• sorun çözüldü editi:
    bugün airbnb’den ödediğim ücretin iade edileceğine dair bir mail aldım. ayrıca mailde, söz konusu ilan için gerekli önlemleri aldıklarını da belirtmişler. ilanı kontrol ettiğimde ev kuralları bölümüne bu konuyla ilgili bir açıklama girildiğini gördüm. yani airbnb’den ev kiralarken bu bölüme de göz atmakta yarar var. destekleyen herkese teşekkür ederim.

edit: rezalet, bahçeli evde yılan bulunması değil, airbnb’nin sitesinde zehirli böcekler vs.nin yüzde yüz para iadesi gerekçesi olarak belirtilmişken airbnb’nin bu duruma olmayan gerekçelerle kayıtsız kalmasıdır.

edit 2 : geçmiş olsun dileklerini ileten tüm yazarlara teşekkür ederim. empati yeteneğinden uzak, olayın eğlencesinde olan yazarlar size de bir şey demiyorum. umarım canınızdan çok sevdiklerinizle böyle bir durumla karşılaşmazsınız.

özet: öncelikle bu mekan airbnb tarafından özel bazı koşulları sağlayan ev sahiplerine verilen "temiz ve güvenli" etiketine sahip. biz de zaten bu yüzden tercih ettik. yılanlar aynı anda farklı yerlerde olabiliyormuş diyen yazar, evet birden fazla yılan var ve yarım saat içerisinde en az 3 farklı yılan gördük. sanıldığı gibi geçerken uğramış bir yılan değil ev resmen yılan yuvası. veranda da gördüğüm yılan, dışarıda bulunan kapalı duş alanından çıktı. yani sadece bahçe değil yaşam alanları da güvensiz. evet evin içerisinde görmedik ama böyle bir ortamda bu yılanların evin içerisinde de olmayacağını kim garanti edebilir. böyle bir yerde çocuklarınızla gönül rahatlığıyla nasıl uyuyabilirsiniz. tekrar belirtmek isterim ki bu başlıkta anlatmaya çalıştığım rezalet, lekeli nevresim varlığında bile ücret iadesi yaptığını iddia eden, airbnb'nin burada belirttiği politikasına açıkça aykırı davranması. ayrıca kimsenin endişelenmesine gerek yok söz konusu ilana konuyla ilgili yorumumu bıraktım. yorumları okuyarak kiralama yaparsanız böyle bir sürprizle karşılaşmazsınız.

görsel editi : görsel yok diyen yazarlar için görsel eklendi. hassas yazarlarımızın tıklamaması yararlarına olacaktır. hoş bir görüntü değil sonuçta.

airbnb ismine güvenerek 10-16 eylül tarihleri için ailemle birlikte covid’ten uzakta sakin bir tatil geçirebilmek umuduyla denize sıfır bir yazlık kiraladık ve temizlik ücreti, hizmet bedeli dahil tüm ücreti peşinen ödedik. tabi hayalini kurduğumuz bu tatilin aşağıda anlatacağım bir kabusa dönüşeceğini tahmin edemedik.
    10 eylül tarihinde uzun ve yorucu bir gece yolculuğundan sonra konaklayacağımız yere ulaştık. yaklaşık 2 saat süren yerleşme ve evi dezenfekte etme çalışmalarından sonra hayalini kurduğumuz deniz manzaralı verandamızda kahvemizi yudumlamaya başladık. kabus tam da bu anda başladı. öncelikle küçük çocuğumuz -biz kahvemizi içerken bahçede koşturup oynuyordu kardeşleriyle- bahçede yılan gördüğünü söyledi. inanmadık önce çünkü böyle bir şey aklımızın ucundan geçmezdi ama tabi endişelendik. eşim çocuğumuzun yılan gördüğünü söylediği yere doğru giderken ben oturduğumuz verandanın yanında, dışarıda duş almak için yapılmış bir odadan siyah bir yılanın çıktığını ve duvardaki bir deliğe girdiğini gördüm.
    hemen apar topar salondaki kanepenin üzerinde bulduk kendimizi. çocuklarımıza yılanın temas edip etmediğini anlamaya çalışırken yaşadığımız korkuyu anlamaya kelimelerim yetmez maalesef. hala da anlatırken bile tüylerim diken diken oluyor. ilk şoku atlattıktan sonra birimiz çocuklarımızın yanında nöbet tutarken diğerimiz eşyaları toplamaya çalıştı bir şekilde. bu esnada eşim evin üst balkonundan daha önce çocukların yılan gördüğü söylediği bölgede ki bu bölge bahçedeki barbekünün önü, yılan gördüğünü söyledi ve yılanın net olarak görüldüğü birkaç fotoğraf ile video kaydını bu esnada alabildi. önceliğimiz elbette yılan fotoğraflamak değil oradan bir an önce uzaklaşmak olduğu için daha fazla görüntü alamadık.
    bu esnada ev sahibiyle de görüştüm telefonda. durumu anlatarak evden ayrılacağımızı ilettim, haklı olduğumuzu ve bizi mağdur etmeyeceğini söyledi ve evi bize teslim eden kişiyi yönlendirdi tekrar. onun nezaretinde apar topar ayrıldık evden. eşyaları yerleştirirken, arabaya binerken ve arabayla ilerlerken yaşadığımız endişeyi anlatmama gerek yok herhalde.
    çok uzattım farkındayım ve özür diliyorum ama nasıl bir airbnb rezaleti olduğunu anlatabilmem için en başından başlamalıydım.
    daha sonra airbnb ile iletişime geçtim haliyle ve durumu anlattım. airbnb destek ekibinden görüştüğüm kişi bu durumda en kestirme yolun ev sahibiyle iletişime geçmek ve para iadesi talep etmek olduğunu iletti ve onun yönlendirmesiyle ev sahibinden sistem üzerinden para iadesi talebinde bulundum. ancak ev sahibi gerek bu talebe gerekse telefonlarıma cevap vermedi. kabul ya da ret için airbnb politikalarına göre 72 saat sürenin dolmasını bekledik mecburen. sonrasında birkaç gün de airbnb’nin yoğunluğunu. neyse ki olaydan 8 gün sonra yani dün bir uzman iletişime geçebildi bizimle. olayı bir de ona anlattık ve fotoğrafları ilettik. inceleyip dönüş yapacağını söyledi ve bugün dönüş yaptı kendileri.
    airbnb misafir para iade politikalarında böyle bir durumda 24 saat içerisinde kendileriyle iletişime geçmemiz gerektiği açıkça yazmasına rağmen şu 3 konuda beni haksız buldular.
    1- evden ayrılmadan kendileriyle iletişime geçmemem. eğer geçseymişim bir çözüm bulabileceklermiş. yılanları nasıl ortadan kaldırabileceklerini merak etmiyor değilim.
    2- yılan evin içinde değil bahçedeymiş. bahçe dediği yer çocukların oynadığı ve barbekü alanının önü.
    3- ev sahibinin o dönemde evi başkasına kiralayamadığı için mağdur olması.

evet bu nedenlerle beni haksız buldular ve ev sahibinin lütfuyla temizlik ve hizmet bedeli hariç tutarın yarısını önerdiler. elbette kabul etmedim ve çoğumuzun güvenerek ev kiraladığı bu sitenin nasıl bir rezaletin öznesi olabileceğini burada sizlerle paylaşmak istedim. lütfen bu siteden ev kiralarken arkasında airbnb var demeden önce bir kez daha düşünün. yaşadığımız onca rezilliğin üstüne böyle bir tutumla karşılaşacağımız aklımızın ucundan geçmezdi ama oldu maalesef. neyse ki ailemizle birlikte sağ salim olarak evimizdeyiz buna şükrediyoruz. aksi bir durumda neler yaşanabileceğini düşünmek dahi istemiyorum.
    bu saatten sonra neler yapabileceğim konusunda bir avukatla görüştüm dava açabileceğimizi söyledi. bu saatten sonra airbnb ve ev sahibi için kanunen yapabileceğim ne varsa yapmaya hazırım ve yapacağım. parayı geçtim, böyle bir durumda bile nasıl haksız olabildik bunu kabullenemiyorum.
  • olmayan rezalettir.
  • bunda ne var allah aşkına ya bende okuyorum. yïlanın olmadığı yer mi var her yerden girer tuvaleten bile ev sahibi ne yapsın şimdi adam evini verdi yılan ordusu yokya bir erkek tutup atamamış mı sopayla birseyle
  • boyle buyuk bir rezalet olamaz. nasil eve yilan girmesini engelleyecek bir gorevli koymazlar. butun kiralik evlerde yilan nobetcisi bulunuyorken burada bulunmamasi tam bir rezalet. yilanin eve girmesi de ayri bir olay. egitememisler yilani airbnb nin evine girmis serefsiz oysa cogu yilan bilir airbnbden kiralanmis evlere girmezler.
  • (bkz: engelle)
  • "şehirli ailenin anlamsız yılan korkusu" olarak değiştirilmesi gereken başlık.
  • olmayan rezalettir. yilansiz bahce mi olur?
  • adamın o kadar açıklamasına rağmen hala rezalet yok diyen laftan anlamazların olduğu rezelattir. rezalet olmadığını kendi de biliyor beyefendi tabi ki. ama rezelat olmadığını nasıl iddia edersiniz ey sözlükçüler.
    tanım: memoli içermeyen bir yılan hikayesi
  • rezalet gibi rezalettir, maalesef aynı firma ile başka bir rezalet benim başıma gelmişti oluyor böyle şeyler, hukuki yolla hakkınızı arayın kesinlikle böyle saçmalık olamaz. evin bahçesi de ilanda var sonuçta ilandaki yerin güvenliğini tabi ki sağlayacaklar, profesyonel yardım ile evi düzgünce ilaçlatıp yılan deliği gibi yerleri kapatmadıkları sürece böyle sorunlar olacaktır.
  • airbnb ve ev sahibi ne yapsın dediğim rezalet. her soruna başka bir sorumlu aramak da moda oldu. sanki ev sahibi evi kiracıya bırakırken yılanı evden çıkarmayı unuttu. tuhaf dertler.
25 entry daha
hesabın var mı? giriş yap