şükela:  tümü | bugün
76 entry daha
 • --- alıntı ---

  19 mucizesi mevzuu
  8 ekim 2017
  https://www.facebook.com/…kayawriter/notifications/

  ali nesin ile edip yuksel arasında küçük bir tartışma cereyan etmiş: https://www.facebook.com/…77/posts/1956976024582766 yazılanların bir kısmını okudum. sadece üç şey söylemek istiyorum:

  bir
  tartışmanın çıkış noktası, sadece ali nesin'in 28 saniyelik videosu mu? eğer öyle ise, ilgili videoda edip yüksel'in adı bile geçmiyor ki... tabii numeroloji dendiğinde türkiye'de akla ilk gelen ismin edip yüksel olması normal. ama yine de...

  iki
  eskiden zaman zaman edip yüksel'in videolarını izlerdim, ama herbiri gereğinden (epey) uzun olduğu için bıraktım. edip yüksel'in islami camiada genel kabul gören bazı anlamsız argümanları masaya yatırmasını takdire değer buluyorum. bir de, girdiği tartışmalar bazen epey enteresan öğeler içerebiliyor. bu çerçevede ilk aklıma gelen örnek, kafasına kese kağıdı geçirip konuşan ilahiyatçı videosu: https://www.youtube.com/…atch?v=pnylt0vtjd4&t=2m30s (nasıl olabiliyor/yaşanabiliyor böyle şeyler, gerçekten anlayamıyorum!)

  ancak, edip yüksel'in üslubunu gerçekten de gözden geçirmesi gerekli. yorumlarında sürekli kullandığı bir dizi tuhaf ve hakaretamiz kelime var. (şeyhülşeytan, sersemit, vs.) bu ifadeler, argümanlarına destek olmuyor, aksine seviyeyi düşürüyor.

  üç
  ali nesin'in 19 konusundaki yorumuna hem katılıyor, hem katılmıyorum. katıldığım noktayı uzun uzun izah etmek yerine bir film tavsiye edeyim: pi (1998) http://www.imdb.com/title/tt0138704/ bu filmin bir noktasında matematikçi (mealen) diyor ki, "bir rakam ile evreni açıklayamazsın. onun yerine başka bir rakam seçip her şeyi o rakam ile açıklamaya kalksan, bu sefer zaman içinde her yerde o rakamı görmeye başlarsın." yani tipik bir confirmation bias hatası: https://en.wikipedia.org/wiki/confirmation_bias böyle bir yöntemin neden bilim dışı (hatta bilim karşıtı) olduğunu izah etme adına geçenlerde kısa bir yazı yazmıştım, ilginizi çekebilir: http://www.imdb.com/title/tt3464018/reviews-31

  ali nesin'in yorumundaki katılmadığım nokta ise şu: kuran'da gerçekten de 19'a dayalı bir sistem varolabilir. yani kitap, belli kelimelere gerçekten de 19 ve katlarına dayalı bir sistem içinde yer veriyor olabilir. bir başka deyişle, başka bir rakam için kuran'da benzeri bir sistemi aynı kolaylıkla bulmakta zorlanabiliriz.

  tabii buradan hareketle bir kitabın semavi olduğu sonucuna varmak zor. böyle bir numerolojik sistemin insan eliyle hazırlanmış olması da pekala mümkün. bu durumda, kuran ve 19 özelindeki argümanları daha farklı cevaplandırmak gerekli. yani, "başka bir rakam ile de benzeri bir sistem keşfetmek mümkün" demek yerine, "kitapta gerçekten de 19 sistemi varolabilir, ama buradan hareketle böyle büyük/semavi sonuçlara varılamaz" şeklinde bir karşı-argümanı daha makul buluyorum. (bu şekilde söyleyince, belki ali nesin de bu itirazıma itiraz etmeyebilir, bilemiyorum. ilgili video çok kısa, o nedenle çok kesin konuşmak istemem.)

  sonsöz
  bu çerçevede, edip yüksel şu soruya cevap vermeyi düşünebilir: bir başkası da çıkıp eski bir tarihte yazılmış başka bir kitapta benzeri (ve hatta daha karmaşık) bir numerolojik sistem tespit etse, edip yüksel, kuran'ı bırakıp o kitaba mı inanmaya başlayacak? ya da, her iki kitabı da mı kutsal kabul edecek? bazı insanlar bu akıl yürütme yöntemini ikna edici bulabilirler, ama inanç gerçekten de böyle bir temele oturabilir mi?

  url: https://www.facebook.com/…kayawriter/notifications/

  --- alıntı sonu ---

  tema:
  (bkz: islam /@derinsular)
37 entry daha