şükela:  tümü | bugün
  • mağaza müdürü hakkında ne işlem yapılacağını anlamadığım konudur.

adam kamera görüntülerini savcılığa verdiyse mesela, daha ne yapsın? silah çekip vursun mu? adam soğukkanlılıkla bir linci, galeyanı engellemiş, mağaza içinde düzeni koruyup müdehale etmiş. niye elin amelesini korusun ki? sonrasında polise ve savcıya soruşturmasında yardımcı oldu mu, ona bir bakmak lazım müdürü linç etmeden önce.

muhtemel tacizci "yapmadım bir şey" dediyse nasıl emin olabilir ayrıca? polisin, savcının işini niye o yapsın? çağdaş da bir olay olduğunu doğrulamış. gereği yapılacak demek bu. ne istiyorsunuz anlamak zor.

edit: başlık başa. tırsak arazi olmuş..
  • (bkz: masumiyet karinesi)

her mağdur beyanatını %100 gerçekmiş gibi yoruma sunmak gerizekalılığından ne zaman kurtulacak bu sözlük? her gün bunun gibi bir başlık açılıyor, her birinin altında yüzlerce küfür. sonra o küfür edenlerden kaçı bu dava süreçlerini takip ediyor çok merak ediyorum. o davaların hatrı sayılır bir kısmı beraatle sonuçlanıyor sizin haberiniz var mı? ve hepsi de delil yetersizliğinden filan değil yani, baya baya aklananlar var aralarında.

bizim burada "tacizci, tecavüzcü, hırsız, katil" dediğimiz adam yarın mahkemede aklanınca biz ne oluyoruz? tam bir orospu çocuğu oluyoruz. zira aynısı sizin başınıza gelse "vay orospu çocukları" dersiniz hiç çekinmeden.

sorsan "hak, hukuk, adalet" anasını satayım...
  • marketin bizzat olduğunu kabul ettiği ve hatta sonrasında çalışanını işte çıkardığı ve yüze 1 milyon da bunu kamera kayıtlarını kontrol ettikten sonra yaptığı olayda taciz destekçisi sözlük sözde masumiyet karinecilerini ortaya döken olay.

aynı zihniyetin eski entrylerine bakın, varsayımlar üzerinden insanları yargılayan bir sürü şey bulacaksınız. tabii ki tacizciler hariç. onlara karşı masumiyet karinesi her zaman canlı tutulmalıdır.

market müdürünün ne yapması gerektiğine gelince, iş yerinde böyle bir olay yaşanan yönetici derhal iddia sahibini koruma altına almalıdır. ayrıca böyle bir iddia varsa hemen polis çağırmakla yükümlüdür. suçlanan kişiyi acilen olay yerinden uzaklaştrmalıdır. mesela su veren ailenin yaptığı gibi sakinleştirici ve destekleyici bir şekilde yaklaşabilir. masumiyet karinesi bu gibi durumlarda mağdurun korunulmasına engel olmaz.

her şeyi sikinizle düşünmeyin. şöyle düşünün mesela: evinize hırsız girdi, siz de gördünüz ve çığlık atarak hırsızın merdivenlerde yakalanmasını sağladınız. hırsız da ben hırsızlığa gelmedim. üst katta oturan "ahmet amcalara geldim, bana iftira atıyor" dedi. apartman yöneticisi hırsızı alıp bir odaya götürmek ve polisi çağırmak yerine, "bağırmayın, komşular rahatsız oluyor" dedi. "hırsızı ben tanıyorum, bu mahallenin çocuğu ismi bu, istersen git polise şikayetçi ol" dedi. bu sırada da hırsız sizi sindirebilecek bir mesafede karşınızda dikildi. şimdi bu olayda hırsızlıkla suçlanan kişi gerçekten iftiraya uğruyor olamaz mı? evet olur. masumiyet karinesi bu işe yarar. adamın hakkında yeterli delil yoksa belki de tutuklanmadan serbest kalır. hırsız olmadığı anlaşılır. ama siz ona karşı birisi hakkında böyle bir iddiada bulunurken bu iddia yokmuş gibi davranırsanız, mesela siz konuşurken mendiliyle evdeki parmak izlerini siliyor olabilir. ya da taciz örneğindeki şahıs, o sırada güvenlik odasına gidip, kamera kayıtlarını siliyor/sildiriyor olabilir. o zaman bu yaptığınız masumiyet karinesi değil, suçluyu koruma olur.

edit: başlığı açan vatandaş entrysini silmiş. olay şuydu:
    kadının iddiası: https://eksiup.com/p/y539030vgsjw
    market açıklaması: https://eksiup.com/p/5y39025hgcix