şükela:  tümü | bugün
  • dabbe inecek, kiyametler kopacak, isa musa sen bizi kutsa

..... saka saka.....

neredeyse tum serverlarin ve ana bilgisayarlarin kullandigi unix 32-bit sistemindeki zamanin yani unix clock'in hafiza yetersizliginden duracagi zaman....

32-bit unix in bit araligi sadece +/-2,147,483,647 bittir, ve unix clock'da bu bitlere bagli olarak saat 19 ocak 2038, 03:14:07'de bu saat duracak ve tekrardan basliyacaktir...

32-bit bilgisayarlar icin gecerli olan bu zaman kaymasi buyuk olaylara sebep olabilir, eger bu zamana kadar bir server hala 32bit unix kullaniyorsa, bu belirttigim tarihten sonra zaman 1901'den baslayarak yeniden saymaya devam edicektir....

bunun bankalarda 100 yillik eksi faiz, tatil sitelerinde kayma, ulasimda bir suru karmasiklik olarak karsimiza gecmesi muhtemel ...

sahsen ben tum serverlarin 64-bit devrimini bu tarihe kadar tamamlayabilecegini sanmiyorum, cunku 32-bit balonu oyle buyudu ki artik pc'ler yenilense bile serverlarin yenilenecegini sanmiyorum...

nerden bilsin bizim turizmci nedim abi 20ocak 2038'de uyandiginda tum sireketin baticagini....

sizin yine aklinizda bulunsun, 18 ocak 2038 e alarminizi kurun, eger sirketiniz hala 32-bit server a bagli ise satin tum hisselerinizi kurtulun....
  • ben hep asker casio'su kullandigimdan beni etkilemeyecegini dusundugum durumdur.
  • (#69549694) hocam millenium bug, sadece rakam yazimindan kaynaklanan salak bir bug'di. sirketler eger son iki rakamli yil kullaniyorlar ise bu 1900 olarak algilaniyordu...

bu kadar basitti ve bu bile dunyada bir suru sikim sikim probleme yol acti...

bu sikindirik milenyum bug'ini duzeltmek icin dunya genelinde 1.6 trilyon $ harcama yapildi ve ilerleyen yillardaki birikme 30-40 trilyonlari buldugunu idda edenler var...
    nah buda stanford kaynak

bu problem baska bir problem 32-bit de daha fazla zaman hafizasi kalmiyacak, bug falan degil bildigin memory yok... yani hala 32-bit kalirsa bagli oldugun server 1901'e harbiden gidiceksin...
  • marduk'un dönüşüdür o.

(bkz: end of days)
    (bkz: end times)
  • (bkz: mr robot)
  • endişelenmeye gerek olmayan konu. zira artık 32 bit işletim sistemleri üretilmemesi bi yana, belli bir ramdan sonra kullanılmamasıdır. windows serveralrindan bahsedelim. günümüz sunucularında yeni alim yaparken nerden bakarsak 128 gb ramli cihazlar gelmektedir. server 2012 ve sonrası isletim sistemleri 32 bit olarak üretilmiyor. daha geçmişe bakalim. server 2008 isletim sisteminden örnek verelim. 32 bit bir server 2008 isletim sisteminin max desteklediği ram 4 gb. yani kimse 128 gb lik bir sunucuya 32 bit işletim sistemi yüklemeyi düşünmez bile. hele banka olayına hiç girmeyeceğim bile.
  • unix'te tarih 1900den değil 1970den başlar. yani bir sıfırlanma falan olursa 1900e değil 1970e döneriz. bu hiç öngörülemez bir problem de değil, zaten herkes durumun farkında. 2038 yılında 4 gb ram ile idare etmeye devam edecek olan varsa ne ala, böyle bir durum olmayacağı için ortada sorun yok.