şükela:  tümü | bugün
  • oly'nin bu gece khimki'den fark yemesinden sonra bizim için daha bir önem kazanan maç. kazanırsak yukarı tırmanmayı sürdürürüz.
    efes salı günü cska'dan fark yedi ve çok kötü bir durumda ama bence ergin ataman kendini bizim maça sakladı *

ayrıca pana-cska maçı da bizim maçın ardından izlenir. hem sıkı maç olacağı için hem bizi de ilgilendireceği için.
  • efes fener’e göre daha yorgun olacak. fener pana maçını istanbul’da oynadı. efes ise moskova’dan geliyor. fenerde moraller de çok daha yüksek. efes son maçında büyük farkla yenildi ve şu anda son sırada. playoff şansları hemen hemen yok. fener 18 maçtan 12’sini yendi. son 3 maçımızı (baskonia, valencia ve pana) kazandık. efes maçı sonrası barca maçı da istanbul’da ve fener galibiyet serisini 5 maça kadar uzatacak.

nunnally ve kalinic sakat. efes’te doğuş dışında sakat oyuncu yok. fener 10+ sayı farkla kazanır. oly dün yenildi. real madrid unicaja deplasmanında bu akşam. yenilmese bile büyük farkla yenemez bence. fener averajda sadece 6 sayı gerisinde real’in. bu akşam büyük farla yenersek 19. haftayı 2. sırada tamamlarız.

pana vs cska maçı da var akşam. tabii fener’in normal sezonu lider bitirmesini istiyorum. playoff turunda en kolay rakible oynarız. o açıdan pana’nın yenmesi iyi olur. diger açıdan fener son 10 haftada zorlu rakiplerle karşılaşacak. oly, real, zalgiris, kızılyıldız ve khimki deplasmanları ve içeride cska ve maccabi maçları. büyük ihtimalle 3-4 maç kaybedecegiz. mantık pana’nın yenilmesini istiyor.*
  • tek çekincemin double week haftalarının takımlara getirdiği konsantrasyon ve fiziksel güç kaybı olduğu maç. zira olympiacos'un khimki'ye dünyanın neresinde olursa olsun üç çeyrekte yanlızca 38 sayı atabilmesi mümkün değil.

maça geri dönersek efes kötü bir mağlubiyet aldı bu maçta bir takım şeyleri doğal olarak telafi etmek isteyecekler. ergin hocam* da kesinlikle kendisine hedef olarak bu maçı seçmiştir.

fenerbahçe ise bu sene geçen seneye nazaran çok iyi basketbol oynamasa bile öyle veya böyle kazanıyor. bireysel anlamda wanamaker-sloukas--datome den skor ve ribaund katkısı sağlandığı takdirde rahat kazanacaktır. aksi durum halinde ibre aç efes'e dönebilir.
  • fenerbahçe doğuş'u en son panathinaikos karşısında seyrettim.
    açıkçası hücumda ne yaptığını bilmeyen bir takım gördüm. gerçekten insiyatif alabilecek bir oyuncu yoktu. nikola melli ve guduric ve hatta ali muhammed dışında açıkçası varlık gösteren de olmadı o maçta. yani son 6-7 dakika sadece bu üçlünün eline baktı fenerbahçe doğuş.
    hatta bir ara sloukas ve wanamaker'ın ''ulan biz bu maçı neden kaybetmiyoruz ki?'' diye kendilerine sorduklarını ve ''hakikaten lan, hadi kaybedelim'' şeklinde oynadıklarını düşünmedim değil.
    bildiğin sabote ettiler 3-4 hücum arka arkaya. hatta bir ara fark 1'e inmişken sloukas bir top kaybı yapmıştı da vesely faulle karışık bloklamıştı yunanı. yani o posizyonda vesely bıraksa, rüzgar tamamen terse dönerdi. dolayısıyla fenerbahçe doğuş'un oyun kurucularına güvenemiyorum. (boby yine iyi niyetiyle bir şeyler yapmaya çalışıyor olsa da)
    uzunlara gelince, geçen seneki gibi bir dominasyon yok. zaten amerikalı sürekli faul problemine giriyor. bugün de boyalı alandan katkı geleceğini düşünmüyorum.
    1 numara hataya müsait, 5 numara faul problemine giriyor olunca, 2 insiyatif almadığında fenerbahçe doğuş hücumda sadece 3 ve 4 numaraların eline bakıyor. melli ve guduriç ikilisi de her maça aynı etkiyi yapamıyor. onlar da ne yazık ki beklenenin altındalar.
    dolayısıyla, ben bu maçta her ne kadar gergin ataman'ı sevmesem de, anadolu efes'i bir adım önde görüyorum. ancak onların da kondüsyon handikapı var. 3 çeyrek iyi oynuyorlar, ancak son çeyrek 12-13 sayıdan maçı verebiliyorlar. fenerbahçe doğuş'un da onlardan arta kalır yanı yok.
    zor maç, ancak dediğim sebeplerden ötürü anadolu efes bir adım önde.
    /ve fark ettiyseniz fenerbahçe doğuş'un o kadar eksiği olmasına rağmen anadolu efes sadece bir adım önce benim nazarımda. bu da koca çınar'ın ne kadar yaşlandığının göstergesi../
  • fenerbahçe'ye handikaplı ikiden iki oynadığım maç. yanına cska'yı üst olarak ekledim. güzel bir maç olacağını beklemekteyim.
  • tahminimce kafa kafaya bitecek mac. aslinda eksiklerine ragmen takim kimyasi ve koc faktorunden fenerin kolay almasi gereken bir mac ama euroligte bir hafta icinde 2 mac ardarda kazanamiyor kimse kolay kolay. ılk maci kazanmis takim rehavete giriyor, ilk macini kaybetmis takim ise cok cok iyi oynuyor. dunku maclarda da aynisi oldu, valencia oly ve bamberg sali kazanmislardi ama dun sali kaybetmis 3 takima yenildiler. yani eurolig istatistigi efes kazanir diyor ama rakip fener. ayrica efes hic normal isler yapan bir takim degil. cska macini izledim efesin, orda kim olsa fark yerdi, adamlarin attigi butun uclukler girdi. umarim son dakikalari zevkli gecer ve efesin pek bir iddiasi kalmadigindan fener kazanir. bugun dragic ve mccollumdan biri 30 uzeri atabilir, eurolig sampiyonuna karsi asiri motive uclukler olabilir, oyle olursa efes alir ama ortalama oyunlarini oynarlarsa 8 10 sayiyla fener alir.
  • obradoviç ile ataman 36. maçlarına çıkıyorlarmış.

obradoviç 24-11 ataman
  • basketbol'da avrupa derbisi. 2 dakikaya başlıyor.
  • istediğimiz zaman üstünlük kurduğumuz oyunda, 10-0'a yenik düştüğü sanrısıyla ismail şenol'un derbiden bahsetmesiyle başladılar. ahmet düverioğlu'nun son iki ataktan birinde vladimir stimac'a fake atmasıyla beraber potaya smacı basması, daha sonra benzer bir pozisyonda 24-24 ilk çeğreği bitiren sayı oldu. üstün taraftık ilk çeyrekte.

melih mahmutoğlu ardarda iki üçlük ile beraber farkın habercisiydi ve öyle de oldu. 13 sayıyla oynuyordu ve raip 5 sayı atmıştı daha. koçlarının ne yaptığını anlamadan geçiyordu zaman ve zoran dragic - eric mccollum ikilisi yok olmuştu bir anda. pota altında hakimiyeti kurmuştuk tabii.

10-0 sonrası 25-46 üstünlük kurmuşuz ilk yarıda.

ergin ataman'ın deyimiyle, takımı daha agresif olacakmış. galatasaray ya da beşiktaş taraftarıyla ancak tükürük için zemin hazırlar #gerginataman.

eric mccollum n'apıyor dedirtti: üçlük atarken rakibin üstüne atlamalar falan? eurocup alışkanlığı sanırım. ilk yarının sonlarında faul'ün verilmediği söylenmişti; vladimir stimac 3 sn bekleyerek eşitlemiş oldu.

brad wanamaker-bobby dixon ikilisi iyi işler çıkardı üçüncü çeyrekte.

nikolo melli'nin zamanı olan bir başlangıç oldu son çeyrekte. bir iki küçük maçta iyi oynamış zoran oyun dışı kaldı, stimac oyundan düşürüldü. oyun bitti derken toney douglas'ın iki üçlük sonrası kazandık edasıyla başladılar. vesely ofsaytın olmadığı pozisyonda iyi bastı.

nikolo melli'nin en kötü pozisyonlarda bir anda şapkadan çıkması iyi geldi. son iki pozisyonda kostas'ın (sinan daha iyiydi) saçmalamasıyla farkı kapattılar ama olsun. farkın az olmasına aldanmayın, üstün olan bizdik.
  • 3’lük yarışması yaklaşınca melih idmanlara asılmış. 3’te 3.