şükela:  tümü | bugün
  • aynı zamanda bir ihbardır..

bir kaç gündür başlığı açıp açmamakta kararsız kalmıştım lakin “birileri bunu yer ve emekleri hiç olur” düşüncesiyle olayı ekran görüntüleriyle açıklamaya, bizim aşırı saftirik halkımız adına bir bilgilendirme yapmaya karar verdim.

şimdi olay bizim “ist-beylerbeyi burhaniye” mahallesindeki konutumuzu 1.250.000 tl değerle satışa çıkarmamızla başladı. “sahibinden” “ emlak jet “ vb sitelere ilanımızı girdik.

halim vanessanickli… bu kişiden bir mesaj aldık. görsel

tabii anlam verememekle beraber verdiği mail üzerinden gerekli bilgileri verdik. ama gelen maille beraber profesyonel dolandırıcı olduklarını anladık. kadın esat yönetiminden girdi, kocasının öldürülmesinden çıktı. kocası sanayici imiş..

evet arkadaşlar şimdi söyleyeceklerime daha çok şaşıracaksınız. bu ablanın bana göndermek istediği yani ülkesinden kaçırmak istediği para tamı tamına 5.2 milyon dolar güvenilir birini arıyormuş..tek şansı buymuş..

göndereceği kutu ise şifrelenmiş yüksek güvenlikli bir gadget…5.2 milyon doları bana getirecek kurye kutu içeriğini bilmiyormuş ne taşıdığından habersiz olacakmış. para bana ulaştıktan sonra %10’u benim olacakmış. kendisi sağ salim gelince parasını ona verecekmişim.

attığı maillerin tamamı dediğim üzere aynı zamanda ihbardır:

görsel

görsel

şimdi gelelim asıl dümene. ben biraz araştırdım. arkadaşlar mülkü olanlara bir şekilde ulaşıyorlar. böyle absürt hayvani paralar teklif ediyorlar. tabii siz başta oo bana 5 milyon dolar gönderiyor, göndersin ne olacak ki diyorsunuz. ardından bahaneler başlıyor. ya gümrüğe rüşvet lazım 20 bin dolar. tabii siz diyorsunuz ki eğer zeki çevik bir türkseniz, olm ne olacak kaz gelecek yerden tavuk esirgenmez, tarlayı falan satıp gönderiyorsunuz. ardından bir mail daha geliyor, ya gümrükten geçti sınırda polis tuttu, sana zahmet bir 10 bin de ona rüşvet… e tabi bitmiyor, o para size yaklaştıkça masraflar çıkıyor, bir bakıyorsun artık mail gelmiyor, bir bakıyorsun istanbul il sınırına kadar gelmiş kurye kayıp, bir bakıyorsun toplamda 200-250 bin tl dolandırılmışsın… aman dikkat diyeyim.

şükür dostum esad ve sanayici koca ile de dolandırılmaya çalışıldık. tabii yetmedi bize biri daha yazdı. lan dadandılar mı ne? görsel
  • lan keşke gönderseydin 20 bin doları , 5 milyonu alınca kaybolurdun.
  • email adresinin mrs ile başlaması, boşanırsan ne olacak adresi çöpe mi atacaksın :) aaa kocasıda ölmüş hadi bakalı email adresi çöp oldu
    şaka bi yana bildiğin nijerya 419 dolandırıcısı
    90ların ortasında buna benzer ingilizce fax almıştık, 16 yaşımda yememiştim , sizi de tebrik ederim, konuyu buraya getirdiğiniz için.
    aç gözlülere anlatmış oldunuz, aç gözlü açtır di mi gene yer numarayı
  • bunca verginin üzerine, cumhurbaşkanı'nın paylaştığı iban'a para atacak kadar kerizin varolduğunu gören suriyelilerin, biraz da biz silkeleyelim çabasıdır.

daha dün gelmelerine rağmen, cin olmadan adam çarpmaya çalışmışlardır.
  • tr'de bu dümene düşecek en az 100bin enayi vardır. şimdiden hepsine geçmiş olsun.
  • nigerian scam'dan esinlenilmiş standart ucuz bir numara
  • tr'de bunun onda biri kadar bile düşünülmemiş dümenlere binlerce kişi düştüğünü düşünürsek, bunlar baya bi tokatlar.
  • baştan mantıksız ve hatalı bir dolandırıcılık.

bak şimdi dolandırıcı kardeş;

bir kere o 5.2 milyon dolar çok abartı olmuş. onu 150- 200 bin dolar yaparsan daha inandırıcı olur.
    şimdi o 5.2 milyon dolar diyorsun ya işte benim aklıma neler geliyor bir bilsen...

amerikadan vatandaşlık alabilecekken, neden türkiye'ye yatırım yapıyorsun?

amerikan vatandaşlığı 1 milyon dolar ve 500 bin dolar yatırım yapmak yeterli.
    ben amerika sevmem dersen, avrupa'dan bir vatandaşlık alabilirsin.
    mesela birleşik krallık 1 milyon pound.

edit: punkush adlı yazar uyardı birleşik krallık için bulmanız gereken para £2,000,000

geriye de çok güzel paran kalır.
  • gerçekten bunu yiyebilecek insanlar var mı acaba? o kutunun kilidi hariç bir şeyini bırakmadan ve paraya zarar vermeden açmanın yüzlerce yolunu bulur insan. ama güzel taktik bak bana neden güvensin ki sorusunu da doğrudan cevaplamış oluyor arkadaş.

paranın miktarını da," bir kedi gördüm sanki evet, evet bir kedi gördüm", der gibi seksen kere yazıp bak rakamla yazıyla her şekilde yazıyorum evet evet 5.2 milyon dolores demeye çalışması da ilginç. eskiden türkçeleri bu kadar düzgün (!) olmazdı, sultahahmet'te saat satan siyahi arkadaşlarımızdan hallice yazarlardı mailleri. şimdi google translate sağ olsun en azından bu konuda bir miktar da olsa yol kat edilmiş.

eminim bu yöntem ile dolandırılan onlarcası vardır yazmaya anlatmaya utanıyorlardır.
  • mağara soğuk muydu be mübarek :)

nigerian money scam telefon ve internet aleminin en eski ve en yaygın dolandırma yöntemlerinden birisidir.

her şeye başlık açmayın.
hesabın var mı? giriş yap