şükela:  tümü | bugün
 • tanım: yazarlığımın ilk başlığını böyle saçma bir şey için açmaktan huzursuzluk duyduğum rezalettir.

  şöyle izah edeyim efenim, bendeniz yurtdışında okuyan ve yıllardır da turkcell müşterisi bir öğrenciyim. memlekette olmadığım zamanlarda hak verirsiniz ki hattımı kullanmamaktayım dolayısıya yoğun dönemlerde bazı faturalar aksamakta, unutulmakta haliyle geç ödenmekte... buraya kadar bir problem yok gibi. sonuçta herkesin ara sıra başına gelen şeyler ama işte buradan sonra ilginçlikler başlamakta... geçen sene ben yine yurtdışındayken bir arkadaş aradı dedi ki "ya abi bugün turkcell'den beni aradılar seni soruyorlar, tahsilat bürosuymuş naptın abi bana mı devrettin borçlarını" dedi. gülüştük.

  sonra tabi benim nevrim döndü allah euro ya kulum dedi aradım türkiyeyi veryansın giydirdim siz dedim nasıl olur benim irtibat numarası olarak deklare etmediğim bir insanı arayıp kişisel bilgilerimi üçüncü şahıslarla paylaşırsınız falan neyse gerekli incelemeler için ilgili birimlere aktarılmalar falan derken bana tekrar ulaşıldığında şöyle bir açıklama yapıldı: "beyefendi bu aranan numarayla ilgili bir inceleme yaptık. zamanında onun telefonundan turkcell müşteri hizmetlerini aramışsınız ve kendi numaranız üstüne bir işlem yaptırmışsınız dolayısıyla numara sisteme takılmış haliyle arkadaşlar bu şekilde o numarayla irtibata geçmişler". ben de dedim ki: "beyefendi öyle olmuş olsa dahi bu sizlere benim vermediğim numaraları arayıp onları rahatsız etme hakkı vermez bu nasıl bir saçmalık". neyse özürler dilendi falan derken ben nedense işi uzatmak istemedim özürleri kabul edip konuyu kapattım, şikayetimin ilgili birimlere aktarılmasını rica ettim ve bu iş bitti.

  ancak işler burada biraz değişiyor. bugün annemden bir telefon; "ya oğlum beni aradılar şöyle şöyle ödenmemiş faturan varmış işte seni arıyorlar ama ben anlamadım sen benim numaramı mı verdin gitmeden oğlum" diye sordu gayr-i ihtiyari. bu sefer tepemin tası attı. girdim yüce sosyal medya gücü diyerekten (ne arıcam lan uslandım bu defa). tweetleri gömdüm... hop anında geri döndüler. bağırdım çağırdım dedim kardeşim sizin tahsilat büronuzun çalışma prensibi tam olarak nedir bana açıklayın. bu kişileri nereden buluyorsunuz cart curt.

  neyse bu sefer de bana dendi ki "beyefendi biz inceledik siz bu hattı 2012de devir almışsınız o devir aldığınız kişinin numarasını bulup aramışlar arkadaşlar". çıldırmaya ramak kala saniyeler... açıkça dedim ki: "beyefendi hattı devir aldım o hat benim!! benim olan borçlar ve bilgiler devraldığım kişiyi alakadar etmez!! bu ne kadar saçma bir açıklama gerçekten benle dalga mı geçiyorsunuz?" sonrasında sordum tabi allah aşkına o aranan numara, benim sizlere kişisel olarak bana ulaşamazsanız diye verdiğim bir irtibat numarasımı dedim. cevap olarak :"hayır efendim sistemde irtibat numarası olarak hiçbir numara gözükmüyor dedi". o zaman dedim kardeşim cimri olmayın bu yabancı hattımı ekleyin sisteme bir ihtiyacınız olur ararsınız konuşuruz insanları rahatsız edip saçma sapan işler yapmayın.

  tahsilat büronuzda galiba benim tüm konuşmalarım ve mesajlarımı görebiliyor ki içlerinden insanları seçip tek tek arıyorlar. bunu yapmasınlar bakın usulca size numara veriyorum kardeşim. neyse denedi uğraştı falan yabancı numara eklenmiyormuş. dedim kardeşim ben 2.kez bu olayı yaşadım artık gerekli birimlere iletip o numarayı bir şekilde saçma sisteminize ekletirmisin naparsın bilemem ama bir daha başkasıyla bilgilerim paylaşılırsa ben haklarımı başka yolla ararım dedim ve kapadım telefonu.

  ancak bitmedi... hop akşam oldu yemek yiyorum, bir arkadaş aradı :"ya abi bizim şu 'x' ortak arkadaş var ya onlayız şimdi çay içiyoz... nolmuş biliyon mu abi ne alaka geçen sene de olmuştu ama bu sene de onu aramışlar turkcellden seni soruyorlar abi. ne saçma iş lan bu turkcell manyak mı oğlum ya? tefeci mi lan bunlar" dedi. ben sinir küpünden duvarlara kafa atıyorum çünkü bu bir şaka olmalı yoksa komik değil yani. amına koduğumun faturaları 20-30 lira. banka soysam bu kadar çok aranmam amına koyim ancak bu sefer gerçekten benden alakasız bir insanı benim hakkımda aramışlar. ve cidden çocuğa bir numara biliyorsanız söyleyin falan demişler yani şaka gibi bir olay abi sanki amına koyim kaçtım ve milyonlar geçirdim turkcelle.

  hadi tamam... tahsilat bürosusun sen ulan! ulaşamadın ver avukata ya ne uğraşıyorsun abi. tüm listemi mi arıcan amına koyim. neyse ben tekrardan twitter'dan yazdım bunlara... anında dediler ki tekrardan inceleme başlattık sizlere döneceğiz. ancak bu sefer ben cidden hukuksal anlamda adımlar atmak istiyorum o sebeple bana akıl verecekler yeşillendirirse çok sevinirim.

  bu hikayeden çıkarılacak sonuç: bu teknolojik ve bilişimle iç içe olan dönemde ciddi anlamda her şeyimizin kontrol altında olduğuna gerçekten inanabilirsiniz. o numaraları bulmaları, çalışma prensipleri gerçekten şüphe uyandırıcı ve bir o kadar kaygılandırıcı. görüyoruz ki benim en çok aradığım insanları biliyorlar, ama bir yandan cidden belki hayatımda bir iki kez aradığım birini daha arayabildiler. çalışma prensipleri tam olarak ne bilemiyorum ama eminim ki tahsilat bürosunun benim tüm bilgilerimi ki bu bilgiler mesajlarım ve aramalarım olduğunu varsayarsak gerçekten kanun dışı bir iş...

  son olarak şunu unutmayın ki:
  turkcell kişisel bilgilerinizi deklare etmediğiniz üçüncü kişilerle paylaşan, kişisel verilerin korunması kanununa aykırı işler yapan bir kuruluştur. tescillenmiştir.

  edit1: okuma zorluğunu gidermek için paragraflandırılmıştır.
 • bugunu de rezaletsiz kapatmadik cok sukur. (bkz: rezalet başlıkları için özel sözlük açılsın)
 • devamını okuyayıma basana kadar okumaya niyetli idim ama bu ne! ne aksiyon dolu hayatınız. 3 günümü anlatmaya kalksam 2 cümlede biter.
  okumadım, mevzu ne bilmiyorum. sözlükte açılan gereksiz rezalet başlıklarından biri olsa gerek.
 • okudum hemen özet geçiyorum; arkadaş yurtdışında takılıyormuş,hattına gelen faturaları ödeyemeyince sağı solu arıyormuş turkcell,beyan etmediği numalar felan işte.

  ekşi sözlük avukat timi yeşillendirsin diye de not düşmüş

  tanım:bana göre rezalet olmayan bir rezalettir.
 • laf olsun diye okumaya başladım ama yazarın sonuna kadar haklı olduğu çok ciddi bir rezaletle karşılaştım.
 • tanım: gene milletin gene parasını bir kuruluşun iç etme hikayesi olan rezalet. * *

  amaaan türkselin her tarafı rezil.

  turkcell yazmayın sonra dava falan açıyolar ota boka.
 • özet : arkadaş yurtdışında ve faturasını mütemadiyen ödemiyor. turksel tahsilatıçıları da ulaşamayınca, hat üzerinden daha önce kimle bağlantısı varsa o piti piti yaparak arayıp ulaşmaya çalışıyor. arkadaş çok sinirli tabi küfürler falan.
 • gerçek anlamda rezalettir. tüm iletişim bilgilerimizi emanet ettiğimiz turkcell'in, 3 kuruş için, yeri geldiğinde, tüm gizlilik haklarını, kişinin bilgilerini üçüncü kişilerle paylaşmama kuralını çiğneyebileceğini gösteren olaydır. keşke arkadaş mahkemeye başvursa da, emsal bir karar çıksa.

  bu arada, turkcell'in bu hafiyeliği yeni değil, ben hattımı vodafone'a aldım da kurtuldum bunlardan neyse ki.... ama hatırlıyorum, bir kere faturayı ödemeyi unutup, 2-3 gün geciktirmiştim. tam bir turkcell dükkanının önünden geçerken, telefonumda zınk diye bir kara ekran belirdi ve "faturanızı, şu an yakınınızda olan turkcell merkezinden ödeyebilirsiniz." diye bir yazı çıktı. allahım, tam bir big brother is watching you durumu... kendimi 1984'te hissettim resmen. tamam, turkcell baz istasyonlarından yerimizi belirliyor, konuştuğumuz insanları da biliyor; ama, böyle saçma sapan fatura işlemleri için bu bilgileri kullanmak, bana göre etik dışı.
 • --- özet ---
  yurt dışında yaşayan arkadaşımız 3 kuruşluk faturanın defalarca 3. kişilere bildirilmesinden, hesabının 3. kişilere sorulmasından rahatsız. kişisel haklardan, bilgi gizliliği ve özerkliğinden yakınıyor.
  --- özet ---

  gittiği yerdeki refaha çok çabuk alışıp özünü unutmuş. ama bilmiyor ki türkiyede kişisel hak hürriyet sıçmış durumda anca ciddi bir dolandırıcılık, yaşama hakkına tecavüz vs olacak ki rezalet reaksiyon alsın. desen ki turkcell çalışanı beni darp etti ağzıma sıçtı anca öyle rezalet hissi yaratır ki o da en fazla iki sayfalık. uydurmuyorum yaşanmışı var (bkz: turkcell mecidiyeköy tim'de darp rezaleti)

  o kadar kanıksadık ki e hal böyle olunca bırak reaksiyon alamamayı turkcell'i haklı bulabilecek yazarlar bile çıkabilir şaşırmayasın diye söylüyorum.

  normal şartlarda rezalet gibi rezalet. bilgi gizliliği, özerklik ihlali, kişel hakları hiçe sayma ve kurumsal bir firmanın imajını zedeleyecek boyutta pişkinlik, ilgisizce hatayı tekrarlamak. ama rüyadan uyanıp olaya türkiye şartlarında bakarsak;

  'turkcell haklı borcunu niye ödemiyorsun bilader. adam senin peşinden koşmak zorunda mı? hem nolacak bir başkası öğrenince. allahın bildiğini kuldan mı saklıyorsun. hatta adamlar seni düşünmüş borç takibe alınmasın mahkemeye düşmesin diye ulaşmaya çalışmış daha ne. biliyosun iş mahkemeye kalınca 40 yıl çıkamasın işin içinden. teşekkür edeceğine nankörlük ediyor şuna bak.'

  diyen biri çıkıp parti kursa samimiyetiyle iktidar bile olur. öyle bir insanımız var zira. naptığın önemli değil. halktan biri olduğunu hissettir, doğal davran mitinglerde as kes onu bunu azarla, öğüt ver biraz da gazla yeter. sanırsın primatız alfa erkeğini kabile lideri yapıp biat ediyoruz. evet 21. yy türkiyesi.
 • zamanında benim de yaptığım işti bu. 20 30 lirayı odesin diye 30 kişiyi aramak zorunda kaliyorduk. sanki biz bu borcu hatırlatmak zorundaymisiz gibi. sonra hukuk bürosuna sevkettiginde 30 liralık borç nasıl 200 lira oldu diye yine arayıp dururlar. numara bulma olayina gelince de tc kimlik numarasindan yasal olarak numara sorgulatabilirsin. bununla ilgili programlar da var. muhtemelen eşine dostuna hat almissan sen diye atanınca onlar çıkmıştır senin kaydina gore. o da kar etmezse hane halkından başkalarına ulaşmak için de bir kaç yöntem var. ama bunları açıklamam. başkası anlatır zaten.

  özetle bazı yasadışı programlarla çalışan yerler var. en fazla akrabalariniza ulaşabilirler. o da kısmetse. ben bunun turkcelle alakası oldugunu dusunuyorum. bazı call center sahibi hukukçuların ya da işletmelerin isidir.