şükela:  tümü | bugün soru sor
 • üçüncü mehmet'dir.

  sultan mehmet ilk çıktığı an verdiği ilk emir 19 kardeşinin ölüm fermanını vermek olmuştur. bu olay tarihe osmanlı imparatorluğunun en kanlı olaylarından birisi olarak geçmiştir.

  bir diğer detay ise o dönem hamile olan 17 cariyeyi de marmara denizinde boğdurmasıdır. oğlu şehzâde mahmud’u da idam ettirmiştir.

  ayrıca 1595 yılında estergon kalesi avusturya güçleri tarafından kuşatılmış, sultan 3.mehmed ve ordusu 40 km ileride olmasına rağmen yardıma gitmemiştir. estergon kalesini savunan az sayıda osmanlı ordusu, sayıca fazla olan avusturya ordusuna direnememiş ve estergon kalesi kaybedilmiştir.

  kaynak 1 - kaynak
 • vikipedi'ye göre 92. islam halifesidir.
 • kendi halkını 600 sene tezeğe, mayasız hamura, cehalete mahkum eden ailenin fertlerinden biridir.
 • osmanlı imparatorluğu bunun gibi binlerce irili ufaklı olayla doludur. hele ki haremde yaşanmış zehirlenme vs. vakaları veya alt kademelerde devlet görevlilerinin karıştığı olaylar da işin içine de girerse belki milyonları bulacak olaylar silsilesinin sadece bir örneğidir. ecdadınız sadece at üstünde gezmedi gençler. tarih okuyun ve ne olduğunu tarafsızca öğrenin.
 • safiye sultan ile haremde cariye kovalayan üçüncü murat’ın oğlu üçüncü mehmet’dir. babası üçüncü murat, tıpkı babası ikinci selim gibi zevk, sefa ve seks düşkünü idi. yüzlerce çocuğu olduğu bilinir. torunu üçüncü mehmet de taht sorunlarına çözümü(!) bilinen 19 erkek kardeşiyle 20 kız kardeşini boğdurmakta bulmuştur. ayrıca babasının hamile bıraktığı 17 cariyeyi de boğdurup boğaz’a attırmıştır.

  edit: mehmet’in babası sultan üçüncü murat’ın bilinen 102 çocuğu vardır.
 • şimdi bunlar bu katile ecdad mı diyorlar. hem de seri katil.
 • muhteşem yüzyıl kösem'in ilk bölümünün en başında anlatılan olaydır. denizlerin üstünde kayıklar gibi yüzen 19 tabut...

  ertuğrul'cu yurdum insanı diriliş ertuğrul isimli fantastik kurgu dizisini izleyip, moğol komutanı noyan'a "biz sizin gibi küçücük çocukları öldürecek kadar insanlıktan çıkmadık" gibisinden laflar eden masalcı dede ertuğrul'u dinleyerek gururdan koltuklarını kabartmayı seçmiştir. birisi hâlâ reyting rekorları kırarken diğeri reytingsizlikten bitmiştir. çünkü tarihimizi yanlış anlatmıştır (!) çünkü masal dinlemek her zaman daha tatlıdır.

  https://youtu.be/iljpqo4i40e?t=53
 • devlet bekası için yapmıştır. çünkü öldüreceği çocukların ileride çok iyi devlet adamıveya çok zeki olma gibi bir ihtimalleri yoktur. olsaydı padişahımız bilirdi.

  aslında dönemin şartlarında taht için herkes birbirini öldürüyordu. tüm devletlerde belki de. ama en azından o adamlar çıkıp şimdi ahkam kesmiyorlar. benim atam yaptıysa iyi yapmıştır. onlar evliyadır vs. şeklinde.
 • abartmayın o kadar . bunun adı resmi muamele . eğer kardeşlerden birisi isyan bayrağını açarsa ki açacaktır , sonra onbinlerce insan birbirini öldürecektir . isyan çıkmaz , bunlar olmaz demeyin . devlet sadece padişahtan ibaret değil. birçok güç odağı var. ayrıca bu sistem kalktı da ne oldu . kafes diyerek hapsettiler . hepsi deli oldu. gün geldi o deli padişah oldu