şükela:  tümü | bugün
  • cesur bir haber. veri var, bilgi var, veri ve bilginin yorumlanması var, gazetecilik var. takdir ettim. haberin başlığıysa "neye ne kadar vergi ödüyoruz".

http://www.sabah.com.tr/…ye_ne_kadar_vergi_oduyoruz
  • padişahın biri, koyduğu yüksek vergilere halkın hiç tepki vermemesine kızar olmuş. vezirlerine, "filanca yerdeki şehre gidin. oradaki köprünün başına bir adam koyun. geçen herkesten 1 akçe alsın." demiş. vezirler padişahın dediğini yapmış. şehir halkından ses seda çıkmamış. padişah bunun üzerine kızarak, "köprüden çıkandan da 1 akçe alınsın" demiş. vezirler emri yerine getirmişler. yine bir tepki gelmemiş, buna çok kızan padişah hemen emir vermiş: "köprünün ortasına bir kulampara dikilsin. geleni geçeni siksin" demiş

emir yerine getirilmiş. halktan yine tık yok. iyice küplere binen padişah, tüm şehir halkını meydana toplayıp hiddetle haykırmış: "bre mendeburlar. hiç mi şikâyetiniz yoktur benim devletimden. niye böyle susup durursunuz?" kalabalıktan çıt çıkmamış. daha da kızan padişah: "eğer tek bir şikâyetiniz bile yoksa hepinizin kellesini uçuracağım ona göre" demiş. bunun üzerine biri elini kaldırmış:

-padişahım şu bizim şehrin tek köprüsü var ya...

-evet biliyorum o köprüyü. yoksa geçiş parası mı çok geldi?

-yok padişahım o değil de şu köprünün ortasında duran kulampara var ya...

-o adamdan mı şikâyetiniz var. istemiyor musunuz o adamı?

-haşa padişahım. tek bir kulampara olduğu için kuyruk oluyor. birkaç adam daha koysanız da çok beklemesek.

memleketin hali böyleymiş işte...
  • bayram değil, seyran değil, acaba sabah bu haberi neden yaptı? normalde "vatandaşa müjde!.. içki ve sigara fiyatlarına gelen vergi zammı kanser riskini azaltıyor" diye haber yapmaları gerekmiyor muydu?

edit: tarihe hiç dikkat etmemisim, bu da benim dalgınlığım. neyse dursun yine de bu entry burada. hem sabah o zamanlar da çalık'ındi. yine de ilginç yani böyle bir haber yapmaları.