şükela:  tümü | bugün
 • dün de demiştim bu 3-4 köyün alınması hayra alamet değil diye. ypg el bab'a doğru ilerlemeye devam ediyor. bugün de köy almaya devam ediyorlar hatta ve hatta öso'yu vurmuşlar öso'dan 2 kişi ölmüş. tsk reyhanlı'dan suriye sınırına zırhlı araçlar sokmuş 700 metre ilerlenmiş. (idlib'in akrabat kasabasına gelmiş türk askerleri. idlib öso'nun elinde) mare'nin güneyindeki şahba gölünde ypg-öso arasında çatışmalar varmış.
 • el bab'a dogru ilerleme hedefi olmasa bile turkiye'nin guneye dogru operasyonunu kesmeye yonelik bir hamle olarak da dusunulebilir.

  menbic'ten batiya afrin'den doguya dogru yuruyerek ortada bulusup turkiye'yle isid arasinda kurt koridoru olusturmak ve turkiye'nin ypg menbic'ten cekilecek cagrisina meydan okumak gibi bir hamle. bu surecte isid'den el bab'i da alabilirlerse kuresel destek de kazanarak turkiye'yi sikistirmaya calisabilirler. buna karsilik bu hamleyi yapar gibi gorunerek turkiye'yi daha guneye inmeye kiskirtiyor da olabilirler.

  http://syriancivilwarmap.com/

  sag taraftaki recent clashes kisminda sdf'nin isid'den aldigi koyler ve sdf ile fsa arasindaki catisma gorunuyor. yakindan takip etmeyenler icin sdf kurt, fsa turk demek.
 • (bkz: fırat kalkanı kalkanı)

  bir sonraki operasyonun adı ise (bkz: fırat kalkanı kalkanı kalkanı) olabilir.
 • dudayeva'ya söyleyin, iki dakikada halleder bu fikibok durumu. evet...
 • buradan ypg'nin koridor oluşturma çabasını net görebiliyoruz. hayra alamet olmayan gelişmedir.
 • pkk/ypg'nin bir noktada bu hamleyi yapması gerekiyordu. ortada dabık'ı almış, son gaz el-bab'a giden bir öso var. el-bab'ı almak, pkk/ypg'nin hayallerini son derece zorlaştıracak.

  şu an mare'nin güneyinde çok yoğun çatışmalar var. ortada büyük bilgi kirliliği de var. pkk/ypg'nin üç lafından ikisi yalan. öso, tel rıfat'ı almak istiyor. bunun bir kaç amacı var :

  * pkk/ypg'nin önünü el-bab'a doğru kesmek
  * tel rıfat, suriye'de isyanın ilk başladığı şehir, öso için manevi değeri var.
  * önceki aylarda rusya'nın hava desteğiyle tel rıfatı alan pkk/ypg, öso'cuların cesetlerini tırla dolaştırıp öso'yu aşağılamıştı. bunun acısı var.

  ben tel rıfat'tan sonra el-bab'a hareketin devam edeceğini düşünüyorum. bir kaç güne netleşir.

  reyhanlı'dan giren araçlar, pkk/ypg için değil, sınıra inşa edilen duvar ve geçiş noktası güvenliği için sokuldular. 700m girip kaldılar orada.