şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bilimsel bir aciklamasi vardir diye dusundugum durum.

  yarin aksam 19'da kronometreyi acacam bakalim 00'a kadar garcekten 5 saat mi. bence degil ama bakalim.. deney sonucunu paylasirim sizinle.
 • zaman kavramını bizlerin dışında ve birimlere dayalı, kısıtlı ve değiştirilemez bir sabit olarak değerlendiren newton zamanı ile değil de, tamamen bizlerin algısına bağlı olarak değişebilen göreceli bir kavram olarak niteleyen einstein'ın zaman teorisiyle değerlendirilirse sebebi rahatlıkla bulunabilecek durumdur.

  belli bir anda kişi eğer memnun ve mutluysa bu onun, bulunduğu mekanda daha fazla yer kaplama arzusuna yol açar. bunun sonucu olarak da soyut anlamda kaplamak istenen yer arttıkça zamanın oransal etkisi ve ağırlığı azalır ve bu sebeple algıda zaman akışı hızlanır. tersi bir senaryodan örnek vermek gerekirse, memnuniyetsiz ve şikayetçi olunan anlarda, bulunulan mekanda yer kaplama isteği sıfıra yakınsayacağı için zamanın ağırlığı artar ve akış yavaşlar.

  başlıktaki durum için de benzer kurallar söz konusudur. 19.00-00.00 aralığında en mutlu ve huzurlu zamanını yaşayan insan mekanda daha fazla yer kaplayarak zamanını hızlandırırken, bu periyotta gece vardiyasına yeni başlamış bıkkın bir işçi mutsuz ve şikayetçi olduğu için kendi mekanında daha az yer kaplamak isteyeceğinden zamanını yavaşlatmış olur. mesele bu şekilde özetlenebilir.

  son olarak; konudan bağımsız olmak üzere, başlıktaki zamana yapılan ışık hızı benzetmesi de teorik olarak mümkün değildir. ölçüt olarak birbirinden ayrı kavramlar olmalarının yanı sıra, ışık hızındaki her varlık için zamanın durduğunu da anektod olarak eklemek lazım.
 • fizik kurallarına aykırı olmasına rağmen doğru olan tespit.

  19.00-00.00 aralığında yelkovan ve akrep bayır yukarı çalıştığından aslında daha yavaş geçmesi gerekiyor. bakınız ben hep denerim bunu. "bayır aşaa saatler" dediğim zaman dilimleridir. mesela saat 15.00-15.30 arası, 15.30-16.00'a nazaran daha yavaş geçer.

  ancak bu 19.00-00.00 arasında bir çakallık var. yokuş yukarı çalışmasına rağmen günün tüm bayır aşaa saatlerinden daha hızlı geçiyor.

  ameriganın oyunu bence.
 • zaman zaten ışık hızında akar.şöyle ki, evrenin yaşı veya evrendeki bir cismin yaklaşma, mesafe gibi ölçümlerin zamansal karşılığı ışık hızıdır. evrende sabit olarak kabul edilen bir olgudur. bunun dışında sen ne ile veya nasıl ölçersen ölç, önemsizdir, değersizdir.