şükela:  tümü | bugün
569 entry daha
  • üst edit: 475 puan artış yapıldı. duyuru

daha önce yazdığım gibi 18 kasım 2020 erdoğan'ın açıklamaları/#115753745'nın amacının "bence" beklentiden daha düşük faiz arttırılıp sonrasında hem "merkez bankası bağımsız" hem de "bakın faiz artışı bir halta yaramadı" demek olduğunu düşünüyorum.

475 puan (%15 faiz) erdoğan' için maksimum yapılabilecek faiz artışıdır. bu da yine şahsi görüşüm fiyatlanmış durumda. ancak bu kadar artışa gidileceğine inanmıyorum. 200-225 puan artış yapılıp, gerektiğinde kullanılmak açısından 300 puanlık tek sıkımlık kurşunu kenarda bırakacağına inanıyorum. (bkz: #115733094)

"ters psikoloji yaptı, 650 baz puan arttıracak" diyenlerin sağlam yanılgı içinde olduğuna inanıyorum. neyse saat 14.00'de göreceğiz hep beraber.

yukarıdaki nedenlerden dolayı da dolarda kaldım. belki yanılırım ve kısa vadede kârdan zarar verebilirim ancak bildiğim tek bir gerçek varsa yıl sonunda doların 8.50'ler civarında olacağıdır.

peşin not: benim görüşlerim üzerinden yatırımını değerlendirecek kişilere tavsiyem gidip ev alıp kiraya vermeleri olacaktır. şahsi görüş bildiriyoruz sonra ağlamayın "vay efendim 1984 yüzünden zarar ettik" diye...
  • ekonomi, adalet eğitim sağlık insan hakları düşünce özgürlüğü gibi kalemlerde gerçek anlamda reform olmadan düzelmez. rte'nin ağzının kenarıyla yaptığı demokrasi güzellemeleri, ancak ahmakları avutur.

faiz artsa ne olur artmasa ne olur. mafya liderinin, 15 milyon oy almış bir partinin başkanını açık seçik tehdit edebildiği bir ülke türkiye. bunu dışarıya isteseniz de anlatamazsınız. şahlanış olacakmış, geçiniz.
  • rte sayesinde ay sonunu nasıl getiricez derken ekonomist olduk ya la! teşekkürler rte. (bkz: allah razı olsun abla)

yüksek oranda faiz artışı enflasyon demek bunu biliyoruz. maaşlı çalışan vatandaşın parası değer kaybeder. faizin sabit bırakılması veya az artış ise dövizin yükselmesi demek. yani o da enflasyon, yine alım gücünün düşmesi. iki ucu boklu degenek, yalnız ne hikmetse o bok hep vatandaşa bulaşır. her türlü orta ve alt kesimin parası erir. ülke ekonomisi üretim, adalet, hukuk ile yönetilir. 3 puan faiz artırmakla dolar kontrol altına alınmaz. bu bir başarı değil.

4+ faiz artışı doları bir süre yerinde tutar. ama adam bunu yapacak olsa neden damadını harcadı? faiz artışı verir, berat doları kontrol altında tutuyor derdi.

2-4 faiz artışı doları hafif yukarı yonlendirir. ivme her gün artar. yakında yine faiz artışı talebi gelir. yıl sonuna çok kalmadı. tüik'e rağmen hedeflenen enflasyon sınırı geçilir.

0-2 faiz artışı doları bir haftada 8, yıl sonu 8.5-9 civarına zıplatır. yani artık çalacak enstrüman kalmadı.

tahmin yapacak olursam, dolar nasılsa düştü diye kendilerini kandırıp düşük bir artış yapacaklarını sanıyorum. mb bu düşüşten istifade edip dolar topladı zaten. şimdi o topladığı doları da piyasaya sürer ve onun da kur üzerinde kısmen de olsa olumlu etkisi olur. yani tek seferde 4 puan yerine 1.5+1.5+1 gibi acaip kombinasyonlar deneyebilirler. yalnız gerçekten bunların işini tahmin etmek zor.

edit: vay be, 4.75...
  • hazır dolar düşmüşken faiz sabit kalırsa hiç şaşırmam, bu yaşıma geldim tek öğrendiğim büyük beklentilerin genelde tersinin gerçekleşmesi.
  • tayyip erdoğan'ın bugün ki açıklamalarından sonra merkez bankası bağımsızdır mesajı verebilmek ve piyasa güveni için 400 baz puan beklediğim karardır, piyasalar icin olumlu olması ümidiyle.
  • ‘yatırımcımızın yanındayız’ dedi yanlış duymadıysam. 500 puan gelmeyecek demektir bu da.

yarın bist yangın yeri olur gibime geliyor. hadi bakalım.
  • piyasalarda beklenti satın alınır, bakan değişikliğinden bugüne faiz arttırımı beklentisi dövizi zayıflatmış olabilir. yatırımcı şirketlerin öngördüğü 475 baz puanlık artış gerçekleşse dahi dövizde yükseliş sürpriz olmaz. 475'in aşağısındaki arttırımlarda ise daha sert bir yükseliş herkesin tahmini zaten.
  • öncelikle şu kadar bekliyorum bu kadar bekliyorum diyenlere faiz ayarlama üzerine bir oyun herkes faizini ayarlasın bakalım kolay mıymış? *

piyasa beklentisi 475 bp civarında oluştu. bunun acı değil zehir bir reçete olacağı kanaatindeyim
    öyle bir dönemdeyiz ki dünyada 2020 yılında faiz arttıran tek ülke türkiye, şimdi ikincisi için geliyor hem de öyle böyle faizler değil bunlar
    tüm dünya pandemi nedeniyle çarklar durmasın diye faizleri neredeyse sıfıra çekti görsel
    biz %13mü yapalım %15mi yapalımı tartışıyoruz

en son 2018'de arttırılan faizin ardından ülke 3 çeyrek üst üste küçüldü ekonomi. faiz demek küçülme ve işsizlik demek. ülkede zaten 3 kişiden biri işsiz, çalışanların da neredeyse yarısı asgari ücretle çalışıyor

salgının çok fena kontrolden çıkması ile birlikte o kadar yüksek faizin hata olacağı düşüncesindeyim. ne şiş yansın ne kebap tarzı 300bp civari geçilebilir
  • içimdeki sesin doğru çıkıp çıkmayacağını merak ettiğim toplantı.
    merak edenler için, içimdeki ses 300 bp diyor.
  • verin 400 baz puanı bu iş huzur içinde çözülsün.
548 entry daha