şükela:  tümü | bugün
  • garip bir kıyaslama. facebook'ta anket kısmında denk geldim. çoğu kişi 1800'lerin londra'sı daha yaşanabilir demiş.
  • londra'da türkiye, ispanya, yunanistan, italya, almanya, amerika, kolombiya, cin, hindistan, rusya, avustralya, yeni zelanda, mısır, mauritus, güney afrika ... ... ... vatandaşları göçüp yaşarken, istanbul'da türkiye ve suriye vatandaşları yaşar.

hiç bir yönetim, şehir, iklim kusursuz değil, thames kahverengi, kiralar pahalı ama insanların metrodan inenleri beklediği, inanılmaz büyüklükte bir sürü parkın şehrin ortasında yüzyıllardır 'atıl' durabildiği bir şehir londra.

istanbul'un bunlarla baş edebilmesi, yukarıda bahsedilenleri gerçekleştirmesi için yüzyıllara eşdeğer birikim, görgü depolaması lazım.

şehir konumu, doğa, iklim çok güzel ama yapamamışız işte.
  • londra ince ince planlı işlenmiş istanbul'a ise harala gürele öküz gibi dalmışlar. istanbul'un bu hale gelmesinde kimin gram da olsa emeği varsa boğazda boğulsun, balıklara yem olsun ayrıca ebesini sikiyim.
  • ikisi de tercih edilesi olmayandır.

1800'lerde londra'da belli bölgeler dışında bayağı bir sefalet var. apartmanları oturulacak gibi değil. kenar mahalleleri diyebileceğimiz kısımlar hanidiyse sefalet örneği. altyapı henüz oturmuş değil. iklimi desen yine kötü.

diğerinde ise hali hazırda yaşıyorum zaten. bir şehircilik harabesi, bir planlama skandalı. tarihi doku diye bir şeyi kalmamış. iklimi berbat, havası kirli.

uzar da gider.
  • yemin ediyorum gerizekalı dolu. şu karşılaştırmayı yapan kişi berlin'de 1250 euro maaşı, istanbul'da 7000 tl maaş ile karşılaştıran kişinin kardeşi felan heralde.

önce git bir araştır bakıyım 1800 londra mi yoksa 1800 istanbul mu daha yaşanabilir bir yer diye....