şükela:  tümü | bugün
 • modern olimpiyatların başlangıcının 10. yılı şerefine atina'da düzenlenen oyunlar. kimilerine iki olimpiyat arası şenlik tadı veren oyunlarda ülkemizi 30 gayrimüslim sporcu temsil etmişti. birçok ülkenin resmî olimpiyat komitelerini kurup ilk defa doğru dürüst sporcularını seçerek gönderdiği oyunların ayrıca görüntüleri de kaydedilmişti. bizim için ayrıca bir önemi de tatavla heraklis jimnastik kulübü'nün sporcusu atletimiz yorgo alibrantis'in dünya rekoru kırarak altın madalyaya ulaşmasıdır. malum bu atletizmde kazandığımız ilk altın madalya olmakla beraber ayrıca ilk dünya rekorumuzdur; hâli ile bilinmesi farzdır...
  osmanlı'nın ilk büyük katılımla arz-ı endam eylediği oyunlardır. ara olması bir tarafa 1908 londra olimpiyatları'na ise sadece baron pierre de coubertin'in istanbul gezisindeki mihmandarı aleko mulos katılmıştır. yorgo kardeşimizin aldığı madalyanın bugünlerde aramızın pek bir hoş olduğu komşu ile bir tartışma hususu olduğunu da ekleyelim...
 • bu olimpiyatlara osmanli devleti adina katilmak isteyenlerin gayriresmi olarak katilabileceklerine dair onay verilmistir.

  http://www.devletarsivleri.gov.tr/…gokkubbe_305.jpg
 • bu az katılımlı olimpiyat oyunlarında alınan madalyalar,normal olimpiyat oyunlarında alınan madalya sayılarına dahil edilmemektedir.

  bu olimpiyatta, uzun atlamacı irlandalı peter o’connor, ingiltere adına yarışmaya zorlanınca, madalya töreni sırasında bayrak direğine sarılıp elindeki irlanda bayrağını sallamıştır.
 • osmanlı'dan katılan rum sporcuların yunanistan adına yarıştığı olimpiyatlar. osmanlı'yı temsil edenler ermeni atlet vahram papazyan ile çoğunlukla ingiliz ve fransızlardan oluşan ve zareh kuyumcuyan adında bir ermeni'nin de bulunduğu izmir futbol takımı olmuştur.

  izmir takımı gümüş madalya kazanmıştır.

  https://en.wikipedia.org/…calated_games?wprov=sfla1

hesabın var mı? giriş yap