*

şükela:  tümü | bugün
  • kendilerine "müslüman anadolu gençliği" diyen, müslümanlıktan bihaber, dini nereden öğrendikleri belli olmayan bir güruhun açtığı etkinlik şurada:

https://www.facebook.com/events/249105218795872/

not: etkinlik sayfasi sikayetler sonucu facebook tarafindan kaldırilmis. kendi kelimeleri ile "katliama cağıriyorlar' idi. ben okudugumda 257 kişi gelecegini belirtmis, bir tanesi de söyle bir yorum yapmıştı: "isid'li degilim ama ışıd'liya benzetilmekten gurur duydum"

güya yoruma açık sayfaya "sevgili arkadaşlar, ben 1993'den üniversitelerde başörtüsü özgürlüğü elde edilinceye dek başörtülü arkadaşlarım için mücadele etmiş bir insanım. hayatım "ezilenlerin mücadelesine" destek çıkmak üzerine kurulmuştur. nasıl ki israil yönetimine karşı filistinli haklarını, yasaklara karşı başörtüsü özgürlüğünü... savundum yıllarca, 19 haziranda da diğer bir ezilen kesim olan lgbt bireylerle yasaklara karşı durmak için orada olacağım. beni mi öldüreceksiniz, buyurun, gelin" yazdım ve anında sildiler. zira tahammülleri "yok". bakınız düzey filan belirtmiyorum; yok.

gitgide yayılıyor, evvela şikayet ederek ve ardından pazar günü orada olarak bu "kendinden başka herkese saygısız yaşam biçimine" karşı durmak, ezilen kitleyle dayanışma sergilemek elzem. zira biliyoruz; kalabalık görünce sinişlerini.

orada olmak için lezbiyen, gay, biseksüel ya da trans olmanız gerekmiyor; insan olmak ve ezilene destek çıkıp zalimin karşısında kendini konumlandırıyor olmak yeterli. kimse size kızılderili haklarını savundunuz diye "kızılderili" demez...

gelin, ses olun, bir olun, destek olun. zira bu tepki, "kendininki dışında hiç bir yaşam biçimine saygısı olmayan" insanların hiç de insani olmayan tepkisi. ve bu sıçrayacak bir bir. lgbt'den, oruç tutmayana, içki içene, namaz kılmayana, kapanmayana...

karşı durun. sahip çıkın, yalnız bırakmayın lütfen; insanlık için.

peki bu insanlar ne için yürüyecekler. çok basit birkaç madde iliştireyim şuraya yazdığım tezden alıntılanmış (öncelik sırası gözönünde bulundurulmamıştır ve unuttuğum bir çok madde olacaktır. en basit haliyle)

1) sağlık hakkı: görüştüğüm gençlerden biri devlet hastanesine gidiyor bir gün, dr. bağırmaya başlıyor, azarlıyor ama mesela "korunsun" diye değil. "niye yaptın, ben seni muayene etmek zorunda mıyım" diye. mesela hiç "korunmak sadece hamile kalmamak için değildir, eşcinseller de korunmalıdır" kabulü ile eğitim verilmediğinden... gibi bir sorgulamaya girmiyor. uzmanlık tezzini bu hususta yazan bir hekimin şu sonucu vahim: "tıp eğitimi alan 5. sınıf öğrencisi, pratisyen ve psikiyatristlerde "homofobi ve transfobi" % 80 oranında. bu hekimler bakıyor bu insanlara işte. yani senden benden eksiği olmayan, en az sen ben kadar zeki, sen ben kadar tam, sen ben kadar insan... olan bireylere. sorumlu? sistem; homoseksüel nedir, transeksüel nedir, biseksüel nedir? hekim adayını eğitmeyen sistem. nüfusun % 10'u be! hala mı?

2) eğitim hakkı: kaç trans çocuğu ellerinden aldım ben o disiplin kurullarının. "transsa okumasın!" buydu dedikleri. yok ya? kime zarar vermiş, kimi incitmiş.... var mı bir şikayet "rahatsız etti..." şeklinde? yok. eee? bize ters! hadi oradan! sorumlusu kim? trans çocuk nedir, cinsel yönelim nedir... eğitim fakültesinde eğitimini bilimsel olarak vermeyen sistem.

3) çalışma hakkı: seks işçiliğine ya da 2-3 kalem işe yönlendriliyor zorla. şarkıcı ol, belki reklamcı... yoksa git seks işçisi ol. sorumlusu kim? evet doğru; sistem! hollanda'da, danimarka'da... mesela adamlar öğretmeni destekliyor "istediğiniz gibi derse girmelisiniz, zira bu çocuklar büyüyünce bu toplumda yaşayacak ve siz bu toplumun üyesisiniz diye. çocuğu saygıyla yetiştiriyor bakın: dünya senin etrafında dönmüyor, diyor. ve şu bilgiden haberdar: "hiç bir cinsel yönelim bulaşıcı değil, cinsiyet kimliğinin olmadığı gibi. yani gay ya da lezbiyen bir ailede büyüyen çocuk gay ya da lezbiyen olmuyor, olamıyor. o bambaşkabir ruh çünkü....

4) birlikte yaşam hakkı: 15 sene sevdiğinle yaşıyorsun. seviyorsun ya; ötesi var mı. sonra hastaneye düşüyor mesela sevgilin. yanında "refakatçi" olarak bile duramıyorsun...

5) yaşam hakkı: can bu can. allah mı verdi, olması mı gerekti, tesadüf mü... artık her ne ise. var ve yaşamak istiyor bu hayatta. çalışarak, haram yemeyerek, üreterek, gülümseyerek, bazen içlenerek... yaşamak istiyor.

gibi. daha bunun "emniyette ayrımcılığı, adalete erişememe, kamusal alanda bulunma... gibi bir sürü zorluğu var da verilere göre...

yani özetle iş, "seks" filan değil.

gelin lütfen, çok olalım; güçsüzün yanında sizin zulmünüzün karşısındayız demek için pazar günü taksim'e. bilsinler bu ülkede ezilen insanlar yalnız değil. hep kötüler kazanmıyor.
  • bir oluşumun orlando'dakine benzer bir katliam girişimini ülkemizde pazarlama girişimi.

düzenleme: sanırım yanlış bir oluşumun ismini yazmışım gece, onu düzelttim. o dernekten özür dilerim, kusura bakmayınız.

https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/…3&oe=58076a5b

https://scontent-amt2-1.xx.fbcdn.net/…1&oe=57fe0699

yorumlara bakın hele...

"murat vidin
    3 saat ·

allahu ekber gazamız mubarek olsun ınsallah"

"mert yılmaz
    işin gribi eleştirenler eleştirdikleri gibi olmuşlar bu utanç onlara yeter bence polis aradan çekilmesi ve siz baltalar ve sopalarla bir birbirlerize girmelisiniz o zaman bu dünyaya herkesin istediği huzur çöker ...neredeyse herkesin"

"carpenter ahmet
    3 saat ·

çağımız halid bin velid'ini bekliyor..!"
  • bu kafaları yıllarca besleyen bir ülke olarak ışid'in sempatizanlığının türkiye'ye yansımaması imkansızdı. 25 yaşındaki sakallı takkeli adamlar 20 tane küçük cocuğa cübbe sarık giydirerek gezdiriyorsa bir ülkede bu gibi olay girişimleri de olacak tabi. muhtemelen resimdeki dangalaklardan 2-3 tanesi taksim'e gidecek destek bulamayınca lezbiyen çiftleri izleyip hayallere dalacaklar.
  • müslümanlar ve rahatsız oldukları şeyleri yeniden gözden geçirmeme ve mantıklarına yeniden akıl erdiremememe yol açan vahşet çağrısı.

rahatsızlık yaratmayanlar:
    kafa kesen adamlar
    kaçırılan kız çocukları
    ölen bebekler
    tacize/tecavüze uğrayan, öldürülen çocuk ve insanlar
    bakara makara yapanlar

rahatsızlık yaratanlar:
    onlarla birlikte ibadet etmeyen kişiler
    birbirini seven ya da birbirine karşı duyduğu sevgiyi fiziksel olarak ifade etmek isteyen kişiler
    istedikleri gibi giyinmeyen, davranmayan, itaat etmeyen kadınlar
  • bunlara gerek kalmadan ışid bile rahatça saldırı düzenleyebilir. aylarca bundan korkuyordum içten içe. bakalım geçen seneye damga vuran polis bu sene ne kadar güvenlik önlemi alacak, göreceğiz.
  • siber suçlarla mücadele dairesi mi; artik neresi ilgileniyorsa sikayet edilmesi gereken sapkinlarin cagrisidir.

bu arada, yorumlarda "ibnelere olum" yazanlarin en az yarisi buyuk ihtimalle travestilere ilgi duyuyordur.
  • ''ulan ağzına sıçtıklarım, inandığınız allah öyle yaratmış yaşatmış yürütüyor, sen ne sikime ''yaşatmayız'', ''yürütmeyiz'' diyebilme hakkını buluyorsun kendinde?''

denesi ama anlayışı kıt dallamalar tarafından düzenlenen katliam çağrısı.

bak yine sinirlendim ya,
    işte bu elemanlar gibiler hep bastırılmış eşcinsellikten muzdarip.

dini olup ahlaktan bir b*k anlamayanların çağrısı.
  • akit gazetesinin vakit geçirmeden haberini yapacağı çağrıymış aynı zamanda.
    http://imgur.com/uu84cx2

bu satırlarla gelme çağrısı yapan arkadaşlara karşı nasıl bir yol izlenmesi gerektiğini merak etmekteyim ayrıca. birkaç screenshot aldım ne olur ne olmaz diye, herkese de tavsiye ediyorum, tepki gelince korkup silmesinler.
  • ortadoğulunun eşcinselliğini bastırmış olanı kadar tehlikeli bir şey yok.
    http://gawker.com/…egular-at-pulse-and-h-1781920316
  • nefretin uç noktaya ulaştığını görebileceğiniz net bir şekilde şiddete çağıran etkinlik.
    işsiz güçsüz bir baltaya sap olamamış tiplerin profillerine girdiğinizde siyah kamuflajlarla, kalaşnikoflarla fotoğraflarının olduğunu görebilirsiniz. korkuyorum. ve bu daha da korkunç bir hal almaya başladı. pulse'de 50 kişi öldürüldü, sırf eşcinsel oldukları için.