şükela:  tümü | bugün
  • üst edit: çini savunacak arkadaslar oncesinde hem bir fikir edinmek icin hem de dunya gorusunuzun genislemesi icin lutfen 11 dakikanizi ayirin ve videoyu izleyin.

ilk defa girilmiş ve dünyaya tanıtılan kamplar.

youtube linki

edit : 2 vox'un kamplara dair bir haberi @ehti ye tesekkurler

edit : 3 uygurlu bir yazarımız isimsiz şekilde paylasılmasını talep ettiği yazı "2018 haziran ayında tutuklanan amcam(annemin küçük kardeşi) 15 ay hapiste yattıktan sonra cezaevinden çıktı ve şu an türkiyede. tutuklanma sebebi de daha önce kendisi bir çok defa türkiye ve doğu türkistan iki devlet arasında giriş çıkış yapması, sebep bu başka bir sebep yok. kendi çocukları memlekette ve diğer anneannem ve bizim gibi akrabalar türkiyede, o yüzden gelip gider, giderken de satmak için türkiyedeki yerli malları götürür belki biraz para kazanırım diye. hiç bir zaman çin hükümetine karşı bir duruş sergilemedi.
    2017 ocak ayı en son urumçi havalimanına indiğinde polis onu ayrı bir oda'da 4 saat sorguya almış, "türkiyede ne yaptın, islam ibadeti yaptın mi, orada oruç faaliyetinde bulundun mu, türk-uygur milliyetçi gruplara yada faaliyetlere katıldın mi, çin'e karşı yürüyüşlere katıldın mi, türk derneklere gittin mi" diye bir sürü sorular sormuş. hepsinde hayır cevabını alınca, telefonunu istemiş ve içine bakmış, bakmadığı hiç bir şey kalmamış, weichat geçmiş, email'e gelen postalar, fotoğraflar, kişi rehberler, özel olan yada olmayan telefonu en ince detayına kadar incelemiş, hatta email'e kayıtlı olan herhangi bir sosyal medya var mi diye de bakmış(facebook, instagram twitter vs). o da olmayınca salıvermiş. ama şubat ayı bir gün amcam evinde otururken telefon gelmiş, telefondaki polis karakola gelmesini istemiş ve amcam gidip görüşmüş sonra evine dönmüş, 4 gün sonra evine güvenlik görevlisi ve yanında bir polis gelmiş, ev kontrolü demişler. evindeki seccade ve kuranı alıp götürmüş. ertesi gün yine karakola çağırmış, o gün direk "devlete ihanet ve propaganda" suçundan 15 gün hapise atmışlar. amcamın dediğine göre hapis normal hapis, orda 15 gün sabah 2 yumurta öğlen 2 yumurta akşamı da çinlilerin kendi sebze çorbasını veriyorlarmış. bir hücrenin içinde(normal oda büyüklüğünde) 10-11 civari kişi varmiş, hapis dolu ve çin polisler o kadar kötü ki bazıların tuvalet ihtiyacı gidermesine izin vermiyorlarmış, onlarda tutamayıp pantolonuna kaçırıyorlarmış. neyse 15 gün kabus geçti derken amcam çıkar çıkmaz 2 gün sonra evine yine polis gelmiş, yine aynı suçtan bu sefer eğitim kampı denilen işkence yerine 15 ay götürülmüş. ve asıl kabus orda başlamış başken urumçi'den almışlar amcamı, karamay'a yakın bir etrafta kimsesiz ve koca koca binalar olan okul gibi duran ama etrafta asker gözetimi dolu olan sıcak bir yere götürmüş. eğitim kampı denilen yer aslında beyin yıkama ve işkence etme yeriymiş, erkek kadın ayrıymış. amcamın dediğine göre, içerisi tam bir leş, bu bbc'de gördüğün ile muhtemelen çok farklı. içerisi uygurlardan başka kimse yok, koridorda da kimse yok, sadece odalarda insanlar var çıkmalarına izin yok, sadece ders zamanı sınıfa gitmek için koridora çıkma izni varmış. eğitim kampında erkekler farklı kadınlar farklı eğitim görüyor, eğer erkekler xi jinping'in yazdığı propaganda kitabını iyi ezberlemez yada iyi okumazsa, çok kötü dövülüyor ve bazen hor görerek ard arda tokat atıyorlarmış, polis ögretmenlerin elinde ince ve çok uzun plastik varmış, hoşuna gitmeyenin istediği yerine vuruyorlarmış. erkeklerin eğitim kampında yaptıklari şey şunlar; xi jinping komunist parti çince propaganda kitabı saatlerce ezberlemek, her gün gözünü ayırmadan 40dk ile 1 saat arası komunist propaganda tv seyretmek ve arada sık sık alkışlamak, polislerle askerlerle diyalog sırasında onlarla gülümseyerek abi kelime kullanarak diyalog kurmak, çamaşır yıkamak, çinli yetkililerin yediklerini, ve kıyafetlerini yıkamak. her gün sabah 7'de kalkmak, ve akşam 11'de yatmak. her gün 2 saat herkes küçük sandalyede dimdik oturmak zorunda, asker oturuşu gibi. kıpırdayanı dövüyorlar. yemek konusuna gelince, yemeklerin arasında özellikle kıyma etin içine domuz eti koyuyorlar, yemezsen olmaz. hatta bizim uygur pilavi var, sadece kuzu eti ile yapilir ama çinliler bu pilavi kendileri yapiyorlar, ve içine 3 çeşit et koyarak yapiyorlar, tavuk eti kuzu eti bir de başka ette varmiş ne eti olduğu belli değil, bu pilavi istersen yemeyebilirsin ama yemezsen çin çorbasi içersin bütün hafta sonu.
    baı hücreler o kadar piski, zayıf olan insanlar enfeksiyon kaparak hasta düşüyor sonra ölenlerde çokmuş. kampın içinde her yerde asker var, tuvalet olsun, kiyafet değiştirme odası olsun ama her yerde asker var. her hafta askerler hoşuna gitmeyen ve hiç bir sebep yokken 6-7 kişiyi çağırır feci şekilde dövüyorlar, amcamıda çok dövmüş. bir keresinde amcamı yere ayağını uzatacak şekilde oturtmuş, bacaklarına tokmakla vurmuş. bir keresinde bir uygur ile polis arasında anlaşma çıkmıs, uygur türkü ağlayarak bağirmaya başlamış, sonra askerler gelmiş elindeki sert jop yada plastik sopa ile vurmuşlar, adam yerde kivraniyor askerler yine elindeki sopanın ucu ile o adamın içine bastirarak sokuyor sanki içini delmek için, bi karnını bi belini, o şekilde elindeki sopa ile oralara bastiriyor adam yerde kivraniyor, yardim edende zaten öldün bil... her gün böyle geçiyor 15 ay bildiğin doğduğuna tövbe etmiş, her ay ölen insanlar varmiş sayilari belli değil ve kampa her ay düzenli insanlar geliyorlar, her yerde hatta uyuma odasında bile kamera var 7/24 gözetim altindalar. akşamları uyurken fısıldamak bile yasak, kamerada anlaşilirsa dayak yer.

kiz yurduna gelince kız yurdunda, rütbeli askerler ve rütbeli polis müdürleri her hafta sonları bu kadınların, daha doğrusu genç kızların toplandığı kampa gelip onları kameradan seyrediyorlarmış, beğendiğini akşam saatine doğru çağırıyorlarmış. bir odaya çağırıyorlar, 4-5 yemek masaı var sandalyeler var falan o kadar. sadece o oda'da kamera yok. oraya çağırıyorlar ve kızlara istediği kadar dokunuyorlarmış sonrada tecavüz ediyorlar. ilişkiye eddedenlere onların ailesine işkence yapacaklarını söyleyerek tehdit ediyorlarmış, hatta kimisi bu kızlari kendi karısı gibi gördüklerini de sölüyorlar, tecavüz edip gittikten sonra gardiyanlara "şu kıza iyi davran yoksa fena olur sana" diyerek gidiyormuş, ve haftaya tekrar geldiğinde yine onunla birlikte oluyormuş, kız kampında tecavüz sırasında dayanamayıp bayılan kızlar çokmuş. dediğim gibi, ilişki reddeden kızları aile tehdidi ile zorla ilişki yapıyorlar ama aile tehdidine bile korkmayan kızlara bu seferde salıvermek sözü ile zorla ilişkiye giriyorlarmış. ve 5-6 ay her hafta düzenli tecavüz sonrası salıverenler de varmış ama bu kızlar çıktıktan bir süre sonra psikoloji sorunlara daha fazla dayanamayarak intihar edenlerde var. hamile çıkanda var... kısacası bu şekilde kız kampı evi."

edit: bu arada isid isid diye ağlayan insalık düşmanlarına söylemek istiyorum bu kadar zulme hangi insanın psikolojisi dayanır. bu kadar baskı uygularsan insanlara tabi ki isid onlar icin tabi ki bir kurtulus yolu olur. ki zaten bu kamplar isid'den önce de vardı. önce bir insanlığınızdan utanın bu haberi kimin yaptığı, bu zulmun kimlere gösterildiginin bir önemi yok. bu insanların halinden anlamak icin bu uygulamanin sizin ya da bir yakınınızın basina geldigini hayal etmekle baslayabilirsiniz.
  • 21. yuzyilin su ana kadarki en buyuk soykiriminin yasanmakta oldugu, bir gestapo devleti haline gelmis xinjiang hakkinda bir haber
  • zalim çin. senin de sonun gelir ve biz o günleri görürüz inşallah...
  • kısa süre önce türk medyası çin'de okullarda yüz tanıma ile öğrencilerin tepkileri ölçülüyor kaliteli eğitim için diye haberler yapıyordu

sonra mongodb leak mevzularıyla ortaya çıktı ki yıllardır çin herkesi gözetliyor, hayvan gibi surveillance ağı var şeklindeki iddiaların tamamı doğru, milyonlarca insan ki özellikle azınlıklar her an takip ediliyor ve buna ms gibi uluslararası firmalar da çanak tutuyor

ama tabii ki doğu paktına yavşamak bunları siktir etmeyi gerektirdiği için kimsenin umrunda dahi olmaz, türk değil mi siktir et amk mantığında ilerliyoruz biz nasılsa, suriyeli afgan falan olunca vicdan yaparız
  • ne yazık ki günümüzde kürşad'ların yaşamadığını gösteren haber.
  • gözümüzün önünde en eski varlığımızı asimile ediyorlar
  • gün gelir bu esaret de biter.
    eskiden bunlardan haberimiz bile yoktu birden olamaz ama yavaş yavaş bu da son bulacak, umuyorum çok daha erken olur.
  • bu konuda kimsenin bisey yapabilecegini sanmamakla birlikte bu insanlarin amerika ile cin arasindaki mucadelenin kurbani oldugunu buraya not duselim.
  • ölmüş hitler'e lanet okumak kolay. işte karşınızda kanlı canlı eziyet. suriyeliler yerine uygurlar'ı alsak ben kabulüm. hem bize türklüğümüzü yeniden hatırlatırlar.

sonradan ekleme: uygur türklerinin şeriatçi olduğunu, araplardan çok da farklı olmadıklarını anlatan bir sürü mesaj aldım. açıkçası ben bilmiyorum nasıl bir kültürleri var. asya'da yaşayan türk olduklarını ve çinliler tarafından asimile edilmeye çalışıldıklarını görünce hakiki, orijinal türk kültürü yaşadıklarını düşünmüştüm. olaya enver paşa duygusallığıyla yaklaştım. bir de kızlarının zorla çinli orospu çocuklarıyla evlendirildiğini görmüştüm. ne olursa olsun bu insanlık ayıbıdır. yazıklar olsun buna engel olamayan insanlığa.
  • biz bu adamlar robottan insan yapıyorlar diye biliyorduk fakat görülen o ki insandan robot da yapmışlar.