şükela:  tümü | bugün
1 entry daha
  • başlığı bulmak için çok aradım karşısında yandaşlar olmasına rağmen adam eveleyip geveliyor resmen kendi partisinin ipini çekiyor ekşicilerden tık yok

edit:adam vatandaşın kendi parasına güvenmeyip dolar ve altına koştuğunu merkezin kuru tutmak için kamu bankaları üstünden gizli gizli rezerv sattığını anlattı.

ama işin kötüsü konuşmanın bir yerinde yabancı 12 milyar dolar para çıkardı bunlar doları 2-3 liradan tlye çevirip piyasaya girmişlerdi 8 liradan büyük zarar ederek tekrar dolar alıp çıktılar dedi kimse de neden 4 kat zararla çıkıyorlar memleket mi battı diye sormadı
  • merkez bankasındaki milletin parası sorulduğunda neden akp genel başkan yardımcısı cevaplıyor sorusuna da yanıt verilmesi gereken program.

edit: olay 128 milyar dolardan döşenen kabloya geldi. hay aksi.
  • adam yandaş kanala çıkmasına rağmen, öyle bir heyecan yapmış ki, kekelemeden nasıl anlatırım gibi bir ifadesi var.

acınacak halde.
  • alım satım ihalesini karıştırdı, yanıda getirdiği soru sorması gereken kişi sürekli adamın dediklerini düzeltiyor şaka gibi
  • 15 senelik iktisatçıyım, bu kadar temelsiz, sığ, yalan, dolan, yanlış başka bir anlatım görmedim.

kendi de farkında zaten anlatım stresi en yüksek seviyeye çıkıyor, cümleler anlamsızlaşınca müderrisoğlu devreye giriyor toparlamaya çalışıyor ama kübra hanımın bakışlarında da görüleceği üzere toparlanacak bir şey yok. zaten yavuz barlasın biz burada ne yapıyoruz bakışları bile olayı özetlemiş durumda. hadi her şey tamam, rezerv erimiş, faiz ve kur yükselmiş, nasıl oldu bu açıklasanıza...

kabul etsenize arkadaş hata yaptık ülkenin rezervinin içine ettik diyin olsun bitsin. buz gibi bir gerçek var neyi tartışıyoruz anlamak mümkün değil.

edit: döviz talebine sebep olarak negatif reel faizi gösterdi, senelerdir diyoruz reel faizi negatife düşürme ama yok anlamsız bir ısrar... sözde dini sebeplerle bu noktaya bile isteye getirdiniz ama şunu da unutmamak lazım bunun tek sebebi negatif faiz değil, vatandaşımız şunu anlamış durumda, isterse reel faiz %10 olsun, tek bir saçma işlemle doların bir günde %10 artmasının önünde hiçbir engel yok, burası faizin ve kurun tamamen bilerek ve öngörülerek beraber arttırıldığı yegane ülke, sizin neyinize güvenip de türk lirasında kalsın bu millet...
  • an itibarı ile aklımızla dalga geçercesine konuşmaktadır. ya kardeşim bırakın boş yapmayı, merkez bankası sitesinde döviz satışına ilişkin ilgili belgeleri neden yayınlamıyorsunuz?
    ahahah neymiş, 75 milyar dolar tüzel kişilerdeymiş :) nasıl geçti işte bu tüzel kişilere, merkez bankası ne zaman kime hangi miktarda ne kadardan dolar sattı da tüzel kişiler bu doları bu kişilerden aldı onu soruyoruz zaten :) ama siz eveleyip geveleyip kenarından dolaşıp asıl noktadan kaçıyorsunuz :) mb rezervleri ile ilgili yaptığı açıklamalar zaten akla zarar :)
    bilgilerin gizli kalması gerekir dediği yerde fenalık geçirdim, şaka gibi, ahaha sinirim bozuldu. karşılarındakiler de kendine gazeteci diyor ya, yazıklar olsun.
    ek olarak:
    (bkz: rabia naz vatan)
  • yatırımcı döviz almış yurt dışına borç ödemiş, halk altın almış döviz almış evine koymuş. açıklama bu.

merkez bankasının döviz satışıyla ilgili veriler neden yayından kalktı, hangi tarihte, hangi kurdan, hangi kuruluşlara satıldı, cevap yine yok, yine yok.
    "iftira attılar bize, özür bekliyoruz" diyor neticede.

her şeyi geçtim, aç izle tekrar yayını;
    konuşma hızı gayri ihtiyari yükseliyor. tutarsız kelimeler teklemesine neden oluyor.
    sesinin titremesini bastırmaya çalışıyor.

allah kimseyi inanmadığını savunmak zorunda bırakmasın. zor.
  • ortada ironik bir durum var, sayın canikli'nin anlattıklarına inanacak tayfa hem programı izlemiyor hemde karşısına soru soruyor gibi gözükerek kendisinin eksiğini tamamlayan gazeteciler ile inandırıcılığını daha da kaybediyor..
    reis bu kadro ile seçime girerse işi çok zor partide çok büyük revizyon şart..bu ortamda muhalefet hiçbirşey yapmayıp sadece izlese oyunu en az 2 3 puan artırır..
    (bkz: söz gümüşse sükut altındır)
  • ak parti genel başkan yardımcısı hatta milletvekilleri pek böyle canlı yayına, gazetecilerin karşısına falan çıkmıyordu. gerçi başka partilerle karşılıklı çıkmama kuralını bozmamış ama yine de tuhaf geldi. bu 128 milyar dolar işi gerçekten halkta karşılık bulmuş olmalı. halbuki genelde yaptıkları gibi hiç üzerinde durmasalar yine kimse uyanmaz diye beklerdim. ya da belki şöyle oldu, ortalığı karıştırdın, çık temizle demişler. bu kadar stres de ondan kaynaklanıyor olabilir.
  • iki saattir başlığı arıyorum arkadaş. neyse programda söylediklerini özetliyorum.

programda önce

ekrana *döviz tevdiat hesabı yazılı bir tablo çıktı. burada gerçek ve tüzel kişilerin 2018 ve 2020 arasındaki hesapları vardı. buradaki rakamlara göre bu gerçek ve tüzel kişilerin hesabında 75 milyar dolarlık bir artış var iki sene içerisinde. nurettin canikli'de bu satılan dolarların 75 milyar dolarının ülkedeki gerçek ve tüzel kişiler tarafından alınmış dedi. bu tabloya göre.

ondan sonra özel sektör dış borç stoku isimli bir tabloya ekrana yansıtıldı. burada da 2018 de 298 milyar dolar olan bu borç 2020 son çeyreğinde 255 milyar dolara düştüğü gözüküyor. burada da 43 milyar dolarlık bir borcun azaldığı görülüyor.

sonra yine *net portföy hareketleri ve *altın ithalatı tabloları üzerinden de bir şeyler anlattı. sonuç olarak 128 milyar doların nerede olduğunu açıklamış oldu kendisi.

açıkcası tabi benim ihtisas alanım değil fakat öyle bir top çevirme olsa hissederdim öyle bir şey göremedim. net şekilde açıkladı tablolar üzerinden.

edit: (bkz: burux) nickli arkadaş şöyle diyor;
    "mesele zaten bu. yani bu cevap değil. soru bu. bu dolarlar neden verildi ve neden ucuz fiyata verildi? hiçbir gelişen ülke rezervini eritmedi. biz de faizleri artırsaydık tl güçlü kalacaktı. 128 milyar dolar da devlette kalacaktı."
69 entry daha