na,

17 nisan 2017 tarihinde ösym tarafından yapılan duyuruda "antrenörlük eğitimi, perfüzyon" gibi ygs puanıyla tercih yapılan bölümlere ani bir kararla lys'ye girme zorunluluğu getirilmiştir bu duyuru aynı zamanda lys'ye başvurunun son günü yapılmıştır. ülkemizin yoğun gündemi ve duyurunun, lys'ye başvurunun son gününe denk gelmesi nedeniyle birçok öğrenci durumdan haberdar olamamış ve bundan dolayı başvuru yapamamış, mağdur olmuştur. bu mağduriyetin giderilmesi adına lys başvuru süresinin uzatılmasını ve gereğinin yapılmasını arz ederim.

imza kampanyası:
    https://www.change.org/…etition&utm_medium=copylink change.org kampanya linki "

ösym yine bir rezaletle karşımızda ve yine yüzlerce öğrenciyi mağdur etmektedir. dün ösym tarafından yapılan duyuruda bazı ygs ile tercih yapılabilen bölümlerin puan türleri değiştirilmiş ve lys'ye girme zorunluluğu gelmiştir. gündemimiz referandum olduğu için birçok öğrenci bu duyuruyu öğrenmeyip lysye kayıt yaptırmamıştır bugün itibari ile lys başvurularını öğrenip elleri kolları bağlı kalmıştır. bir çok öğrenci de referandumdan dolayı kayıt yaptırmayı unutmuştur ve ösym bu öğrencileri de mağdur etmektedir. bu öğrencilerin tüm emekleri ösym tarafından hiçe sayılmaktadır. lütfen 444 6 796 ösym çağrı merkezini arayarak yanımızda durursanız seviniriz.
    edit: 18 nisan olacaktı heyecandan yanlış yazmışım mod arkadaşlarımız düzeltirse sevinirim.
    edit2:change.org kampanya linki
    edit3: twitter'da #lysbasvurusüresiuzatılsın hashtagine yazarak sesimizin daha fazla çıkmasına yardımcı olur musunuz?
    edit4: ösymyi aradığımda duyuru yapıldı deniliyor ancak son gün yapılan bir duyuru var eğer o gün benim internete erişimim yoksa napabilirim? bu işler son birgünde mi belli olur?
  • osym 'nin duyurularındaki açıklama için;

yükseköğretim genel kurulu tarafından, yükseköğretim kurumlarında bulunan bazı yüksekokulların kapatılarak bünyesinde yer alan programların fakültelere aktarılması nedeniyle, öğrenci seçme ve yerleştirme sistemi (ösys) kılavuzunda merkezi yerleştirmede ygs puanı ile öğrenci alacağı duyurulan lisans programlarına (örneğin; antrenörlük eğitimi, perfüzyon programları gibi.), lys puanı ile öğrenci alınmasına karar verilmiştir.

2017-ösys’de, yüksekokulların kapatılması nedeniyle fakültelere aktarılan ve bu doğrultuda puan türü değişen ösym tarafından merkezi yerleştirme yapılan lisans yükseköğretim programlarını tercih etmek isteyen adayların, lys puanlarının hesaplanabilmesi için 2017-lys’lere başvuru yapmaları gerektiği önemle duyurulur.

hangi programlar bunlar belirtsenize... gibi ne demek ben şimdi kestirimde tahminde mi bulunacağım acaba benim seçtiğim bölüm ygs mi lys mi diye. ne biçim açıklama bu ne biçim zamanlama, ne biçim iş... başvurular bittikten sonra değişiklik mi duyurulur ya da nasıl ek süre verilmez....
  • (bkz: up)
  • benim de zamanında başıma gelen olayı şimdiki öğrencilere yaşatan rezalet. haydi benim hedeflediğim bölüm ygs'ye 2-3 ay kala belli olduğundan o kadar da rezalet değildi, hayvan gibi ygs puanım var benim be diyerek götü yaydığım için hazırlıksız yakalanmıştım. eğer son dakikada bir değişiklik geldiyse sınava giren arkadaşların halini düşünmek bile istemiyorum.
  • (bkz: up) (bkz: up)
  • referandum masraflarını çıkarmaları lazım tabii. kpss ücretlerini de düşürmüş bulundular ya nasıl yapsak açığı kapatsak derken bunu bulmuşlardır.
  • sınava 15 dk erken gelmeyen çocukları sınava almayan adamlar, sınavdan sonra bölümün puan türünü değiştiriyor. aynı devlet mühürsüz pusula ile rejim değiştiriyor.
  • (bkz: up up up)
  • sınava 15 dk erken gelmeyen insanları mağdur eden ösym kendisi lys başvurusunun son günü bir çok bölümün puan türünü değiştiriyor.