• ya adam el sıkışıldı kapora verildi imzalar atıldı diyor. hala bik bik ötüyorsunuz yok dolar kuruymuş, oymuş buymuş. hayatınızda hiç mi ticaret yapmadınız anlamadım ki aq. kaporası verilen imzası atılan maldan cayılır mı amk? isterse iki gün sonra fiyatı milyon artsın hiçbir şey ifade etmez. rezalet gibi rezalet. aha haksız kazanç budur işte. ağlamayın.

edit: birçok kişi sözleşmenin fiyat açısından yasal bir bağlayıcılığı olmadığı ve gelen zamların veyahut vergilerin de fiyatın üstüne ekleneceğinin sözleşmede yazdığına dair uyardı ve bilgilendirdi sağ olsun. kapora vesaire zaten hukuken bağlayıcılığı olan şeyler değiller ama ticaretin kendisine ters böyle şeyler. her şeyin bir onuru var. halen daha şark kurnazlığı olduğunu düşünüyorum bu yapılanın ama sözleşmede ve sözlü bu belirtildiyse yapacak pek de bir şey yok gibi.
  • hondadan ziyade bayinin rezaletidir. haksız kazanç olduğu için rezalet gibi rezalettir. bayi ismini ve genel lokasyonu söylerseniz belki bir yerlere ulaşır ulaşmasa bile belki birilerine faydalı olur. geçmiş olsun
  • 2 gün önce eniştemin başına gelen rezalettir.

2 hafta önce aracı ağustosun sonunda almak şartıyla bayi ile 225 bin tl’ye anlaşıyorlar, imzalar atılıyor ve elden kapora veriyor. normalde aracın fabrika çıkış fiyatı 118 bin tl.

ilk önce bayi ile görüşmeye gittiğinde ellerinde hiç araç olmadığını, en erken ekim kasım ayında araba geleceğini söylüyor. enişteme takas teklif etmişler, takas olursa ağustosta getiririz deniyor. takastan da 3-5 kırpacak.

aracın normalde bayiye geliş rakamı 209 bin tl. bayi de 3-5 bin liralık donanım ekleyerek 225 bin tl deniliyor satış rakamına. tek bir arabadan neredeyse 15 bin tl havadan kar ediyor bayi. donanım istemiyorum kardeşim dediğinde de sana satmayız o zaman nasıl olsa satacağız diyor.

devletimiz, fabrika çıkışı 120 bin tl’den düşük araçlar için %50 ötv, 120 bin tl’den yüksek araçlar için %60 ötv zammı uyguluyor.

bu uyanık honda bayileri ise 4 gün önce arabanın fabrika çıkış maliyetine 4 bin tl zam getirmişler. 122 bin tl ile 120 sınırının üzerinde kaldığı için araca %60 ötv zammı uygulanıyor.

enişteme verilen son rakam 245 bin tl. yani 10 gün önce anlaşılan fiyatla bugün son söylenen rakam arasında 20 bin tl var.

sikayetvar’da en az 10 tane böyle şikayet var. linki buraya bırakıyorum.

sikayetvar

2 hafta olmadı daha imzayı atalı. 10 gün içinde ikinci zam bu. bir önceki ay zaten zam getirmişsin. ne hakkınız var insanların hevesini kırmaya? dünyaca çapında tanınan araba markası bile böyle ucuz numaralara giriyorsa biz kime, nasıl güvenelim?

edit : her marka zam yaptı doğru ama makul zamlar yaptılar. olmayan araca pazarlık yapmadılar ya da olan araca yok diyerek opsiyon ve araç takası ile bi anda ortaya araç çıkarmıyorlar.

en büyük sorunlardan biri de bayilerden daha fazla galerilerde 0 araç olması ve fiyatının honda türkiye fiyatının 30 bin üstünde satılması. vatandaşa araç yok diyorlar ama galericilerde 0 araç dolu.
  • yine birinin kaportası durduk yere çökmüş sandığım rezalet.

yalnız, (bkz: #111771228) entry’de rezalet olarak adlandırılan duruma verilebilecek rezalet puanı 1/10.

yıllardır araç bayilerinin çoğunun yaptığı şeyler.
    - araç yoksa olana kadar fiyat sabitleme yapmıyorlar. kapora fiyatı sabitlemiyor. *
    - araç ile birlikte aksesuar iteleme olayı son zamanlarda başka markaların da yaptığı çakallıklardan.
    - rezalet honda türkiye ya da honda x bayii ile alakalı. honda civic’in hiçbir suçu yok*
  • ilgili kişilerin canının sıkılması için şube ismi ve konum bilgisi verilmesi gereken fahiş fiyattan araba itekleme operasyonudur.

(bkz: türkiye) (bkz: iş ahlakı)
  • ayni seyi bende yasadigim icin hondadan sogudum. agustos basinda izmirde honda bayisine gittim liste fiyatinin ustune 20-30 bin liralik apaci isi aksesuar eklemeden araba satmiyorlar. saka gibi
  • bu arabanın en lüks 1.6 dizel paketi 130k idi, açın kurlara bakın, 2018 de kaç euro şu anda kaç euro...

vatandaş alıyor madem, galericiler öpmesin, yabancıya gitmesin biz de öpelim kampanyası başlamış aylardır...

kılıf da hazır, ilave aksesuar...
  • asıl rezalet, bu kriz ortamında parayı arabaya gömmek.

edit: hele ki kredi çekerek alınmışsa kürekle kovalamak lazim
  • ne araba merakıymış kardeşim, arabalar kadar başınıza taş düşsün.
    türk insanın en büyük gelişmemişlik göstergesi.
    alma kardeşim alma, elinde tuzla hıyara koşuyorsun.
  • rezalettir, doğrudur ama benim takıldığım yer şu naif serzeniş oldu;

"ne hakkınız var insanların hevesini kırmaya?"

o eşik çoktan geçildi be dostum. hevesin kırılması çok ciddiyetsiz bir sorun geliyor tc'de yaşayan biz garibanların kulaklarına. ne yazık.
hesabın var mı? giriş yap