şükela:  tümü | bugün
 • futbolda bir devrimdir.

  futbol tarihine baktığımızda, bu oyun ingiltere'de elitlerce oynanırken fa cup ile işçi sınıfına, halka indi. tarihin ilk bonservisli oyuncusu fergus suter, oyunun kurallarını komple değiştirmiş; football assosication'ın oyunun kitlelere yayılması yönünde kararlar almasına mecbur bırakmıştır.

  işte zamanında olan bu devrim; şimdi tersine olmakta. çünkü kapitalist hem de vahşi kapitalist bir dünyada yaşıyoruz ve futbolun için bu kadar sermaye sahibi kişi ve topluluklar girmişken futbolun da bundan nasibini almayacağını beklemek/ummak biraz fazla ütopik bir beklenti olurdu.

  beklenen oldu ve daha fazla para isteyen "patronlar" fergus suter ile başlayan devrimi tersine çevirecek hamleyi bu akşam yaptılar. avrupa'nın 12 dev kulübü "biz daha çok para istiyoruz" diyerek uefa ve fifa'ya rest çektiler.

  kulüpler diyor ki, şampiyonlar ligi'ni izlenir kılan bizleriz ancak aldığımız para cücük kadar.

  hal böyle olunca da ve uefa da bu kulüplere pastadan yeteri kadar pay vermeyince bu kulüpler de eeeh sikerler deyip hem kendilerine hem de diğer katılımcılara yüksek gelir getirecek yeni bir düzeni duyurdular.

  peki bu yeni düzen kötü mü?
  bunun için öncelikle fifa ve uefa'nın ne kadar temiz olduğuna bakmak lazım. rüşvetten, şikeden, turnuvaların düzenleneceği ülkeleri seçerken adil olmamaktan ve daha bir çok sebepten dolayı sabıkalı olan bu iki kurum ve bu kurumu yönetenler benim gözümde güvenilir kurumlar değiller. bu kurumların bulaşmadığı pislik kalmadı.

  özellik ffp ile büyük kulüplere daha da büyüme imkanı sağlanırken; orta ve küçük takımların şampiyonlar ligi'nde büyük takımlarla mücadele etmesi neredeyse imkansız hale getirildi.

  yani aslında uefa, getirdiği bu ffp ile bir süper lig kurmuştu. süper lig kurulmuştu ancak süper takımlar yine aynı ve kendilerince az para alıyordu. yani bu takımları uefa bir güzel sömürüyordu.

  uefa'nın bu mafya hali göz önüne alındığında ben tersine(kapitalist/elit) bir devrimin olmasından şikayetçi değilim.

  bu yeni düzenle kulüpler ffp kıskacında olmadan istedikleri gibi transfer yapabilecek, elde ettikleri gelirlerle takımlarını takviyeleyebilecek ve daha denk mücadeleler izleyebileceğiz.

  transfer deyince elbette burada uefa devreye girecek ve muhtemelen bu kulüplere transfer yasağı, bu kulüplerde oynayan takımlardaki oyunculara da milli maçlarda oynayamama cezası verecek. ancak bu durum nasıl ki tarihte football assosication zamanı çözüldüyse, yani oyunun kurallarını elinde tutanlar kuralları esnetmek zorunda kaldıysa, uefa da direnemeyecektir. çünkü pasta gerçekten çok büyük.

  eğer süper lig bahsedildiği gibi bir gelir sağlayacaksa hiçbir kulüp uefa organizasyonlarında olmak istemez. istememeli de zaten.

  şampiyonlar ligi zaten bu 12 takımın resmen tekelinde. son 20 senedir bu takımlar haricinde porto'dan başka kupayı alabilen oldu mu?

  avrupa ligi ise kulüplere eziyetten başka bir şey değil. sanırım aziz yıldırım açıklamıştı, uefa maçları bize zarar ettiriyor vs diye. yani bomboş bir turnuva.

  uefa organizasyonları bakıldığında zaten bitmişti, tabutuna son çivinin çakılması bekleniyordu. o da bu gece çakıldı.

  benim tahminim ise, bu yeni sistem kuruluşta sancılı olsa da alman takımları da destek verirse 1-2 sene içinde cl'nin yerini alır, cl avrupa ligi ayarına düşer, avrupa ligi de tıpkı intertoto gibi tarih olur. yeni format ise 24 takımdan oluşur. 16 sabit, 8 de duruma göre ülkelerinin şampiyonu olan takımlardan oluşur vs vs.

  gelelim peki türkiye'den bu 16 içinde kim olur?
  valla gerek lobiciliği, gerekse de 93'teki yeni formata geçişte yer alması ile galatasaray sanki bir adım önde gibi. tabi türkiye'den bir takıma kuruculuk daveti gelecekse. geçmişte cas davası zamanı kendi bankasını(yapı kredi) uefa'ya sponsor yapan ve uefa ile bu dönemde yapılan pazarlıklarda aktif olarak bulunan ali koç'un bu yeni oluşuma fb'y dahil etmek isteyeceğini sanmam. bjk ise maalesef...
  eğer tr'ye bir davet gelmezse de tr takımları yola uefa organizasyonlarından devam eder. bilemiyorum, mustafa cengiz'in kolpadan bir sebeple kulüpler birliği'nden istifa etmesi falan galatasaray sanki bir şeylerin yolunu yapıyor gibime geliyor. ama bakalım. göreceğiz.

  özetle, ben bu yeni sistemi olumlu buluyorum. yakında alman takımları vs psg de katılır, kurucular 14 olur, yanına 2 kurucu daha gelir ve toplamda 24 takımlı bir format oluşturulur. çok da güzel olur.
 • bu 12 kulup aldiklari bu kararla ne yapmak, nereye varmak istemektedir?

  anlam veremedigim bir turnuva.
 • zaten son yıllarda başta rusların daha sonra arapların futbolun içine sıçmasıyla parasal olarak genişlese de ruh olarak ölmüş olan futbolu iyice öldürecek gelişme
 • ünal aysal, sen ne vizyoner başkanmışsın be.
 • bu kulüpler kendi ayağına sıktı. eğer uefa da net ve sert bir tavır almazsa onlar da komple avrupa futbolunun dibine dinamit koymuş olur. bu olay yerel ligleri bitirir. ee yerel ligin işlevi kalmaza ben ne anladım bu işten. şampiyonlar liginin olmadığını veya ligimizden katılacak takımın belli sabit bir takım olduğunu düşünün ligin bir heyecanı kalmaz. ve avrupa'nın büyük liglerinde herkes kendi yerel takımını destekliyor. bizim gibi nüfusun %90'ı birkaç takım etrafında kümelenmiş değil. misal everton taraftarı. kendi yerel liginin ehemmiyeti kalmayınca dur ula liverpool'u destekleyim onun maçlarını takip edeyim ben demez. yani liverpool denen takımı ingiltere nüfusunun yaklaşık %10'u bile desteklemiyor, kendi takımının maçı dururken izlemiyordur.
  bu kulüplerin düştüğü hata da bu. herkes bizi izler nasılsa bir şekilde diyorlar ama futbol seyircisi böyle değil tam olarak. futbol izleyicisi genel olarak radikaldir. misal ben kendi desteklediğim takımı hiçe sayan bir futbol düzeninde izleyici olarak yer almam. ve bence bu avrupa'daki futbol izleyicilerinin çoğu için öyle.

  bir de şöyle düşünelim. liverpool'un reytingini arttıran salah mane firmino misal barça'nın reytingini arttıran messi greizman vs... ee bu takımlardan bu oyuncular bir şekilde ayrılacak veya kariyerleri bitecek her takım iniş ve çıkışlar yaşayacak. parlak dönemlerin yanı sıra sönük futbol izleyicisine zevk vermeyen dönemleri de olacak. ee ben mecbur muyum amk bok gibi bir juventus'u mecburen sırf adı juventus diye izlemeye? cidden yapacağınız işin...
 • futbolun ruhu yok zaten bir 20-30 yıldır. sizin ruh dediğinizi oyuncular 1 2 milyon euro farka takas ediyor. alın lisanslı formanızı, açın televizyonu yada selçuğu, yıllardır endüstriyel diye hitap edilen futbolunuzu izleyip içi boş romantizim yapın. ne tatava yaptınız...
 • bir futbol keyfim vardı o da hem virüs hem de kapitalizme kurban gitti artık.rezalet bir durum hiç rekabetçi ve elit bir tarafı yok.sokarım pastalarına da paylarına da.psg de eklenir aralarına tam sikiş olur.ben rosenborg'un bayern' yi yenebilme ihtimali için seviyorum futbolu, kızılyıldız'nin büyüklere kafa tutabilmesini..bir 2000'lere bak bir de şimdiki sisteme.bu kapitalizm düzeni her şeye eline attı ve bütün doğallığını bitirdi çok yazık gerçekten çocukluğumu özlüyorum..

  edit:bizimkileri bahsetmiyorum minimum 3 farkla gönderirler bizi her maç.
 • abi kulüpler bunu istiyor. bunu onlardan önce uefa yapmalıydı. zaten şampiyonlar liginin bundan çok farkı yok, statüyü değiştir bir iki düzenleme yap ve çıkar bu ligi.

  olayın buraya gelme sebebi de uefa. x liginin 4. direkt şampiyonlar ligine gidiyor. bu saçmalığı yaptıktan sonra adını değiştir ne var? çok mu dert?
 • fazla abartılan olay. ben gayet devrimsel buldum. herkes fifa'nın kölesi mi arkadaş? istediğini yapıyor işte adamlar, özgürlük düşkünüydünüz ne oldu? bir diğer taraftan tutunamayacak oluşumdur maalesef. 12 takım karşısında 100'lerce takım olacak. şu malum şov programının youtube'tan çekilip daha çok para için malum platforma geçmesi gibi. para alırsın ama yüzün unutulur. ninja diye bir yayıncı var çoğunuz duymuşsunuzdur bu herif canlı 100 binler izlenirken mixer denen mikrosoftun ittirme platformuna geçti. iyi para almıştır tabii. sonra mixer battı, bu arkadaş twitch'e geri döndü artık on binler civarında izleniyor. günümüzden örnekler çoğaltılabilir. yani bu kadar ağladığınıza değmez. en fazla birkaç sene dayanır sonra yaprak dökümleri başlar eğer gerçekleşirse o da. gerçekçi bakın canım biraz olaya.
  bültenimi yazarların duygularını anladığımı gösteren bir bakınız ile noktalıyorum. (bkz: ama biz izliyorduk)
 • futbol öldü tarzında açıklama yapanları anlamıyorum. aşırı gelenekçi davranıyolar. seyir zevki çok daha yüksek olacaktır. tek problem ise katılmamayı tercih eden büyük klüpler ve uefa’nın tavrı. birkaç sene sancılı geçecektir ama umarım yola gelirler. 35 milyar dolar uçuk bir rakam cidden.

hesabın var mı? giriş yap