şükela:  tümü | bugün sorunsallar (3)
  • ilk bölümü soluksuz izledik bakalım devamında neler olacak
  • ilk bölümünü gayet başarılı buldum.

*spoilerımsı*

kayıp gemi olayını görünce aklıma istemsiz ihsan oktay anar’ın amat kitabı geldi. bakalım nasıl devam edecek…

ek olarak wikipedi’den bir alıntı yapayım;

bok böceği;

“antik mısır'ın bu kutsal böceği, günümüz dünyasının bile en geçerli tılsımlarından biridir. eski mısırlılar onun yaratılış, erkekliğin tartışılmaz gücü, üreme, bilgelik, reankarnasyon, ölümsüzlük ve yenilenmeyle özdeşleştirmişlerdir.”
  • bir dark hayranı olarak aylarca merakla bekleyip heyecanla başlayıp 2. bölümün sonunda bırakma kararı aldığım hayal kırıklığı yaratan dizidir.

hiçbir dizi yok ki ilk bölümden, bilemedin ikinci bölümden potansiyelini belli etmesin. dark’ın ilk iki bölümündeki o kalite, o heyecan, o gizem ve o sürükleyicilik nerede bu dizinin ilk iki bölümünün kalitesi nerede? aradaki fark büyük ve ilk iki bölüm itibariyle dizinin ilerleyen bölümlerine dair hiçbir potansiyel göremedim, hissedemedim.
  • dizinin bolca gizem yaratmaya çalışması dışında dark ile yakından uzaktan ilişkisi yok dizi inception ile westworld arasında sıkışmış bir dizi iki tarafa da bolca atıf var... klasik bir aile dramı ile soslanmış gizem dizisi...

güzel bir replik : unutmak istediğimiz her şey kişiliğimizin temel taşıdır, biz biz yapan şeyler unutmak istediğimiz şeylerdir...
  • daha ilk dakika "vertraue niemandem" diyerek gönlümü fetheden alman yapımı.
    ki henüz andreas pietschmann'ı, adamın dark(dizi)sindeki oyunculuğunu, konunun iyi oluşunu vs katmadım.
    yalnız millet ne ara izleyip, bitirmiş tebrik ederim.

alman deyince de aklıma direkt şu
    görsel geliyor. *
    neyse spoiler yemeden gideyim.
  • heyecanla 8 bölümü de bir oturuşta bitirdim. ilk üc bölümü ağır sıkıcı, yavaştan tempo artıyor. 8. bölüm hoşuma gitti. not; yok eşcinsel var, yok sıradisi sevismeler var diyenlere de kıçı kaşınıyor diye bakıyorum :) . escinsellerin olmadığı diziler bolca var benzeri, gidin onları izleyin zorla izletmiyorlar. rahat bırakın insanları. kimse gözünüze zorla bir şey sokmuyor. normali anormal gören sizsiniz.
  • karanlıktan diziyi izleyemiyoruz o derece. adam'ın çilesi bitmedi, kendine yaşayacak bir zaman dilimi bulamadı *mk
  • oturdum 8 bölümü de izleyip bitirdim. (evet işsizim)
    sonuç itibariyle diyeceğim şey final baya ters köşe beğendim desem yalan beğenmedim desem haksızlık olur. genel olarak iyi bir dizi aktı baya baya. izleyim iyidir.
  • güzeldi, meraklandırdı filan ama 5. bölüme kadar her defasında yeni flashback'lerle aynı gizemli olayı vermeye devam etti. 5. bölümle birlikte olayı anlatmaya, kavratmaya başladı.
    kapı numarası olan 1011'e ezoterik açıdan bakarsak, 1 tanrısallığı, yaratıcı gücü, 0 sonsuzluğu, hiçliği, 10 yeni bir dizinin başlangıcını, 11 hem kontrol edici hem karar verici olmayı ifade ediyor.
    tık
    tık
  • --- spoiler ---

dark gibi akıcı ve merak uyandırıcı değil. fakat hepimizin deli gibi ilgili olduğu gerçeklik ve simülasyon konusunu işlediği için senelerce izleriz. truman şov,matrix,thirteen floor,black mirror,dark,westworld hepsi bir arada gibi.

bu arada hepimiz gerçekliğe uyanmadığını, uzay gemisinin de başka simülasyon olduğunu biliyoruz. keşke böyle olmasa, bu basitliğe kaçmasalar ama eminim kaçacaklar. kız uyanınca tüm yaşadıklarını unutmadı sanırım. sezonlar boyu asıl gerçeği aramaya kalkarsak westworld gibi patlar.gerçi baba bu bir döngü, tanrıyı kim yarattı klasiği ile aslında diziyi anlattı.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap