şükela:  tümü | bugün
 • polis tarafından sabaha karşı başlatılan çağdaş hukukçular derneği ve halkın hukuk bürosuna yapılan baskınlardır. bu baskın ve gözaltılar bir çok hak arama davasında savunmayı üstlenen ve kamuoyu yaratılmasında öncü rol oynayan çağdaş hukukçular derneğine devlet tarafından yapılan susturma harekatıdır. gözaltılar ve aramalar istanbul, izmir ve antalya genelinde devam etmektedir.

  http://bianet.org/…3654-avukatlara-polis-operasyonu
 • muhtemel sebeplerden...

  (bkz: imdat polis hattı)
 • çağdaş hukukçular derneği başkanı selçuk kozağaçlı'nın da aranılanlar arasında olduğu, benzerlerine defalarca rastladığımız sindirme operasyonudur, saldırıdır.

  http://www.radikal.com.tr/…id=1117463&categoryid=77
 • açık ve net konuşmak gerekiyor; anayasa değişikliğinin ardından yeni hsyk'nın göreve başlaması ile türk yargı dünyası ve onlarca yıllık uygulamaları hallaç pamuğu gibi atılıyor. birazdan dinci kardeşlerimiz buraya gelip ağlamaya başlayacak yargının içindeki derin devleti bitirdik, yargı artık halkın hizmetinde, belirli bir elitin değil, kahrolsun ergenekon diye; sakın kanmayın, kazın ayağı böyle değil.

  allah'ın bildiğini kuldan saklamanın gereği yok; özel yetkili cumhuriyet savcılıkları ve özel yetkili ağır ceza mahkemeleri, herkesin bildiği gibi, belirli bir görüşün egemen olduğu yerler; bunların gücünün önünde hiçbir şeyin durması da mümkün değil. sorun şu ki bu yapı, bu eşsiz gücünü, örgütlü suçlar ile müdadele için değil, mensup olduğu düşünce yapısına karşı muhalif gördüğü her kesimi ezmek için kullanıyor. bu durum önce ergenekon davası ile başladı, ardından balyoz davası ile devam etti, bunu oda tv davası izledi, aynı anda istanbul ve şimdi izmir'de devam eden askeri casusluk davaları ile sürüyor; kck davaları da aynı yapının eseri. işte şimdi gün geldi bu sefer aynı gücü muhalif sol dernekler üzerinde kullanıyorlar.

  arkadaşlar; dünyanın her yerinde kabul edilmiş temel ilkedir: yargı, üçlü bir sac ayağı üzerine oturur; savcı itham eder, tezi sunar; avukat savunur, anti tezi sunar; hakim de yargıya ulaşır, sentez yapar. bu nedenle her üç kurum hem birbirinden ayrı hem de birbirine saygılı hareket eder. modern toplumlarda, savunmayı temsil eden avukatlar son derece saygın olduğu gibi, kendilerine dokunulması da son derece sınırlı durumlarda mümkün olur; hele ki takip ettikleri davalar nedeniyle sanki o davanın bir parçasıymış gibi yargılanmaları kabul edilemez.

  yeni hsyk ile birlikte, bu saydığım davalar kapsamında, her seferinde avukatlık büroları basıldı, avukatlar göz altına alındı, tutuklandı, savunma gizliliği ihlal edildi; bugün artık geldiğimiz nokta korkunç; bahsettiğim yapı, özellikle sol kesime yönelik davalarda büyük etki gösteren avukatları bu sefer hedef almış gözüküyor; sabaha karşı onlarca avukatın bürolarının basılıp, kendilerinin yaka paça göz altına alınmalarının, faşist rejimler dışında, dünyada hiç bir örneği yoktur.

  bugün artık çok tehlikeli bir noktadayız; görüşlerini beğenin, beğenmeyin, avukatlık kurumu; sizi haksızlıklara karşı koruyabilecek son kaledir; eğer bu kale yıkılırsa yarın hiç birimizin ne olacağının garantisi yoktur.

  kendileri ile aynı görüşleri çoğu zaman paylaşmasam da, göz altındaki meslektaşlarıma dayanma gücü diliyorum; umarım bu soruşturmadan başı dik çıkarlar.
 • gerçekten avukatlık yapanlara karşı yapılmış bir operasyondur.
 • avukatlık bürolarının kapıları kırılarak gerçekleştirilen operasyon. baro temsilcisi ve savcılık nezaretinde yapılması zorunlu olan aramayı adamlar kapı kırarak yapıyor. savcıyı sonra çağırıyorlar. gerisini siz düşünün. bunların toplumla barışma gibi bir derdi yok.

  edit:

  avukat bürolarinda arama, elkoyma ve postada elkoyma

  madde 130 - (1) avukat büroları ancak mahkeme kararı ile ve kararda belirtilen olayla ilgili olarak "cumhuriyet savcısının denetiminde" aranabilir. baro başkanı veya onu temsil eden bir avukat aramada hazır bulundurulur.

  heralde burada şöyle bir yorum yapıldı. denetimden kasıt öyle bi kontrol. anında olması şart değil. zaten arama dediğimiz şey aylara yayılan bir şey. savcı 3-4 ay sonrada gelir bakar güzel aramışlar mı diye.
  polis baskınıyla avukat bürosu aramasını karıştırmış heralde. canım benim bir de tatlı tatlı laf sokuyor.
  önce haklarını öğren bak bu gözaltına alınan avukatlar tonla seminerler düzenledi senin gibi tezcanlı tosunlar için. ama dhkpc sempatizanı tespitinden vaktin kalmadı zahir.
 • tam da istanbul barosu'nun bu öğlen düzenleyeceği "avukat büro ve konutunun aranmasi" panelinin olduğu güne gelmiştir.
  panel yerine uygulamalı vaziyet mevcut.
 • selçuk kozağaçlı hakkında yakalama kararı çıkartılmasının tek sebebinin savcıların kişisel hınçlarından kaynaklandığı operasyon. zekanızın yetmediği yerde yapabileceğiniz tek şey buydu sanırım.

hesabın var mı? giriş yap