şükela:  tümü | bugün soru sor
 • olimpiyatlara 22 ülkeden 32 bayan 1971 erkek sporcu katılmı$dır. türkiye'yi olimpiyatlarda rum asıllı bir sporcu temsil etmi$dir. türkiye'nin olimpiyatlara henüz dahil olmamasına rağmen ve sporcuya bir katılım belgesi verilmemesine rağmen o zamanki olimpiyat ba$kanı olan baron pierre de coubertin'in özel izni ile katılmı$dır.
 • osmanlı imparatorluğu'nu aleko moullos isimli bir rum'un "türkiye" adı altında bireysel jimnastik kategorisinde temsil ettiği olimpiyat. kendisi dereceye girememiştir.
 • arthur conan doyle'un hakemlik yaptığı, amerika ile ingiltere'nin arasında bir bayrak krizinin çıkmasına neden olan spor bayramı.

  http://tr.eurosport.com/…-12_sto3353618/story.shtml
 • bu, türkiye adının olimpiyat tarihinde geçtiği ilk seferdir. bundan önceki iki olimpiyatta yunanistan adına yarışan rum asıllı osmanlı vatandaşları varsa da 1908' de ilk kez bir rum türkiye adına yarışmıştır.
 • aslında italya'ya verilen ancak vezüv yanardağı'nın patlaması sonucu yer değiştiren olimpiyatlar. dünyaya sunulan ilk profesyonel olimpiyat oyunları denilebilir. selim sırrı tarcan ve baron pierre de coubertin'in görüşmeleriyle olimpiyatlara bir türk sporcu katılmıştır. aleko mulos osmanlı adına yarışmış, 97 sporcunun katıldığı jimnastikte 51. sırayı almıştır. (bu sıralamaya ulaşamıyoruz kendisi ülkeye geldiğinde böyle söyledi. ama kendisine güveniyoruz, küsüratlı sallamış da olabilir. bilemedim.)

  ayrıca maratonun ilk kez 42195m koşulduğu olimpiyattır. tabii ki ingilizler küsüratlı sallamamış, kraliyet ailesinin önünde bitirilmesi için böyle ayarlamışlardır.

  o yıllarda bir uluslararası karşılaşmadaki en farklı skor yakalanır futbol branşında.

  danimarka: 17
  fransa: 1 *
  sophus nielsen o maçta 10 gol atar.
 • rusya, o dönem jülyen takvimi kullandığı için bir karışıklık olmuş ve bu olimpiyatlara 12 gün geç gitmiş.