• edit: aşağıda detaylı olarak yazmama rağmen okumadan yorum yapan arkadaşlar olmuş. ben hesap açmama olayına değil sürecin sonunda böyle bir kontrol yapıldığına ve neden olduğu vakit kaybına istinaden açtım başlığı. doğrudur süreçleri böyledir, ne kadar ilgiliyimdir onu test etmek istemiş olabilir ancak kendisine daha önce birçok projede ödeme kuruluşları ile entegrasyon projelerinde çalıştığımı, paparanın da sistemini ve işleyişi bildiğimi anlattım. bunu öğrenmek için hesap açmama veya marketten uygulamayı indirememe gerek yok. zaten memlekette bir sürü ödeme kuruluşu var ve en büyüğü iyzico da dahil 6-7 kuruluşla entegrasyon çalıştım.

ilk görüşmede yazılım birim müdürleriyle yaptığım görüşmede de kendileriyle ilgili birçok detayı görüşmüştük. kendisi de beni olumlu görmüş ki ctoları ile görüştüreceğini söyledi ve görüştük.

arkadaşların yazdığı kvkk konusuna gelirsek, herhangi bir rıza metni önüme konulmadı. umarım bundan sonra daha ihtiyatlı davranırlar.

--
    merhaba dostlar. ilk rezalet başlığımla karşınızdayım. bugün papara ile yaptığım iş görüşmesinden gayet sinir olmuş şekilde çıktığımdan dolayı başlığı bile yanlış açmışım. moderasyon düzeltebilirse sevinirim.

8 yıldan fazladır yazılım sektöründeyim. her şirkette en az bir tane olan, gereksiz egolu türk yöneticilerle baya bir mesaim olmuştur. ancak bugün yaptığım iş görüşmesindeki cto ünvanlı! elemanın tavrını sizlerle paylaşmak istedim. çünkü yıllar geçtikçe insanın tahammül seviyesi düşüyor.

13 şubat 2020 perşembe günü kıdemli yazılım uzmanı pozisyonu için ilk görüşmeye çağrıldım. ilk görüşmemi yazılım birim müdürü ile yaptım. gayet iyi niyetli, hoş sohbet ve belli ki egolarından arınmış birisiydi. önce kendini anlattı, sonra paparayı. en sonda da beni dinledi. 1 saatten fazla güzel bir görüşmemiz oldu. hatta son yıllarda yaptığım en keyifli iş görüşmesiydi diyebilirim ve bunu kendisine de söyledim. kendisi yurtdışında baya mesai harcamış ve oraların kültürüne aşina birisiydi. görüşme bitiminde beni cto ile görüştürmek için tekrar davet edeceğini söyledi ve ayrıldık.

dün insan kaynaklarından beni arayarak bugün için cto görüşmesi için randevu verdiler. işyerinden 2 saatlik izin isteyip gittim. görüşmeye vaktinde katıldım. yaklaşık 1 saatlik bir görüşmemiz oldu. teknik olarak gayet yeterli cevaplar verdim. papara ve yaptığımız iş hakkında ne biliyorsun diye sordu. ben de ödeme kuruluşu olduklarını, sektörde birçok ödeme kuruluşu ile entegrasyon projelerinde bulunduğum için işleyişlerini genel olarak bildiğimi belirttim. vatandaşın tüm soruları bittiğinde telefon numaramı istedi, verdim. telefonundan bir şeyler baktı ve dedi ki senin papara hesabın yok. ilk görüşmeden beri merak edip açmamışsın. prensip olarak böyle biriyle çalışmam deyip görüşmeyi bitirdi. ben de eğer böyle bir kontrol süreci varsa, neden görüşmenin başında veya beni henüz buraya çağırmadan yapılmadı diye sorunca, açacağını düşündüm deyip kestirip attı.

madem senin böyle bir kontrol sürecin var. bunu ikcın neden kontrol etmiyor da beni çağırıyor. hadi çağırdın, ben de geldim. sen neden görüşmenin başında bana böyle bir şey söylemeden mülakata başlıyorsun. sen benim boşa çaldığın vaktimi nasıl geri getireceksin?

umarım o şirketten birileri bunu okur da başka insanların vakitlerini boşa harcamadan sağlıklı bir işe alım mülakatı için kendilerini düzeltirler.
  • herhangi bir rezalet göremediğim olay.

ben de işe alacağım çalışanın gelmeden önce şirketin ürün ve/veya hizmetleri hakkında fikir sahibi olmasını beklerim.

ne için çalışacağını bilmeden başvuran, kariyer.net'te random başvuru kasan tip olmamak lazım.
  • yazar arkadaş sana katılmak isterdim ama adam da haklı. yazılım işi yapacaksın uygulamayı indirmemişin nedir bu ne işe yarar diye. ben iş görüşmesine girdiğim şirketlerin 50 sene önce ki bilgilerine bile ulaşıyorum ki gelip sorduklarında mal gibi kalmayayım diye. keşke baksaydın programa.
  • kim takar paparayı ya. indirmeyerek hadlerini bildirmişsin
  • bahane got gibidir herkeste bir tane bulunur sozunu aklima dusuren olay.

cto dene sahis belli ki ise almamayi kafasina koymus, sordugu sorulardan sonuc alamayinca da boyle kolpa bir bahane uydurmus.

bence de isabet olmus orda ise baslamadigin.
  • papara gözümde bayağı iyi noktaya geldi.
    viral reklam olabilir.

fazla iyi bir senaryo, adam ise almadığı gibi neden almadığı ile ilgili dürüst feedback de vermiş.

iş görüşmesine gidecekseniz, o şirketin ürününü deneyin. halka açıksa açın finansallarına bir bakın. siz teknik olarak ne kadar iyi olsanız, dünyadan rekabetten sektörden haberiniz yoksa işiniz zor.

hele bir teknoloji şirketinde memur zihniyetinde hiç olmaz.
  • oldu aq. mercedes’e işe girerken de kapının önüne mercedes park edin o zaman. bildiğin zavallık içeren aptal saptal iştir. uygulamaya göz attınız mı falan diye de sormamış. hesabın yok o zaman çalışamazsın diyor adam. ben seninle çalışmak için banka hesabı açmak zorunda mıyım?

edithh: mercedes ne alaka şeklinde küfür eden arkadaş bir yana, ufak bir yanlış anlaşılmayı giderelim. elbette iş görüşmesine giderken mevcut şirketin projelerini incelemek hatta gerekirse bir rapor hazırlamak vs. gerekebilir. bunda problem yok. ama başlık sahibinin yazdıklarından yola çıkarak, ilgili şahsın ‘demek kullanmıyorsun hıımm o zaman çalışamazsın’ şeklindeki tepkisine karşılık olarak yazmıştım bu entry’i. ya okuduğunuzu anlamıyorsunuz ya da kötü niyetlisiniz.

mercedes çok uçuk geldiyse şöyle düşünün: bir havayolu şirketine iş başvurusunda bulunuyorsunuz ve ilgili arkadaş söyle diyor ‘kayıtlara göre bizimle hiç uçmamışşınız. o zaman bu şirkette çalışamazsınız’
    ne kadar mantıksız değil mi?

ve papara’nın ücretsiz olduğunu biliyorum. bende de yüklü.
  • benim rezalet yönünden çok kvkk ihlali meselesine takıldığım olay, bir tek ben mi burada açıkça bir kvkk ihlali olduğunu görüyorum, cto denen kişi bilgi görüntülemeye yetkili olabilir ama bu yetkiyi amacı dışında kullanmış görünüyor burada ve bence çok büyük bir kvkk ihlali görünüyor burada.
    durup dururken telefon rehberindeki insanların hesabı olup olmadığına, ne kadar parası olup olmadığına bakabilir mi yani bu adam, siber güvenlik, audit birimleri ne iş yapıyor acaba bu sırada, kimse cesaret edip cto'ya neden böyle bir sorgu gerçekleştirdiniz diye sorabiliyor mu acaba?
  • eğer cto mu her neyse telefon numarası üzerinden hesap sorgulayabiliyor ise ciddi bir güvenlik açığı var demektir, bu gerçekten büyük rezalet. öbür kısmı rezalet değil, dersini çalışsaydın.

ya da göremediği halde sana deneme çekip nasıl olur böyle bir şey demeni bekledi, demeyince senden bir cacık olmayacağını anladı, bu da muhtemel.
  • kural değil beyler bayanlar, kurallarla iş yapmaya ne kadar alışmışsınız.

memur zihniyeti bu, kuralları terkedip yaratıcı olacaksınız, uyanık olacaksınız.
    siz bir işi yapmak için illa kural olmasını beklerseniz daha çok rezalet başlıkları açarsınız.

kvkk konusu enteresan, ihlal olabilir, cto sadece app'i kaydedip etmediğini kontrol etmiş olabilir. hatta telefonundan kontrol etmemiş de mesaj atıp sormuş olabilir.
hesabın var mı? giriş yap