şükela:  tümü | bugün
  • sayın bakan açıklamasında;
    "merkez bankası başkanımız açıkladı. ama biraz detaylara girmek istiyorum. süreç nasıl işlemiştir... hazine hesapları üzerinden döviz alım satım işlemi mb tarafından gerçekleştirilmiştir. bir muhabir banka aracılığıyla alım satım işlemlerini elektronik platformda gerçekleştirildiğini görüyoruz.

bankalar elektronik işlem platformunda bir tl likiditesi söz konusu oluyor mb'de. bunu da görebiliyorsunuz. günlük olarak rahat bir şekilde görebiliyorsunuz. ne kadarlık döviz alım satımı yapılmış bunların hepsini görüyorsunuz. bunun örnekleri de var. böyle ülkeler var. özellikle uzak doğu başta olmak üzere var. kasım ayından bugüne döviz alım gerçekleştirmesi söz konusu olmadı zaten. mb kayıtlarında zaten tüm bunlar yer alıyor. bu yöntemi tartışabilirsiniz ama kimseyi yolsuzlukla suçlayamazsınız. bir yolsuzluk yapması söz konusu değildir. sayın cumhurbaşkanımız tarafından talimat verildiği gibi iftiralar yer alıyor. usulsüzlük yapıldığı şeklinde yaklaşımlar doğru değil. elbette tartışabilirsiniz ancak yolsuzlukla suçlayamazsınız.." diyor. ve ekliyor merkez bankamızın uygulamalarında şunu görüyoruz. döviz alım satım müdahalelerinin kamuoyuna açıklandığını görüyoruz. geçmişe yönelik swap verilerinin yayınlandığını görüyoruz. özellikle bilgi kirliliği söz konusu, siyasi malzeme olarak kullanılması söz konusu. bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması açısından bu verilerin yayınlanmasında fayda görüyorum. ( burası çokomelli) takdir merkez bankası'nın." diyerek mikrofonu
    128 milyar dolar nerede sorusunun cevabını belgeleriyle birlikte (varsa) vermesi için merkez bankası başkanı' na uzatıyor.
  • masallar masallar. masal gibi aciklama. damadi bile agzina alamadi adam konusurken. snsvshsjkskss
  • ha gayret beyler az kaldı! biraz daha kanırtırsak dökülecekler.
  • yani diyor ki henüz geçerli bir açıklama uyduramadık, hiç bir kılıf uymuyor. şimdilik bununla oyalanın arkadaşlar çalışıyor üzerinde.
  • 128 milyar dolar nerede sorusuna cevap olmayan zırva.
  • her gün yepyeni, fantastik açıklamalar. birisi de birisini tutmuyor. vay efendim merkez bankasındaymış para, yok halka dağıtılmış (?), yok yol yabmışlar, vay piyasaya müdahale etmişler...

peki, piyasaya müdahale ettiniz. eyvalah. faizleri mi düşürdünüz bu müdahale sonrasında? hayır, faizler yükseldi, şimdi de olduğu yerde duruyor. tl'nin değer kaybını mı önlediniz? yoo, tl'nin değeri yine günden güne eriyor. e o zaman,

128 milyar dolar nerede?
  • hebele hubele ivir zivir bir seyler anlatiyor kisacasi parayi damat piyasaya surdu dolari dusurmek icin ama sicti batirdi para buhar oldu uctu gitti diyor.
  • yine çok konuşup bir şey ifade etmeme sanatını sergilemişler. kardeşim, konuşmayın belge yayınlayın artık, laf kalabalığını kimse yemiyor. bu kadar gündem olmasına rağmen, bunca farklı ve çelişkili açıklamaya rağmen o alım satım işlemlerine ilişkin belgeler mb sitesinde hala yayınlanmadıysa demek ki altında bir şeyler var dememiz kadar doğal ne var? yok mu? o zaman yayınlayın.
  • "işlemler tamamen yasaldır. yasalara aykırı durum söz konusu değildir."

bakın bunların ağzından yasal kelimesi çıkıyorsa bilin ki bir bokluk vardır.
    yoksa kimse hareketlerini eylemlerini durduk yere böyle legalize etmeye çalışmaz.

mesela düşünün yolda yürüyorsunuz birisi "ne yürüyorsun kardeşim" derse yasal birader sana ne demez kimse. umrunda bile olmaz yoluna devam eder.
    ama engelli yolunda yürüyen birine ne yürüyorsun orda dersen "yürümek suç mu kardeşim yasal sınırlar içindeyim" der.
    bunlarınki de o hesap. ne zaman bu yasal vurgusu yapılsa kendilerini açık ediyorlar.

bu arada çoğu insan biliyor ama tekrar etmekte fayda var yasallık, hukukilik ve meşruluk aynı şeyler değildir. bilmeyen de gitsin araştırsın.

edit: imla

edit2: yazılanı okumaktan okuduğunu anlamaktan aciz bir kitle bol bol özelden küfür etmiş.
    ülkenin seviyesine göre normal bir durum yani insanları taşlayarak öldürmeyi normal görmekten çıkalı şurda çok fazla süre geçmemiş. bu yüzden yazılanların anlaşılması yönünde herhangi bir beklentimiz yoktu zaten. hatta bundan sonra daha teknik terimler kullanarak yazacağım böyle başlıklara.