• 10 dakikalık muayene ücreti 430 tl;tamirat yok tadilat yok, bir sıcak cay bir bardak su ikramı bile yok...çalışanlar desen milletvekili havasında,yagmurda çamurda soguk havada bekleme salonu bile yok...kredi kartı geçmiyor, elin yabancı sermayeli şirketi ülkede tek el olup halkı çok güzel söğüşlüyor...
  • önedit: başlık neden değişti? bir günlük olay mı bu, başlık altında sürekli varolan bir durumun rahatsızlığı dile getirilmiş. ne yapalım yani hergün başlık mı açalım?-:önedit bitti

tüvtürk adı altında kime taşere edildiğine de bakmak lazım. ege bölgesinin bir kısmına nihat zeybekçi'nin şirketinin bu işi elinde tuttuğunu biliyorum. yaklaşım 1 milyon araç zeybekçi'nin şirketine gitmek zorunda.

"karayolları genel müdürlüğü tarafından yürütülen araç muayene hizmetleri, 2007 yılında özelleştirildi.

2007 yılında, muayene edilen araç sayısı yaklaşık 6 milyondu. muayene ücreti yaklaşık 100tl ve dolar kuru ise ortalama 1.3 tl’ydi. araç muayene işlemlerinden, devlet, yıllık 461 milyon dolar kazanıyordu.

özelleştirmenin sonucunda, doğuş – tüv süd – akfen ortaklığı, 20 yıllık işletme hakkı 613 milyon dolara aldı. ortaklık, nakit ödeme indiriminde yararlanarak, 552.2 milyon dolar ödedi. yani, neredeyse, 1.5 yıllık mevcut gelir bedeline, muayene hizmetleri özelleştirildi.

doğuş grubu, bu özelleştirmeyi, “kârlı bir iş kolu” olduğunu kendi internet sitesinde açıkça yazıyordu. 20 yılda beklenen kar, 15 milyar dolar olarak hesaplanmıştı.

ortaklık, muayene işlerini yürütmek için tüvtürk adını verdikleri bir konsorsiyum kurdu. ve konsorsiyum, imtiyaz haklarını alt şirketlere satmaya başladı.

araç muayene sayısı hızla artarken, “girişimci”lerin sayısı da artıyordu. bunlardan biri de, nihat zeybekci’ydi.

nihat zeybekci’nin ortaklarından olduğu aktur araç muayene istasyonları işletmeciliği a.ş., izmir – manisa – denizli – aydın illerindeki muayene istasyonlarının işletmeciliğini aldı."

kaynak
  • dahası dağın başına açtıkları (ankara gölbaşı) yere gitmeniz gerekiyor
  • doluluktan zamanında alamadığımız randevu için 17 tl gecikme cezası da cabası. benim sürem 16 temmuzda doluyorken senin boş yerin en yakın 20 temmuzda varsa bana niye ceza kesiyorsun, geciktirdiğin için kendine kes.

edit: başlık tüvtürk soygunu olarak açılmıştı, ekşi sansürüne takıldı. biz bir günlük rezaletten bahsetmiyoruz ki burda.
  • en fazla 100 tl ye yapılacak hizmete 4 katı ücret ödüyoruz.
  • hayvan gibi para alıyorlar, bakım onarım yok, sadece uzaktan bakıp hmm olmamış bu veya olur olur hadi sür diyorlar. tavırlar da padişahın sol taşağı kıvamında.

bu sene dudulluda muayene yaptırdım, pandemi nedeniyle bina içinde beklemek yasak, dışarıya bir çardak, gölgelik yapılmamış, bir bardak su bile yok. verdikleri sıra numarasında acayip bir düzen var, sırama 5 kişi kaldı zannedip heyecanla beklerken araya başka seri giriyor, 1 saat daha dikiliyorum. 2 kişiden aldıkları toplam 800 lira parayla dört direk bir branda gerilir, geriye kalan binlerce kişiden aldıkları para yine ceplerine kalır.

2 saate yakın güneşte beklettiler, ense köküm kollarım yandı, su topladı, kremler sargılar derken bir ay oldu, yeni iyileşiyor. ben bu yaşımda bu hale geldiysem o beklettikleri yaşlı insanlar eve dönünce kim bilir ne sorunlar yaşadılar. verdiğim parayı helal etmiyorum.
  • soygunun büyüğünü yine devlet yapıyor.
    174 tl lik muayene ücreti (motosiklet) için maliye bakanlığı gecikme zammı adı altında illegal şekilde 823tl bedeli hazineye akıtıyor.

gecikme için yasal olarak cezai işlem tutarı uygulanmaması gerekirken maliye bunu kendine ekmek kapısı edinmiş çatır çutur kesiyor.
  • sonlandırılması gereken soygundur.
    tüvtürk muayenelerinin amaca hizmet eden hiçbir yanı yoktur.

#tuvturksoygunudurdurulsun diye bir tabela ile haftanın belli günleri, medyaya erdoğan'a falan bunu duyurmak lazım.

1 yıllık gelirine 20 yıllık imtiyaz sağlanmış bir hizmet aracılığıyla özel sektöre haksız kazanç sağlama girişimidir.

trafik de denetleme yapmadığı için bunların muayenesinin hiçbir güvenilir yanı ve geçerliliği yoktur.

10 dakikalık üfürükten muayene için bir gününüz ipotek altına alınır.

güneşin altında, karın fırtınanın ortasında kervan geçmez bu mahalde 4 kişinin ayakta, 4 kişinin oturacak bulunabileceği bir kapalı mekana yüzlerce insan tıkış tepiş sığınmak zorunda kalır.

muayeneyi silecek suyunu bile kullanmayı beceremeyen elemanlar yapar.

muayeneye giren dar gelirli bir çok kişi emanet lastiklerle, hata lambalarının geçici söndürülmesiyle muayeneden geçiyor.
    trafikte farı, stopu, tamponu olmayan, yolda sekiz çizen, önü konyaya giderken arkası, pogh yeme gel bu yana diyen araçlar kol geziyor.

ben 6 sene kullandığım arabanın 10 derece falan yamuk teker taşıyıcısıyla bu muayenelerden geçmişim. şansıma balans ayarı için gittiğim, 3d sistemle kontrol yapan rotçu fark etti.
    muayenenin hemen arkasından arka fren balatam bitmiş, yine şansa ve zorla söktürdüğüm frenciden öğreniyorum.
    yol ve yolcu güvenliğiymiş, siktirsinler ordan.

bunlardan geçen hiçbir araca güvenilmez.
    hiçbir iş yapmadıkları gibi aldıkları ücret de soygundur.

adam gibi, sapa sağlam bir ekspertiz hizmeti verseler, sorunlu, arızalı parçaları bölümleri söyleseler eyvallah, ekspertiz ücreti aldım der geçersin o da yok.
  • "devletin bu soyguna dur demesi gerekiyor" yazmış birisi. e devlet soyuyor ki zaten. ihaleleri kendi adamlarına veren kim?
  • gerçekten düzgün bakımı yapılsa ve tamir isteyen yerler orada düzgünce tamir edilse kimsenin ses çıkarmayacağı ücretler olacakken, bu haliyle gerçekten soygundur. tek yaptıkları arabaya gelişigüzel bakmak ve hiçbir çözüm önerisi sunmadan -eğer kaldıysanız- sorunları çözmenizi isteyip tekrar randevu almanızı istemek. bu mudur hizmet?

son muayenede egzoz emisyon testine girdim, test esnasında geçeceğimden çok emin olduğum için pek bakmadım. en son bitmeye yakın pc ekranında yeşil arkaplanda “geçti” ibaresini gördüm, adamdan kağıdı aldım ve genel muayene zamanını beklemeye başladım. beklerken canım sıkıldı ve emisyon test sonuçlarını inceleyeyim dedim, bir baktım “geçemedi” yazıyor. ilk gazı verdiğinde değerler tavan yapmış, sonra düşmüş ama ortalamayı tutturamamışım. şok oldum ve adamın yanına gittim, geçmemiş bu dedim. adam da bakmamış geçtim sanmış, allah allah falan dedi. yanında başkaları vardı, tekrar randevu al yarın tekrar gel dedi. üzülerek döndüm geri arabaya, adamın yanındaki yabancılar gidince baktım beni çağırıyor. gittim, teste sokalım seni tekrar dedi. tekrar soktu o dakika ve bu sefer sorunsuz geçti, eski belgeyi yırtıp yenisini verdi...

o adam iyi biri olmasaydı belki de bir sürü uğraşacak tonla para verip yaptırmaya çalışacak ve tekrar muayeneye girecektim. böyle saçmalıklar mevcut işte.
hesabın var mı? giriş yap