şükela:  tümü | bugün
  • evet o ülke türkiye. bugün migros’tan sadece
    19 parça kahvaltılık almanın bedeli bana tam tamına 746,62 tl’ye patladı, düz hesap 750 tl.
    ülke ekonomisinin tam tamına koyanlar ve onlara
    oy verenler markete gidince ne hissediyorlar acaba, çok merak ediyorum.
    bu ürünler gıda ürünleri ve bunları tüketmeye mecburuz ama gel gör ki sıradan kahvaltılık ürünlerine 750 tl bayılmak zorunda kalmak koyuyor insana. ulan köpek gibi çalışıyoruz ve bize biçilen hayat bu mu. bir peynir, zeytin için her ay kredi kartı patlatıyoruz. aldığımız otomobil değil, cep telefonu değil, bilgisayar değil, peynir lan peynir. insanın sinir krizine girmemesi elde değil.

bugün aldığım ürünlerin listesini paylaşayım,
    bu ürünlerin fiyatlarınında orta kategoride olduğunuda belirteyim.

1 kilo pınar tereyağı 70 tl
    10’lu coşkun gezen tavuk yumurta 23,50 tl
    marmarabirlik sele zeytin 800 gram 27,45 tl
    1 kilo salamura çekirdeksiz yeşil zeytin 34,50 tl
    1 kilo ekici beyaz peynir 32,90 tl
    tahsildaroğlu taze kaşar peyniri 600 gram 38,45 tl
    mersoy tulum peyniri 1 kilo 69,90 tl
    koska pekmez 800 gram 16,72 tl
    koska fıstıklı helva 500 gram 25,95 tl
    balparmak çam balı 850 gram 43,90 tl
    calve kahvaltılık sos 290 gram 12,90 tl
    nutella 750 gram 21,50 tl
    eker kaymak 200 gram 12,95 tl
    koska tahin 550 gram 23,90 tl
    namet kangal sucuk 79,90 tl
    pınar şölen macar salamı 1 kg 85,90 tl
    namet dana dilimli pastırma 500 gram 69,95 tl
    dörtlü pınar süt 22,45 tl
    çaykur kamelya çay 1000 gram 33,90 tl

ülke ekonomisi çoh eyi çoh, değil mi damat efendi.

edit: fiyatları takip et diyenler olmuş. iyi de arkadaşım ben gecesi gündüzü belli olmadan çalışan biriyim vaktim yok ki.
    ayrıca neden takip edeyim buna mecbur muyum.
    bim’e ya da a101’e git demiş bazıları, eyvallah kardeşim bak bu benim hiç aklıma gelmemişti.
    asıl konuya odaklanmayıp abuk subuk şeyler söylemek zaman kaybıdır.
    konuya gelecek olursak.
    benim kazancım ülke şartlarında iyi olabilir ama bir sabancı değilim ve kahvaltıya 750 tl vermek beni rahatsız ediyor.
    eğer asgari ücretliyi rahatsız etmiyorsa zaten konuşmayada gerek yok.
    burada alınan ürünler her insanın mutlaka tüketmesi gereken ürünler.
    pastırma, kaymak ya da tereyağı yemek
    ne zamandan beri lüks zengin gıdası oldu.

sen bu kafayla sadece kendinin değil çocuklarının da hayatını karartıyorsun.
    ne yiyor lan o çocuklar. yazık değil mi onlara.
    bana kızacağına, o besinlerin tadını bilmeyen çocukları düşün, düşün ki yüreğin sızlasın.
    ülkeyi bu hale getirenler kadar günahkarsınız, çünkü cahilsiniz.
    üstelik benim yaptığım bu alışveriş normal bir insanın tüketmesi gereken kahvaltının bir miktarı sadece. ona rağmen 750 tl’lik bir fiyat çıktı.
    bunun daha meyvesi var, sebzesi var, içeceği var, eti var, balığı var, tavuğu var, suyu var, ekmeği var, varda var.

bu başlık altına yazılanlar, maalesef ülkemizdeki büyük bir sosyolojik sorunu da tam olarak ortaya koymuş bence. toplumun önemli bir kesimi kendilerini açlığa ve ezik bir yaşama mahkum edenleri eleştirmeyi unutmuş.
    işin daha da vahim yanı fakirliği ve ezikliği kabullenmiş ve kanıksamışlar.
    artık bu saatten sonra ne desem boş.

son edit: kaymak ve pastırma aldığım için beni çarmıha gerenlere teessüflerimi sunuyorum.
    ayrıca pastırma dediğiniz şeyi eskiden dedelerimiz çuvalıyla alırmış. çok büyük anlamlar yüklemeyin pastırmaya. sorun şu arkadaşlar, kendi ürettiğimiz yerli gıda maddeleri neden bu kadar pahalı ve neden fakirin sofrasında değil. bu soruyu sorun kendinize.
    bu konu bazı ergenlerin iğrenç espirilerine malzeme olamayacak kadar önemli.
    çünkü ülkenin büyük bir çoğunluğu, sağlıklı kalabilmek için tüketmek zorunda olduğu besinlere ulaşamıyor.
    iyi beslenemeyen bireyler hasta toplumları oluşturuyor. bu durum, aklı iyi çalışmayan, buna mukabil fiziki yönden de yetersiz insanlar meydana getiriyor. yani senin baldan, kaymaktan, sütten, etten mahrum kalan çocuğun potansiyel bir hasta.
    bu hastalığa sebep olanda senin hasta zihniyetin, bilmem anlatabildim mi.

açtığım başlık hedefine ulaştı ve düzenin düzenbaz yaratıkları olan aktrolleri kudurtmaya yetti.
    tüm kötü sözlerinizi size iade ediyor ve seviyenize inmiyorum.
    bu arada destek olan yazar arkadaşlarıma ayrıca teşekkür ediyorum.
    sağlıklı beslenmek ve bu besinlere en makul fiyatlarla ulaşmak insani bir haktır.
  • (bkz: vedat muriqi)'nin evine yapılmış alışverişe benziyor. tonlarca çiğ et almışsınız usta..

edit: başlığa konu alışverişin fişi oldukça merak ediliyor yalnız. yazar başlığı açmış, herkesin güncel dertlerinden, şikayetlerinden dem vurmuş. allah için güzel de konu seçmiş. fakat alınan ürünlerin miktarı bir garip. 1 kilo sucuk, 1 kilo salam, yarım kilo pastırmanın aynı anda giriş yaptığı evde bu ürünlerin bitmesi epey zaman alacak dolayısıyla da bozulmasına neden olacaktır.

insanın aklına ister istemez bu alışverişin yazarın iddia ettiği gibi gerçekten yapıldığı mı, yoksa gecenin bir saati migros web sitesine girip fav kasmak amaçlı kurgusal bir durum mu yaratıldığı sorusu geliyor.

kendisinden alışverişin fişini paylaşmasını rica ettim, entry'nin daha inanılır olacağını söyleyerek. "bu embesillere bir şey ispatlamak zorunda değilim" diyerek konuşmayı sonlandırdı. tekrar paylaşın lütfen dediğimdeyse mesajımı yanıtsız bıraktı.

akıllarda deli sorular.

yazarın verdiği fiyatların tamamı doğru evet, ancak kendisinin yaptığı şey eğer yaşanmamış bir olaydan yola çıkarak uydurduğu bir senaryo ise, tüm o yakınmalar, "bana şu kadara mal oldu" serzenişleri biraz samimiyetsiz kaçıyor ne yazık ki.

bu arada, ülkemiz insanca doymak ve yaşamak için şartların berbat olduğu bir yer haline geldi bilhassa son 2.5 senede.

(bkz: 2018 döviz krizi)

ancak iktidarın tüm yanlışları ve etik dışı davranışları, bir başka gayri ahlaki davranışı, favori kasmak için (bkz: olmamış olaylar hakkında olmuş gibi başlık açmak) eylemini, meşru kılmıyor.

pahalılığı, gelir adaletsizliğini, fahiş fiyatları, halkın kaliteli gıdaya ulaşamamasını, hükümetin ekonomi politikalarını, marketlerin sürekli zam yapmasını sabaha kadar eleştirelim. ancak son yıllarda bir sosyal medya favori kasma geleneği haline gelen (bkz: kesin yaşanmıştır bu) durumlarını da sorgulayalım.
  • listeyi görmekle vay ulan kahvaltı denen şey buydu di mi diyerek dumurlara uğradım.
    çünkü çok uzun süredir hiçbir şeyi kiloluk alamıyorum, bim'in üstüne gül koklamıyorum. peynir, domates, yeşil zeytin, yumurta ve çaya indirgenmiş bir kahvaltı rutinim var.
    bunlar orta kategorideyse ben aslında yoğum

edit büdüt: mesaj kutum küfürle doldu. niye abi niye? ben alamıyorum, fakirim, insan dahi sayılmıyorum ki bu ekonomide doğru düzgün kahvaltı yapabileyim. değil bu listeyi, bunun birazını bile uzun süredir yiyemiyorum. çünkü fakirin adı yok diyorum adam kalkmış "müstehak size pahalılığı normalleştirin aferin" diyor. asıl size bu kafayla her şey müstehak!
  • özellikle öğrenciler için çok çok daha sert hissedilen pahalılık. sürekli hazır çorba içmekten imanımız gevredi.
    pastırma mesela neden bu kadar pahalı. içinde altın mı var, kilosu 150 tl olur mu arkadaş. yumurtayı sade yemekten bıktık.
  • sıçmık başlıklardan biridir. ha eğer sen bunların hepsini tek oturuşta yiyorsan yaşayıp dünyanın kaynaklarını tüketme. haspam kaymak da almış, ulan ben londrada 10 parça kahvaltı aldım 10000 pound tuttu da derim bu bakış açısıyla.
  • itiraf et sende başlığa ilk geldiğinde serpme kahvaltı fiyatı sandın demi?*

migrostan en ufak 4 parça şey aldığımda bile artık 100 lira hesap çıktığı için garipsemediğim durum ama benden bir tavsiye bu kadar peynir çeşidini peynirciden almış olsaydın bu denli fatura kabarmazdı.

edit: şimdi bir daha inceledim de şöyle bir, moruk sen bildiğin dikişlenmişsin yav..* ayrıca daha dün kasapta köyün birinden gelme çiçek balının fiyatını sorduğumda kilosu bildiğin 35 liraydı.

edit 2: yakın zamanda aldıklarım;
    tatsan helva / pekmez 1.5 kg : 25 tl
    tatsan helva / tahin 2 kg : 40 tl
    süzülmüş kardeşler beyaz peynir 750 gr : 30 tl
    süzülmüş kardeşler paçal peyniri 750 gr : 37 tl
    süzülmüş kardeşler örgü peyniri 450 gr : 25 tl
    30’lu yumurta : 14 tl
    5 kg süt : 15 tl
    pastırma ve dil füme : aşağı yukarı aynı fiyatlar ama polonez‘le namet marka.*
    zeytin ve zeytinyağı full çanakkale, ayvalık 5 kg üstü bu arkadaşın aldığından daha ucuz.*
    tereyağı yine aynı şekilde instagramda organik ürünler satan bir hesaptan kars‘tan gelme sanırım 1 kg : 40 tl civarı.
    fıstık ezmesi olsun kahvaltılık sos olsun kendimiz yapıp kuş palazı olana kadar yiyoruz.* onlarda taş çatlasın maliyeti 20 lira olsun.
    sucuk olayını kasaba yaptırtıyoruz oldukça uyguna geliyor en son ne zaman aldığımızı hatırlamıyorum o derece hala bitmedi.

toplam: düz hesap 450 tl gibi birşeyler oluyor.

not: 2 kişiyiz yeniden alınması gerekenler en az 6-7 hafta, miktar olarak çok olanlar da hiç olmadı temiz 4 ayı rahat rahat çıkartıyolar. (süt, yumurta haftalık)

ayrıca şunu da belirtmeden geçemeyeceğim adamın tüm aldıklarını tek öğünde yediğini sanan sığırlar var.* sözlüğün iq ortalaması artık eksilerde amk.
  • ulan ben bunları adet adet ya da gramla alıyorum.hatta sırf masraf olmasın diye kahvaltı yapmıyorum.
  • itiraf ediyorum alamayacağını düşünüyordum ama adam alabilmiş. millette ne alış var be.
  • hala pınar almaya devam edenleri gördüğümüz bir başlık olmuştur
  • üst ek: bahsettiğim şeyler, bu alışverişi bir nebze ucuzlatmak içindir, yoksa marketlerde fiyatların uçmuş olması başlığına haftalardır yazıyorum zaten. normal bir süreçten geçmiyoruz arkadaşlar, benim de 6 ay önce günlük 10-15 tl olabilen masrafım 25-30’a çıkmış durumda. aldığım her şeyi içim yanarak alıyorum, bir ara kaymak alıyordum mesela, onu da bıraktım. 10 sene önce listede sayılanların hiçbiri lüks değildi, şimdi lüks hâline geldi. en az yarısını ben de kahvaltıda yemeyi çok istiyorum, ama almıyorum/alamıyorum çünkü pahalı. :) yani 750 bence biraz uçuk, fakat 500 ve üzeri bantta olması bile düşündürücü... :/

üst ek-2: ağustos 2017’de 200 gr kaymak 7 tl’ymiş. bence o zaman bile rahat alınabilecek bir şey değilken en azından fiyatı düşükmüş. hayır yani başvurabileceğimiz bir yer varsa yazabiliyorsak yazalım, kaymak 4-5 tl olsun ben alıp tüketmeye razıyım. ama 9 tl fiyatıyla (yuvarla 10 zaten) lüks olarak göremiyorsanız sizde de bir gariplik var. ürünün kendisi değil, fiyatı lüks. 200 gr dediğiniz tek bir kişinin 2-3 kahvaltıda bitirebileceği miktar.

evet o kadar ürün pahalıdır, ama mesela 1 kg tereyağ en az 1 ay yetebilecek bir gıda. bir de birkaç üründe pınar seçilmiş, pınar bariz pahalı ve ötekini söyleyemeyeceğim bir markadır, niye alıyorsunuz? 10’lu yumurtaya 22 tl verilir mi? ömrümde kahvaltıda fıstıklı helva yemişliğim yoktur, onu keyfi olarak görüyorum. kaymak da bu devirde orta-alt kesimin alıp tüketebileceği bir besin değil, lüks bir şey. zaten akp iktidarında orta sınıf için bile her şey lüks kategorisinde o yüzden şaşırtmadı. 4’lü süte 22 tl ne alâka? 5-5,50 civarına geliyor, ben 3,45’e süt buluyorum. pastırma, sucuk falan bunların hepsi akp iktidarında lüks sevgili kardeşim.

yani bu biraz “bakayım sabancılar nasıl kahvaltı ediyor” tarzı bir alışveriş gibi olmuş. fiyatlar evet pahalı, ancak hele ki böyle, akp’nin vatandaşa iban verip para istediği ekonomik kriz zamanında ne yiyip içtiğinize dikkat edeceksiniz.