şükela:  tümü | bugün
  • 5,01 tl bandını zorlayacak olan kurdur.
    not: yatırım tavsiyesi değildir.
  • ohalin bittiğini ve olumlu senaryoların gerçekleşeceğini düşünenleri yabancı finans forumlarına davet etmeme neden olan kurdur.

yabancıların durumumuzu bizim halktan daha iyi bilmesi ise ibretliktir.

edit: çok soran oluyor. google’a turkish economy review yazarsanız sayfalara ulaşırsınız. türkçe haber takip edenler için paraanaliz.com ve bloomberg ht yada investing.com dışında bir site kullanmanıza gerek yok. milliyet’de müjde diye verilen haber sizi işsiz bırakabilir.
  • dolar'ın fiyatlanması ohal'e değil, daha çok piyasalardaki güvene endekslidir.

ohal kaldırılsa bile, ohal şartlarına benzer düzenlemeler içeren cumhurbaşkanlığı kararnameleri yüzünden güven tesis edilemeyebilir. bu durumda doların ateşinin hemen düşmemesi mümkün.

buna karşın, piyasalarda bir umut ışığına tutunma eğilimi mevcut. ohal'in kaldırılması piyasalarda kısa süreli bir plesebo etkisi yaratabilir.

yani, dış ekonomik faktörleri (dxy) dışlarsak; dolarda nisbi oranda aşağı yönlü hareket olasılığı görünüyor.
  • bugünden itibaren birkaç aylık bir düşüş trendine girmeyi umuyorum. yabancı yatırımcı türkiye'deki ohal'in kalkmasını iplemeyecektir fakat kısa bir "normalleşme sanrısı" gerçekleşecek, birkaç ay boyunca türk lirası değer kazanacaktır. keza türkiye'deki yatırımcı küçük düşünen insandır ve bu olayın doları düşüreceğine inandığı için dolarını bozdurup türk lirası alır. bu olay sonunda da gerçekten türk lirası değer kazanır (dolar düşüyor yükseliyor demek çok saçma ama ne yapayım insanımız böyle alışmış).

elimde yüklü miktarda döviz olsa bozdururdum. birkaç ay boyunca doların 4.4 bandına kadar gerileyeceğine inanıyorum. tıpkı 3.9'a dayanıp yavaşça 3.4'lere kadar gerilemesi gibi bu kez de düzenli bir dönem geçireceğiz. bu sürecin 1 yıl sürmesi dahi muhtemel. sonra "value trading" yine uzun vadede kazanacak ve türk lirası 6 liraya doğru güzel bir yolculuğa çıkacak.

ekonomi okuyun. bu da benim size yatırım tavsiyemdir: ekonomi okuyun.
  • alım fırsatı yaratması ümit edilen kurdur.
  • ohal'in düşmesiyle küçük bir iniş tepkisi verip birkaç ay içerisinde 5 in üstünü görcek.

2006 senesinde 1.5 liradan 1 sene sonra 1.2 ye düşerek son büyük düşüş tepkisini göstermiş, o andan bu ana dek yıl yıl arşın arşın yükselerek gelmiş bir para birimi bu. asla bi daha 4 lere 3,5 lara düşeceğini ummayın. hele ki bu ülkede geleceğe yatırım, inovasyon, değişim ve gelişim namına hiç üretkenlik yokken. elalem nano teknolojiyle robot üretiminde, biz hala bokumuzda boncuk arıyoruz. zor dostum, zor.
  • (bkz: 19 temmuz 2018 trump'ın attığı tweet)
    hareketli bir gün olacak galiba.
  • teknik harekette 4,55-5,00 yükselen kanalı içinde.

tekniği bozacak ciddiyette bir haber kanal alt veya üst bandına yakın yerde gelir. bu haber ciddi pozitif veyahut negatif etki eder ve ya kanalın bir diğer bandına düşüşe yönelir veyahut da kanal dışına çıkacak bir etki bırakır.

dürüst olmak gerekirse 2014 sonrası yükselen kanalı ihlal eden bir haber henüz gelemedi.
  • bu işlerden çok anlamamakla birlikte, yatırımcı piyasası senden benden daha iyi takip ettiğinden ohalin kaldırılmasını zaten fiyatlamıştır.

bir de ohal kaldırılsa da cb kararnamesi + valilere verilen yeni yetkiler sayesinde fiilen pek kalkmadığını iddia edebiliriz.

edit: syntax
  • düşse de alsak dediğim kurdur.