şükela:  tümü | bugün
  • eylül yazarsın, kasım yazarsın anlarım da, ocak nasıl yazdın?

geçmiş olsun.
  • antalya konyaaltında 5-6 saniye kadar hissedilen depremdir. ders var kız kalk diyerek yatağımı sallamıştır.

sanırım batı akdeniz'de daha fazla hissedilmiş. geçmiş olsun
  • yine helen yayı üzerinde olan deprem. zaten aktif bir bölge bu aralar fazla aktif.
  • kandilli verilerine göre 28.4km derinde ve ml=6.1 büyüklüğünde gerçekleşmiş depremdir. ülkemizde olan hakim deprem derinliğine bakılınca derin sanılsa da sismoloji literatürüne göre yüzeysel bir depremdir dolayısıyla derinliği ile karakterize edilebileceği belirgin bir özellik beklememek gerekir. moment magnitudü (mw) hesaplanmadan peşin konuşmak riskli olsa da hiçte azimsanacak bir büyüklük değildir. civar illerde muhakkak hissedilmesi, mühendislik hizmeti almamış binalarda yapısal hasarlara, mühendislik hizmeti almış binalarda ise yapısal olmayan hasarlara neden olması beklenir. şu sıralar her zamankinden biraz daha aktif olan helen yayı üzerinde gerçekleşmiştir. bir zamanlar yönetmeliklerde "4. derece deprem bölgesi" olarak tanımlanan yani sadece düşey yükler altında hesap (depremsiz durum) istenen antalya bölgesinin aslında ne kadar da depremselliğe açık olduğunu tekrar birilerinin yüzüne vurmuştur. o dönemin yönetmelikleri ile yapılan binalar için ciddi anlamda korkutucudur. ayrıca şu şiddet kavramı ile büyüklük kavramını karıştırmaya da sözlükce bir son vermenizi dilerim. büyüklük depremle, şiddet verdiği hasarla alakalıdır.
  • 28 km gibi derin bir deprem olması sebebiyle karşıyaka - izmir ile adana'ya kadar uzanan bir alandan hissedilmiş gibi görünüyor.

derinde ve karaya uzakta olması sebebiyle 6.0 büyüklüğünde gibi hissedilmese de geniş bir alanda hissedilmiş olabilir.

(ben istanbul'da olduğumdan hissetmedim. ekşi sözlükteki yazılanlara göre yorumluyorum.)
  • öncelikle geçmiş olsun... yalnız bu deprem izmir'de en çok karşıyaka da hissedildi nedense. o bölge zemininin kötü olduğunu biliyorduk da bu kadar kötü olduğunu bilmiyorduk.
  • yer : akdeniz
    büyüklük : 6,1
  • dostum fethiye demişsin ama o girit falandır.
  • (bkz: ekim)

hesabın var mı? giriş yap