şükela:  tümü | bugün
  • çevre bilginin telefon numarası..
  • tek duzen hesap planinda gelir tahakkuklarinin hesap kodu
  • go daki taş sayısı.
  • yüksek sesle müzik yapıp çevrede oturanlara da bu gürültülerini dinleten gece kulüpleri'ni şikayet edip kapanmalarına neden olacağınız telefon numarası.

ısrarla aramaya devam.

http://www.milliyet.com.tr/…/08/01/son/sontur47.asp
  • bu hatta "kanalizasyon, su kirliliği, deniz kirliliği, koku, gürültü, ağaç kesimi, çöp, kaçak kömür" gibi konular $ikayet edilebiliyor.
  • istanbul'da aksaray-havalimanı hattında tek yönde hafta içlerinde bir günde geçen hızlı tramvay sayısı.
  • pillerinizi normal çöplerle birlikte atmayarak biriktirin bizi arayın ilanlarıyla yeterli dikkati çekmesini dilediğim hizmetin numarası.

genel olarak şu hizmetler veriliyor sanırım:

dilek, görüş istek ve şikayetlerinizi(gürültü kirliliği, hava kirliliği, görüntü kirliliği, koku kirliliği, çevre kirliliği ile ilgili) iletebilir,
    ambalaj atıklarının toplanması,
    tıbbi atıkların toplanması,
    bitkisel atık yağların toplanması,
    atık motor yağların toplanması,
    ömrünü tamamlamış lastiklerin toplanması,
    elektrik ve elektronik atıkların toplanması,
    enerji verimliliği çalışmaları,
    deniz ve su kirliliği çalışmaları,
    kimyasal ve tehlikeli atıklar,
    hafriyat toprağı inşaat ve yıkıntı atıkları,
    baz istasyonları,
    site ve konutlarda atıkların geri kazanımı ile ilgili bilgilendirme ve eğitim çalışmaları,
    atık pil ve akümülatörlerin toplanması,
    kurban kesim hizmetleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz.

(bkz: alo çevre)
    (bkz: alo 181)
  • gürültü şikayetleri konusunda artık bu işlemi belediyelere devrettikleri için çok da bir şey yapamayan kurumdur. (istanbul için geçerli olabilir sadece, şikayet konumum istanbul olduğu için böyle söylendi.)
    şöyle ki;
    yüksek ses yapıyor gerekçesiyle alttaki kafe zabıtaya şikayet edilir. (kafenin gerekli izin belgeleri ve ruhsatı yok.) zabıta gelir ve gider...
    bu esnada bu kafenin sahibi apartman giriş kapısının camlarını aşağı indirir, ne hikmetse hiç kimse sesini çıkartıp bir şey demez. polis gelir adam polise ben yapmadım der, polis gider.
    yüksek sesle müzik çalma tekrarlanır, zabıta tekrar aranır... zabıta gelir ve gider.
    bir kaç kez aynı döngünün sonunda zabıta "186'yı arayın bizim ses ölçüm aletimiz yok." der. "biz sadece ruhsatı yoksa müdahale edebiliriz."
    (hatırlatma: kafenin ruhsatı zaten yoktur ve zabıta her gelişinde hiç bir şey yapılmamıştır.)
    186 aranır.
    gürültü şikayetlerinin artık belediyelere devredildiği bilgisi alınır. zabıtayı arayarak şikayette bulunabileceğimizi söylerler.
    zabıta "ruhsatı yoksa müdahale edebiliriz." deyip ilgili yerin ruhsatı olmadığı halde ve zabıta buraya defalarca şikayet üzerine geldiği halde hiç bir cezai işlem uygulanmadıysa,
    gürültü için arasam ne olur? aramasam ne olur?
    rüşvet, cezai işleme giriyor mu bilemiyorum tabii..

hayır ismimi vererek şikayet etmeyi haliyle istemiyorum, "bakın çok ses yapıyorsunuz" diye kendisini uyardığım adam "yiyorsa polisi çağır lan." diyorsa, bu şekilde işini sağlama aldıysa bu adam beni yolda takip edip taciz etse, korkutsa, canıma kast etse "yiyorsa polisi çağır lan." olay hepi topu.

belediyeye şikayet hususuna gelince... (telefondaki bayan kabahatler kanunu bilmem kaç diye bahsetti ama...) yine ruhsat olayına döneceğim... kurallara uymadığı halde eninde sonunda ruhsat alabilen biri, illaki ruhsatsız geçen sürei boyunca belediyede dayılar, amcalar edinmiştir. bu şekilde çalışmasına veya göze, gönle yeten bir paraya ruhsat vermeye razı olan insan daha az bir miktar paraya çok kolay bir şekilde dilekçe sahibinin kim olduğunu söyleyebilir değil mi??

kısaca, gürültü şikayeti konusunu belediyelere bırakmakla hiç de iyi etmemişler.
  • çevre ve şehircilik bakanlığının bimer'i.