şükela:  tümü | bugün
 • bol bol neo klasik eserlerin verildiği dönemdir.

  kısaca ve dağınık bir şekilde anlatayım.

  bu yüzyılda üç temel sınıflandırma mevcuttur:

  a.toplumun bireyden önemli olması
  b.sebeplerin duygular ve hayal gücünden önemli olması.
  c.biçimin içerikten önemli olması.

  dönemin en önemli türü hicivdir. jonathan swift ve alexandre pope bu alanın başını çekerler.
  bu türün en önemli örneğini görmek istiyorsanız size swift'in a modest proposal eserini öneririm.
  bu dönemde yazarların kuramlara ilgisinin arttığını görürüz. bu yüzden bu çağa kuram çağı adı da verilir.özellikle samuel johnson ve john dryden önemli edebiyat kuramcılarıdır. dil birliğinin sağlanması açısından samuel johnson 1755'de ilk standart ingilizce sözlüğünü hazırlamıştır.

  diğer türlerin yanı sıra önemli gelişmeler roman türünde de gerçekleşmiştir. romanlar orta sınıfın türü olup yine orta sınıf karakterler içeren bir tür olarak dönemde yer aldı. dönemin ilk romancıları daniel defoe,samuel richardson ve sonraları henry fielding'dir.

  john dryden'a ayrı bir parantez açmak istiyorum. john dryden dönemin önemli figürlerinden biridir. kendini dönemin olaylarını kayıt altına alan biri olarak tanımlar. kim iktidara gelirse onun için yazmıştır. örnek vermek gerekirse, aydınlanma döneminden önce oliver cromwell için ağıtlar yazarken 2.charles tahta çıktığında onun tahta dönüşünü kutlamak için astrae redux şiirini yazar. ayrıca kendisi iyi bir hiciv yazarıdır.en önemli hicvi absolom and achitophel'dir.
 • olayın şiir tarafı çok siker bir edebiyattır. william blake, percy bysshe shelley, samuel taylor coleridge ve lord byron hep bu dönemin adamlarıdır. yaşanan felsefi karmaşayı daha iyi kavramak için bizim ingiliz dili ve edebiyatı bölümlerimizde, norton anthology'de olduğu halde okutulmayan isaac newton mektuplarına göz atmak faydalı olabilir. dönemin romancılığı ise bana kalırsa daha emekleme döneminde olduğu için kıta avrupası edebiyatına oranla hafiften tıraştır.

  bireysel değerlerin ve belki de varoluşçu felsefenin bazı temellerini** bu dönem şiirlerinde görebiliriz. hemen bir örnek olarak shelley'in the cloud şiirini verebilirim:

  http://www.poemhunter.com/poem/the-cloud/

  dönemin edebiyatını daha da iyi kavramak için david hume, rabelais, utilitarianism ve 16 ve 17. yüzyıl avrupasının felsefe akımları hakkında genel bir önbilgiye sahip olmayı da şiddetle tavsiye ederim.