şükela:  tümü | bugün
  • gaziantep'in araban ilçesinde bulunan 1800 yıllık roma dönemine ait septimus severus köprüsünde restorasyon neticesinde ortaya çıkan durum.

tarihi köprüyü restore etmişler, ortaya bembeyaz bir şey çıkmış.

restore edilen her yapıda bu beyaz görüntü ortaya çıkıyor, herkes konuyu gündeme getiriyor, ama bu restorasyon rezaletleri hiç bitmiyor.
  • ucubik bir yapı yapmaktan ne zevk alıyorlar anlamıyorum. bunu yapanların veya yapılmasına izin verenlerin hiç mi gözü görmüyor? tarihi hiçe saymakta üzerimize yok.
  • akp döneminde yapılmış en başarılı restorasyon eylemlerinden biridir, siz düşünün artık gerisini.
  • restorasyon değil de deformasyon amacıyla yapılıyor sanki bu çalışmalar.
    şu görüntüye sebep olan memurundan ustasına kimse de “ arkadaş biz ne yapıyoruz?” demiyor mu acaba?
  • sen bir de şile kalesini gör. kaç yüz yıllık yapıyı süngerbob a çevirmişler.

(bkz: rezillik)
  • tarihi dokusunu bozmak icin özellikle yapılmış bir çalışma , başkaca bir izahati yok. bu hükümetin ne kadar tarih ve sanat düşmanı olduğunu gösteriyor restorasyon adıyla yapılan bu ucubeler. keşke eskisi gibi bıraksalarmış harabe hali bile çok daha ilgi çekici ve tarih kokuyor en azindan. elin japonu isveçlisi bu topraklara gelip hayran hayran kazılar keşifler yapsın sen varolani elinle boz. yazık vallahi yazık .
  • bana çok normal geldi. başarılı bile diyebilirim.

(bkz: #665385)

--- spoiler ---

restorasyonun ana amaci, eski eserlerin birakin hissi ruhu, sadece tasidiklari arsivsel deger hatrina -bir sekilde- ayakta tutulmasini saglamaktir. eski haline dondurmeye calismak restorasyon teorilerinden sadece birinin sonucudur. restore edilen yerin dikkat cekecek sekilde farkli renkte/dokuda yapilmasi, guncel malzeme ve teknikler kullanarak bir kontrast, bir kiyas ortami yaratilmasi gibi onlarca yaklasim vardir restorasyonda
    --- spoiler ---
  • burada beton yok bunu hükümet yapmış olamaz, işin arkeolojik ve mimari kısmı için yetkin arkadaşların el atmasını bilgi vermesini istediğim, bizim gibi tarih zengini kültür fakiri ülkeler için çok önemli bir hususu içeren başlık.

göbeğini kaşıyan tarih sever notu: bana sanki normalmiş gibi geldi, özgün mimariye bağlı kalınılmış gibi geldi, sadece kemerdeki taşlardan bazılarının nere gittiği merak ettim o kadar. 20 yıl içinde özgün bir görüntüye bürüneceğini umduğum köprüdür.