• orta okul ve lise hayatı boyunca ki$inin hayallerini süsleyen, her türlü ki$isel özgürlüğü simgeleyen, olunca sihirli deynek deyeceğine inanılan, fakat kendine göre külfetleri olan yani aslında pekte bi numarası olmayan ya$lanma hedesi..
  • 17 veya 19 yasina girmekle arasında 1 yıl olmaktan başka çok da farkı bulunmayan durum.

ha bir de reşit olma durumu var elbette.
  • akabininde hayatın da yavaş yavaş bünyeye girmesidir.

(bkz: hic acımayacak)
  • artık kendinden sorumlu olmaktır. * * *
  • sacma bi bicimde hirs yapilan mevzudur insanin ersitiginde hakikaten zirva bir amac oldugunu fark etmesi ise bunun en sahane ispatidir
  • girdikten sonra bi sikim olmayandir. hayat aynen devam ediyor. biz girdikte ne oldu.
  • doğduktan 18 sene mi yoksa 17 sene mi sonra yaşanacağı konusunda derin tartışmalar açan durumdur.
  • 18 sene o an beklenir, mumlar üflenir, sihirli değnek felan yoktur. gözler sımsıkı kapatılır biraz sonra olacak diye beklenir, hiçbir şey olmaz.

birkaç hafta sonra farkına varılır;
    aslında sihirli değnek o zaman hareket ederek, hayatın sana girmesine vesile olmuştur.
  • rahatlıkla asılabilirsiniz artık. gerçi onyedi iken de formül bulunabiliyor.
  • tuhaf bir duygu. her şeyden önce 17 veya 19dan garip olduğu aşikar. kağıt üstünde aslında insanın hayatında bir şey değişmeyecekmiş gibi dursa da içten içe "ben artık büyüdüm" dediğiniz bir yaş. artık yurtdışına çıkmak için velinizin onayına ihtiyacınız yoktur, hoş gerçi artık veliniz yoktur, kendinize ait banka hesap numalaranız olabilir, oy kullanabilirsiniz, yıllar yılı girene kadar canınızın çıktığı barlara elinizi kolunuzu sallayarak girebilirsiniz(sırf bu yüzden kimliğimi boynuma asıp da al lan al artık 18iz noldu bok mu oldu demeyi düşündüm o kapıda duran izbandutlara), yasal olarak sevişebilirsiniz, çocuk haklarından muafsınızdır, babanızın 18ine gelene kadar la başlayan cümleleri geçerliliğini kaybetmiştir vs.
    ama yine de hala küçücüksünüzdür, güçsüzsünüzdür. insana öyle bir kuru gaz, boş doping verir 18 yaşına girmek o kadar...

edit: adam artık ekonomik özgürlüğünü kazanana kadar diyor. ne özgürlükmüş koyayım, bekle bekle gelmedi!!!
hesabın var mı? giriş yap