şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: vedat muriqi)'nin evine yapılmış alışverişe benziyor. tonlarca çiğ et almışsınız usta..

  edit: başlığa konu alışverişin fişi oldukça merak ediliyor yalnız. yazar başlığı açmış, herkesin güncel dertlerinden, şikayetlerinden dem vurmuş. allah için güzel de konu seçmiş. fakat alınan ürünlerin miktarı bir garip. 1 kilo sucuk, 1 kilo salam, yarım kilo pastırmanın aynı anda giriş yaptığı evde bu ürünlerin bitmesi epey zaman alacak dolayısıyla da bozulmasına neden olacaktır.

  insanın aklına ister istemez bu alışverişin yazarın iddia ettiği gibi gerçekten yapıldığı mı, yoksa gecenin bir saati migros web sitesine girip fav kasmak amaçlı kurgusal bir durum mu yaratıldığı sorusu geliyor.

  kendisinden alışverişin fişini paylaşmasını rica ettim, entry'nin daha inanılır olacağını söyleyerek. "bu embesillere bir şey ispatlamak zorunda değilim" diyerek konuşmayı sonlandırdı. tekrar paylaşın lütfen dediğimdeyse mesajımı yanıtsız bıraktı.

  akıllarda deli sorular.

  yazarın verdiği fiyatların tamamı doğru evet, ancak kendisinin yaptığı şey eğer yaşanmamış bir olaydan yola çıkarak uydurduğu bir senaryo ise, tüm o yakınmalar, "bana şu kadara mal oldu" serzenişleri biraz samimiyetsiz kaçıyor ne yazık ki.

  bu arada, ülkemiz insanca doymak ve yaşamak için şartların berbat olduğu bir yer haline geldi bilhassa son 2.5 senede.

  (bkz: 2018 döviz krizi)

  ancak iktidarın tüm yanlışları ve etik dışı davranışları, bir başka gayri ahlaki davranışı, favori kasmak için (bkz: olmamış olaylar hakkında olmuş gibi başlık açmak) eylemini, meşru kılmıyor.

  pahalılığı, gelir adaletsizliğini, fahiş fiyatları, halkın kaliteli gıdaya ulaşamamasını, hükümetin ekonomi politikalarını, marketlerin sürekli zam yapmasını sabaha kadar eleştirelim. ancak son yıllarda bir sosyal medya favori kasma geleneği haline gelen (bkz: kesin yaşanmıştır bu) durumlarını da sorgulayalım.
 • listeyi görmekle vay ulan kahvaltı denen şey buydu di mi diyerek dumurlara uğradım.
  çünkü çok uzun süredir hiçbir şeyi kiloluk alamıyorum, bim'in üstüne gül koklamıyorum. peynir, domates, yeşil zeytin, yumurta ve çaya indirgenmiş bir kahvaltı rutinim var.
  bunlar orta kategorideyse ben aslında yoğum

  edit büdüt: mesaj kutum küfürle doldu. niye abi niye? ben alamıyorum, fakirim, insan dahi sayılmıyorum ki bu ekonomide doğru düzgün kahvaltı yapabileyim. değil bu listeyi, bunun birazını bile uzun süredir yiyemiyorum. çünkü fakirin adı yok diyorum adam kalkmış "müstehak size pahalılığı normalleştirin aferin" diyor. asıl size bu kafayla her şey müstehak!
 • sıçmık başlıklardan biridir. ha eğer sen bunların hepsini tek oturuşta yiyorsan yaşayıp dünyanın kaynaklarını tüketme. haspam kaymak da almış, ulan ben londrada 10 parça kahvaltı aldım 10000 pound tuttu da derim bu bakış açısıyla.
 • itiraf et sende başlığa ilk geldiğinde serpme kahvaltı fiyatı sandın demi?*

  migrostan en ufak 4 parça şey aldığımda bile artık 100 lira hesap çıktığı için garipsemediğim durum ama benden bir tavsiye bu kadar peynir çeşidini peynirciden almış olsaydın bu denli fatura kabarmazdı.

  edit: şimdi bir daha inceledim de şöyle bir, moruk sen bildiğin dikişlenmişsin yav..* ayrıca daha dün kasapta köyün birinden gelme çiçek balının fiyatını sorduğumda kilosu bildiğin 35 liraydı.

  edit 2: yakın zamanda aldıklarım;
  tatsan helva / pekmez 1.5 kg : 25 tl
  tatsan helva / tahin 2 kg : 40 tl
  süzülmüş kardeşler beyaz peynir 750 gr : 30 tl
  süzülmüş kardeşler paçal peyniri 750 gr : 37 tl
  süzülmüş kardeşler örgü peyniri 450 gr : 25 tl
  30’lu yumurta : 14 tl
  5 kg süt : 15 tl
  pastırma ve dil füme : aşağı yukarı aynı fiyatlar ama polonez‘le namet marka.*
  zeytin ve zeytinyağı full çanakkale, ayvalık 5 kg üstü bu arkadaşın aldığından daha ucuz.*
  tereyağı yine aynı şekilde instagramda organik ürünler satan bir hesaptan kars‘tan gelme sanırım 1 kg : 40 tl civarı.
  fıstık ezmesi olsun kahvaltılık sos olsun kendimiz yapıp kuş palazı olana kadar yiyoruz.* onlarda taş çatlasın maliyeti 20 lira olsun.
  sucuk olayını kasaba yaptırtıyoruz oldukça uyguna geliyor en son ne zaman aldığımızı hatırlamıyorum o derece hala bitmedi.

  toplam: düz hesap 450 tl gibi birşeyler oluyor.

  not: 2 kişiyiz yeniden alınması gerekenler en az 6-7 hafta, miktar olarak çok olanlar da hiç olmadı temiz 4 ayı rahat rahat çıkartıyolar. (süt, yumurta haftalık)

  ayrıca şunu da belirtmeden geçemeyeceğim adamın tüm aldıklarını tek öğünde yediğini sanan sığırlar var.* sözlüğün iq ortalaması artık eksilerde amk.
 • ulan ben bunları adet adet ya da gramla alıyorum.hatta sırf masraf olmasın diye kahvaltı yapmıyorum.
 • itiraf ediyorum alamayacağını düşünüyordum ama adam alabilmiş. millette ne alış var be.
 • üst ek: bahsettiğim şeyler, bu alışverişi bir nebze ucuzlatmak içindir, yoksa marketlerde fiyatların uçmuş olması başlığına haftalardır yazıyorum zaten. normal bir süreçten geçmiyoruz arkadaşlar, benim de 6 ay önce günlük 10-15 tl olabilen masrafım 25-30’a çıkmış durumda. aldığım her şeyi içim yanarak alıyorum, bir ara kaymak alıyordum mesela, onu da bıraktım. 10 sene önce listede sayılanların hiçbiri lüks değildi, şimdi lüks hâline geldi. en az yarısını ben de kahvaltıda yemeyi çok istiyorum, ama almıyorum/alamıyorum çünkü pahalı. :) yani 750 bence biraz uçuk, fakat 500 ve üzeri bantta olması bile düşündürücü... :/

  üst ek-2: ağustos 2017’de 200 gr kaymak 7 tl’ymiş. bence o zaman bile rahat alınabilecek bir şey değilken en azından fiyatı düşükmüş. hayır yani başvurabileceğimiz bir yer varsa yazabiliyorsak yazalım, kaymak 4-5 tl olsun ben alıp tüketmeye razıyım. ama 9 tl fiyatıyla (yuvarla 10 zaten) lüks olarak göremiyorsanız sizde de bir gariplik var. ürünün kendisi değil, fiyatı lüks. 200 gr dediğiniz tek bir kişinin 2-3 kahvaltıda bitirebileceği miktar.

  evet o kadar ürün pahalıdır, ama mesela 1 kg tereyağ en az 1 ay yetebilecek bir gıda. bir de birkaç üründe pınar seçilmiş, pınar bariz pahalı ve ötekini söyleyemeyeceğim bir markadır, niye alıyorsunuz? 10’lu yumurtaya 22 tl verilir mi? ömrümde kahvaltıda fıstıklı helva yemişliğim yoktur, onu keyfi olarak görüyorum. kaymak da bu devirde orta-alt kesimin alıp tüketebileceği bir besin değil, lüks bir şey. zaten akp iktidarında orta sınıf için bile her şey lüks kategorisinde o yüzden şaşırtmadı. 4’lü süte 22 tl ne alâka? 5-5,50 civarına geliyor, ben 3,45’e süt buluyorum. pastırma, sucuk falan bunların hepsi akp iktidarında lüks sevgili kardeşim.

  yani bu biraz “bakayım sabancılar nasıl kahvaltı ediyor” tarzı bir alışveriş gibi olmuş. fiyatlar evet pahalı, ancak hele ki böyle, akp’nin vatandaşa iban verip para istediği ekonomik kriz zamanında ne yiyip içtiğinize dikkat edeceksiniz.
 • orta dereceden bahsediyorsak kaymağı da kabullendik diyelimde o pastırma oraya olmamış malesef.

  ya da ben kahvaltıda hiç pastırma yemedim, yada orta derece kahvaltıyı bilmiyorum da olabilir.

  düşünüyorum; kahvaltılık birşeyler alalım dediğimde buradaki çoğu nispeten iyi markadan o gramajlarda alışveriş yapmayalı uzun zaman olmuş... bundan benmi utanmalıyım başkalarımı onuda bilmiyorum.

  bu sebeple pastırma dahil olsa da isyanınıza hak veriyorum.
 • aqdum geri zekalıları ya. yok kilo ile almış yok et var. tarım ve hayvancılığın sözde uçtuğu ülkede pastırmanın kilosu neden 150 lira demiyor da adama diyor ki sen pastırma almışsın. siktirin lan size her şey müstahak.

  edit: yazım hatası. uyarı için teşekkürler.
 • bir başka açıdan bakmak gerekirse, listede çok fazla pınar ürünü gördüm. (bkz: #pınarürünleriboykot)'umu kararlılıkla devam ettiriyorum. unutuldu ise hatırlansın referandum sonrası söyledikleri.

  (bkz: 18 nisan 2017 yaşar holding başkanı açıklaması)