• öncelikle herkese merhaba arkadaşlar, açtığım bu ilk rezalet başlığında hukuk kurallarının altında bile hakkınızı almanın zor olduğunu daha doğrusu sizi süründürürlerken ilgili firmanın hakkınızdan nasıl vazgeçmenizi beklediklerini anlatacağım. okumakla zaman kaybetmek istemeyenler için ilk başta olayın özetini anlatayım. rezalet, satın aldığım msi marka laptoptan farklı bir laptop gönderilmesi üzerine hakkımı aramamla sürecin iyice uzamasını ve paramın gasp edilmesinden oluşuyor.

arkadaşlar hepsiburada’dan 23 kasım 2019 tarihinde linkteki ürünü 7.245 tl’ye sipariş ettim. ürünün 5 aralık 2019 tarihine kadar teslim edileceği yazıyordu fakat ilk rezalet burada koptu, ürün yaklaşık bir ay sonra 19 aralık tarihinde geldi. ürünü teslim aldıktan kısa bir süre sonra çok fazla ısındığını fark ettim ve sitesinden kontrol ettiğimde üründe bulunan soğutma ile sitede gözükenin farklı olduğunu gördüm. cooler boost 5 olması gerekirken cooler boost 3 vardı.bunun üzerine uzun uğraşlar sonucu müşteri hizmetlerine bağlanarak ürünün yanlış geldiğini ve üzerine basarak ücret iadesi talebinde bulunmadığımı sadece parasını vererek sipariş ettiğim ürünü istediğimi belirttim. arkadaşlar burada ücret iadesi istemedim çünkü ürünü indirimde satın almıştım ve o anki fiyatını tam hatırlamamakla beraber 1-2 bin türk lirası arasında bir indirimden yararlandım. hepsiburada ürünü incelemeleri için kendilerine kargolamamı istediler. ürünü kargoladıktan sonra benden habersiz ücret iadesine onay vermişler fakat ben ücret iadesi istemediğimi belirtmiştim. ürünün taksitlerini karttan çekmeye devam edip sonra taksitler halinde iade ettiler. burada tekrar hatırlatayım arkadaşlar ücret iadesi istemedim çünkü laptop fiyatları kurla beraber zaten artmıştı ve ben indirimli fiyattan almıştım. firmayı tekrar aramaya çalıştığımda yardımcı olmadılar bende bunun üzerine tüketici hakem heyetine 21.01.2020 tarihinde başvurdum. burada bile hepsiburada süreci uzatmak için savunma vermeleri gereken süre aralığının son günü savunmalarını verdi. buraya tekrar tüketici hakem heyetinden çıkan kararı ve metni bırakıyorum görselgörsel .
    bu karara rağmen laptopu hala alamadım ve dava etmek durumunda kaldım. davanın sonuçlanmasının ne kadar süreceği de belli değil belki 1 yıl belki 2 yıl olabilir ama her halükarda hakkımı aramama değmeyecek bir süre.

sonuç olarak 23.11.2019 tarihinde sipariş vermeme rağmen şu an elimde laptop yok. yeni laptop alamıyorum çünkü aynı paraya böyle bir laptop yok. öğrenciler için bu dönemde elektronik eşya almanın ne kadar zor olduğu zaten açık, aynı özellikteki bilgisayarla 10-12 bin aralığında ve şimdi bu paraları vermek inanın bana koyuyor çünkü hiç yoktan bir firma yüzünden fazladan 3-4 bin lira verip ancak aynı laptopu alabilirim. buradan çıkarılacak dersi size bırakıyorum, ben sadece olayı anlattım ve böyle bir yanlışlık karşısında hakkınızı almak için başvurabileceğiniz yollara başvurduğunuzda nasıl bir süreçten geçtiğinizi söyledim. alışveriş yapmadan önce bunu dikkate almak size kalmış.

edit: soğutma sistemini belirtmemiştim onu düzelttim, @durun durun bisey dicem adlı arkadaş uyardı.
    edit 2: @rosas adlı arkadaşım uyardı laptop u sanırım hakem heyetine başvurmadan 1 ay kullanmışsınız diye ona da bir açıklık getireyim. benim laptopun farklı olduğunu fark etmem yaklaşık bir buçuk haftamı aldı ardından firmaya durumu belirttiğimde laptop sizde kalsın biz ilgileneceğiz dediler. bana yeni laptopu yollayacaklarını ardından eskisini de kendilerine kargolamamı istediler fakat bu olmadı. daha sonra ben laptopu onlara kargoladım ve benden habersiz bu işlemi başlattılar. bunun kanıtını da arıyorum fakat görüşme telefonda gerçekleştiği bulamadım fakat bir yazışma bulursam buraya koyacağım.
  • neden amazon.com.tr üzerinden alışveriş yapmalıyız adlı rezalet. yazar arkadaşa geçmiş olsun.
  • öncelikle rezalet puanım 10/10.

hepsiburadanın işi yokuşa sürdüğü bir durumla daha karşı karşıyayız. bu tarz küçük hesaplara girip müşteriyi bıktırana kadar süründürmenin ne gibi bir getirisi oluyor kendilerine anlayamıyorum.
    yazar arkadaşımızın bir an önce hakkına kavuşmasını diliyorum.

tanım: bir hepsiburada rezaleti

edit: anlatım bozukluğu
  • bahsi geçen firmanın ürünü hem hatalı hem de geç gönderip üstüne de müşterisinin parasını gasp ettiği olaydır, rezalettir.

malum firmadan neden alışveriş yapılmaması gerektiğini tekrardan görmüş olduk, amazonun en kısa zamanda sizi piyasadan silip süpürmesini temenni ediyorum.
  • rezalet puanım 10/10
    maalesef 2020 yılında bile müşteriye parasını iade edince "sütten çıkmış ak kaşık" olacağını zanneden firmalar, satıcılar var. o iş o kadar kolay olmuyor.
    sen bir satış ilanı vermişsin.
    ben sana güvenip para ödeyip bir ürün satın almışım.
    bana söz verdiğin üründen farklı bir ürün göndermişsin.
    doğrusunu gönder demişim, göndermemişsin.
    benim paramı bir süre gasp etmişsin.
    sonra da marifet gibi, bana sormadan, benimle anlaşmadan paramı iade etmişsin.
    "al lan paranı, defol git gelme bir daha" der gibi.
    ben sana güvenip kafamda bir plan yapmışım. hem parasız hem bilgisayarsız kalmışım.
    kur da yükseldi, indirim de kaçtı.
    tüketicinin bir kaç açıdan mağduriyeti söz konusu. neden? satıcı farklı ürün itelemeye çalıştığı için.

olması gereken: bir kişi müşteri ile iletişime geçip önce özür dileyecek, doğru ürünün teslimini bizzat takip edecekti. artık süreç daha farklı işleyecektir.
  • sipariş verdiğiniz kitap yerine yanlış kitap gönderen, doğrusuyla değiştirmek isterken bu defa başka yanlış bir kitap gönderen firmada olağan rezaletlerden biri.
  • hepsiburada öyle bir hal almış ki yazar arkadaş keşke iade istiyorum deseydi. belki o zaman yahu aynı ürünü yollayabiliriz derlerdi. müşteri ne diyorsa zorluk çıkarmak zorunda hissediyorlar kendilerini herhalde. işin komik tarafı yasal dayanak da çıkarabiliyorlar. özet olarak müşteri dostu değiller.

miyadın doluyor hepsiburada, çanlar sizin için çalıyor.
    amazon in, hepsiburada ve türevleri out!
  • hepsi burada'nın en büyük sorunu, firma ürünlerinin özelliklerini kontrol eden birimlerinin olmaması. ürün alacağınız zaman iyi inceleyin, yiğenim için sonic biblo oyuncak sipariş ettim. fotoğraf ta 8'li paket gösteriliyordu. sadece tek biblo göndermişler. işi uzatacaktım, bizimkiler neyse boş ver dedikleri için oradan da bi kerizlendik yani..
  • hakem heyeti kararina ragmen sark kurnazligi yapan hepsiburada'nin tez zamanda batmasini diliyorum.

10/10
  • müşteriyi mağdur etmek, şark kurnazlığı, yanlış yönlendirme, müşterinin talebini yok sayma; hepsiburada...

hepsiburada'dan sıklıkla alışveriş yaparım ancak bir kez bile teknoloji ürünlerine yönelmedim, ee nasıl yöneleyim?
45 entry daha
hesabın var mı? giriş yap