şükela:  tümü | bugün soru sor
  • en son edit: müdürlükten aradılar özürlerini dilediler. neyse en azından iki kelam edip gönlümüzü aldılar. başlık boş kalmaması için entry'yi silmiyorum. sonuç; yine çıkacağım. belki de bu olay bahane olmuş oldu. sosyal medyanın önemi diyelim.

19 şubat 2017 eminevim rezaleti, dolandırıcılık girişimi veya her ne derseniz deyin, hepsine de uyuyor.

baş edit: aşağıda belirttiğim şeyleri somutlaştırmak için ödeme planının fotoğrafını buraya ekliyorum. lakin rezalet burada değil başka yerde. bu benim zaten olan ödeme planım. benim geçirilmeye çalışıldığım sözleşme değil. ona geçmediğim kabul etmediğim için doğal olarak elimde değil sözleşme. yani rezalet bu eklediğim fotoğrafta değil, sistemi anlamayanlar için ekledim bunu. şirketin işleyiş sistemine de çok lafım yok, işine gelir gelmez orası farklı mevzu. eleştirinizi yapın ama rezalete odaklanın şirketin sistemine değil.

öncelikle şunu belirtmek istiyorum benim firmadan veya herhangi başka kuruluştan isteğim ve beklentim yoktur, bu tarihte beni alenen kandırmaya çalışmışlardır ve bunu burada paylaşarak bilgilenmenizi dikkatli olmanızı istiyorum. şehri ve şubeyi yazmadım. şirketin çalışanına dayattığı şeyi yine çalışanın başına patlatmasın onu işinden etmesin diye vermedim şubeyi. çalışan da pekala bu işte çalışmayabilir. işsizlik diyelim ve geçelim.

birkaç bilgi de vermek zorundayım, yoksa rezaletin nerede olduğu anlaşılmaz.

eminevim veya emin otomotiv, bilenler biliyordur. kadınların altın günü mantığıyla ev alıyorsunuz olay bu. mesela 80 kişilik grup oluşturuluyor, her ay bir kişiye ev alınıyor. daha doğrusu ev parası yani nekadar miktara girdiyseniz o veriliyor. onların söylemesine göre de bankaya faiz ödemiyorsunuz faizsiz ev alıyorsunuz.

biz geçen sene yani mayıs 2016'da bu şirkete kaydolduk. 200 bin lira için girdik 80 kişilik grup, toplam 80 ay, en geç 44. ayda ev parasını veriyorlar. sonra 80 aya kadar ödemeye devam ediyorsun. bize söylenen bu.

bize ilk on kişilik çekilişte ev çıkmadı, sonrakileri bekliyoruz, taksitlerimizi de ödemeye devam ediyoruz, aynı zamanda oturduğumuz evin kirasını da ödüyoruz. saçma sapan bir olay.

peki firma bunu nasıl düzenlemiş, atıyorum ben her ay 2500 lira ödüyorum, bin lira da evimin kirasını ödediğim için cebimden 3500 lira eve çıkıyor. çekiliş çıkan kişi de taksidini 2500 ödüyor ama ev kirası ödemiyor ya kendi evinde oturmuş oluyor ya, firma bizimle eşit duruma getirmek için ondan da 3500 lira alıyor. adına da faiz değil kira yardımı diyorlar. alakası yok, direk faiz. neden mi. o ev çıkan kişi 200 bin lira için çekilişe girdi ama şirket ondan toplamda kira yardımı ile beraber 260 bin alıyor. diğer aldıklarını saymıyorum, başka paralar da alıyorlar, lakin buradaki 60 bin liralık farkın adı kira yardımı. sanki ondan alıp öbürüne, ev çıkmamış olana sıra bekleyene kirada oturana veriyorlar gibi. zira ev alandan 260 bin alıyorlar, ev çekilişi hala çıkmamış olan kişi de kira ödediği için onun cebinden de 260 bin çıkıyor.
    şimdi bu 260 bini aklınızda tutun. ilerde değineceğim.

peki biz bu işe neden girdik? banka faizleri geçen sene çok fazlaydı. 200 bin çekiyorsun 8-10 yıl vadeyle oluyor 350 bin. yani 150 bin faiz. zaten bu paraya istanbulda ev de yok artık. madem ev alamıyoruz bari para biriksin, belki çekiliş de çıkar istanbuldan alamasak da memleketten alırız evimiz olur dedik. ayrıca eminevime bizim cebimizden çıkacak toplam parayla bankayı kıyasladığımızda 60-70 bin gibi karımız oluyordu. tabi evin değerlenmesiyle aslında hiç karımızın olmayacağının biz de farkındayız, lakin dediğim gibi para biriksin istedik ve bankadan çeksek ev alamıyorduk.

rezalet kısmına giriyorum. biz 200 bin liraya girdik, toplam cebimizden çıkan veya çıkacak olan para 270 bin, şu ayrıntı önemli, kağıt üzerinde 259 bir yerde, 12 bir yerde yazıyor. 12 bin lira şirketin komisyonuymuş.

firma beni bugün aradı ve kampanyalarının olduğunu söyledi, hazır yolum oraya düşmüştü gittim. bana durduk yerde, cebimden hiç para çıkmadan 20 bin lira kar edeceğimi, dolayısıyla taksit miktarımın azalacağını ve vademin de düşeceğini söylediler. lafa boğdurdu boğdurdu ama susmuyor konuşuyor. susturdum bi saniye dedim ben sorayım siz söyleyin.

benden ekstra para istiyor musunuz? hayır dedi. taksit miktarım da 3250'den 2925'e düşüyor doğru mu? doğru dedi. vadem de 44 aydan 35 aya iniyor doğru mu? yani en geç 44 ayda bana ev parasını verecekken bunu 35 aya düşürüyorsunuz. evet dedi. ve toplamda sizin borcunuz 285 bin, eğer kabul ederseniz 265 bine düşecek dedi. yani dediğim gibi yirmi bin kar.

peki kardeşim durduk yere neden böyle bir şey yapıyorsunuz dedim. bana banka faizlerinin düştüğünü, dolayısıyla şirketin de borcu yapılandırdığını söyledi. mantıklı geldi ve eyvallah dedim. belgeleri verdi eşimin üzerine olduğu için evde imzalatıp getireceğimi söyledim.

eve geldim baktım benim senedimde borcum 259 bin yazıyor. bana adam borcumun 285 bin olduğunu söylemişti. yeni senede bakıyorum 265 bin. ulan 20 bin kar edecekken 6 bin zarar ediyoruz ne iş dedim üşenmedim toplam 80 ayın taksitlerini tek tek virgülüne kadar hesapladım. benim hesabım doğru, ortada tabiri caizse sikiş var.

aldım belgeleri gittim. dedim bu durum benim kafama yatmadı, hesaplıyorum ben karda olacakken zarardayım. ne iş?

başladı yine laf ebeliğine. işte orada o yok da şuraya bu dahil de. hesaplıyor kitaplıyor benim şuanki borcumu hesaplıyor 270. dedim eyvallah borcum 259 da hadi 270 olmuş olsun. peki 285 nerde? neden bana borcumun 285 olduğunu söyledin? üzerine gittim gittim en son ben onu gözden kaçırmışım dedi. kardeşim bu gözden kaçacak bir miktar mı, sen bana kar edeceğimi söylüyorsun ben o yüzden sözleşmemi değiştiriyorum, şimdi kalkmışsın yanlış söylemişim diyorsun. ya kabul etseydim? ben sana bin liranın hesabını sormuyorum, 15 bin lira gözden kaçacak miktar mı. ayrıca 44 aydan 35 aya düştü diyorsun, lan zaten ben 8 ay ödemişim, zaten 36 ay kalmış. nerede o 9 ay kar? ayrıca sen benim vadem 72 aya düşmüşken yeni sözleşmeyle tekrar 80'e çıkarıyorsun. nedir bu olay açıklar mısın?

sonuç olarak açıklayamadı. yanlış yapmışım dedi. zırvaladı etti. peki dedim şuan fevri davranmamak için çıkış yapmıyorum, lakin birkaç güne çıkacağım bilginiz olsun.

yani sonuç olarak benim 260 bin artı 12 bin (şirket payı) olan toplam elimden çıkan/çıkacak olan parayı bana 285 bin lira olarak gösterip, senin borcun 285 bin deyip, yeni bir sözleşmeyle 265 bine düşüreceklerini, yirmi bin lira kar edeceğimi, 9 ay da evi erken alacağımı söyleyen firmanın, aslında vade olarak bana 8 ay daha kitleyip 20 yerine 6 lira kar ettireceği gerçeği. biraz kurcalasam o altı lira kardan ziyade 6 lira daha zarar edeceğimi bulurum eminim ama neyse okadarıyla uğraşamam. zaten ortada bir dolandırıcılık var.

edit: biri bana laikçi iftiracı demiş. hz muhammed falan demiş. hani bu kurum dindar ya, rezaleti söyleyince yine adımız laikçi oldu. ne alaka lan? açın herhangi bir eminevimle görüşün, şartlarını öğrenin anlarsınız. ben size aramızda geçen muhabbeti değil kağıt üzerindeki şeyleri yazdım. yani siz de ispatlayabilirsiniz. hadi bizim olay münferit, e şartları da münferit değil ya. şahsen şartlar da münferitse ortada sadece bana yönelik bir fuhuş (arapçasını yazdım mutlu ol) var belli, kağıt var belge var. (ayetler var ayetler diyon hı.)

hadi iyi niyetli olup yanlışlık var demek istiyorum. baskı hatası olsun. peki ben güvensem ve tek tek 80 ayı hesaplamasam, bana o paralar girse. bu nasıl telafi edilecekti? onlar yanlışlık yapmakta haklı, ben haksızım öyle mi. kardeşim allah size değil bize de var. senin ayet, muhammed gibi kelimeler kullanmanla senin yanında olmuyor allah. en ayar olduğum şeydir "allah ile aldatanlar"
    başkalarını aldatın umrumda değil, koca koca insanlar inanmasınlar her allah diyene. ama bana dokunmanıza izin veremem. git vaazını kendi eşrafında ver.

ayrıca ben allah din diyenlere inandığım için girmedim buraya. yazdım işte girme sebebimi. kayserililer alınmasın ama onlar da biliyor gerçeği. yıllarca kayseride yaşamış insanım. din ve paranın nasıl döndüğünü gayet iyi biliyorum. benim burada odaklandığım şey bana kampanya adı altında para ve vade kitlemeye çalışmaları. ve hadi dedim hata yapmış olsunlar. ulan benim günahım ne?
  • eksisozluk tarihinin en sacma rezalet başlığı ödülü adayım.
  • ben itibar etmiyorum böle firmalara
    çok fazla kurumsal gelmiyorlar,
    umarım daha fazla bir sıkıntı çıkmaz,
    paranı alırsın.
  • gerçekten bu sistemden rezalet çıkmayacağını düşünmek gerçek rezalet olurdu bence
  • bence bu öncü ve hafif bir rezalet olmuş. sadece biraz yontmaya çalışmışlar.
    asıl rezalet buraya para yatıranların hatırı sayılır parası batınca olacak.
  • rezalet değil bildiğin dolandırıcılık girişimi bu. yine sözleşme imzalanmadan fark edilip ucuz atlatılmış, geçmiş olsun.

yalnız benim anlamadığım asıl nokta sistemin işleyişi. yani ev almak isteyen kişi fazla faiz vermemek için bankadan kredi çekmeyip bu sisteme giriyor ancak bankayla aldığında sadece kredi borcu ödeyecekken burada 44 ay boyunca hem ev kirası veriyor hem de bu sisteme ödeme yapıyor. diyelim ki evini ilk çekilişte aldı bu sefer de kalan 79 ay boyunca kira yardımı adı altında yine ev kirası da verir gibi ödeme yapıyor üstelik yaptığı kira yardımı fazla ödeme yapanlara verilmeyip şirkete gidiyor. ya ben bir yeri yanlış anlıyorum, atlıyorum ya da millete parası fazla geliyor bankaya az öderiz dur şunlara yolduralım kendimizi mi diyor, nedir olay anlamadım. sistem şu haliyle faizsiz, helal ayağına müslüman silkeleyen oluşumlardan biri gibi duruyor. düşük bütçeli jet fadıl.
  • bu sistemden sorunsuz olarak 3 arkadaş 2016 yılında evlerimizi teslim aldık şükür. önemli bir sorun yaşamadik. sadece 2 kefil falan saçma gelmisti.

burada anlatıldığı gibi ise danışman şahsin bireysel hatası. mutlaka il müdürü ile görüşün şikayet edin. yaptırım uygularlar.
  • din sömürüsü yaparak milleti dolandıranları çok gördü bu ülke. birikimlerinizi böyle firmalara heba etmeyin. emin olun herhangi bir banka bile bu tarz kurumlardan daha insaflıdır. en azından hak hukuk kavramı vardır bankalarda.

bu tarz kurumlarda ise "bak şimdi abicim.." usuluyle işler yürür. kaşla göz arasında el ense yaparlar, uzak durulması gereken oluşumdur. (yatırım tavsiyesi degildir)
  • firma görevlisi de anlatınca anlamamıştım, rezaleti anlatırken de yine anlamadığım alternatik kredi sistemi mağduriyetidir.
  • boyle salak firmalara umut baglayip paranizi kaptirmayin. duz insan olun. ev mi alicaksin cek kredini babalar gibi borclan evini de al. yada parasini pesin ver evini al. boyle abidik gubidik firmalarin ne oldugu belli olmayan uygulamalarina umut baglamayin.
35 entry daha