şükela:  tümü | bugün soru sor
 • herkesin aklina ayni seyi getiren oysa koca bir yili kapsayan tamlama... bildigimizi soyleyememenin yuzumuze vurulmus hali...
 • ermeni çetelerinin turk koylerini basip tecavuzler, sadist cinayetler, toplu kiyimlar gerceklestirdigi olaylar.
 • rusya tarafından desteklenen ayrılıkçı ve silahlı ermeni çetecilerin 19.yy ortalarında başlattığı ve 1915 yılı itibari ile karşılıklı katliamlar silsilesi haline dönüşen ve ermeniler'in anadolu coğrafyasından diğer osmanlı topraklarına zorunlu olarak göç ettirilmesi ile sonuçlanan olaylar.
 • anadolu'daki büyük grip salgınınına tekabül eder. talat paşa'nın aldığı önlemlere rağmen techire zorlanan ermeniler yolculukları esnasında grip salgını yüzünden kırılmışlardır. bunu yemezseniz türkler değil kürtler saldırdı göçen ermenilere, diyebilirim. elbette olmayan kürtler. 10 yıl öncesine kadar aslında türk olan kürtler. çeteler, köy baskınları ve katliamlar... o zamanlar ismi ermenice olan bir kasabada yaşayan anneannemin anımsadığı kadarıyla çok kan dökülmüş. her iki taraftan da silahlananlar köyleri basmış insanları katletmiş. birkaç gün içinde çocukluk arkadaşları, komşuları göçmüş gitmiş. geriye paramparça edilmiş ibadethaneler, evler, hazine bulmak için kazılıp köstebek yuvasına çevrilmiş mezarlıklar kalmış.
 • bir çok anadolu kasabasında kerpiç evlerde yaşayan bir çok türkün, usta demir işlemeleri ile süslü taş evlere taşınmasıyla sonuçlanmış olaylardır (fact). bugünün bir çok büyük tüccar ailelerinin oluşmasına katkısı olduğu da iddia edilir (claim).
 • özetle anadolu dahilinde önüne gelenin yüzlerce yıllık kardeşini, komşusunu, ahbabını sikip kestiği olaylar.

  oturup birlikte acımıza ağlayıp bizi kim bu şekilde birbirimize düşürdüyü tartışacağımıza kim kimi daha çok sikti tartışmalarının odaklanarak vakit kaybedip duruyoruz..
 • osmanlı'nın kendini korumak* adına isyan ve ihanet içindeki bir grup vatandaşını kendi toprakları içindeki savaştan ve kışkırtmalardan göreceli* olarak uzak bölgelere sevketmesi ve bu esnada o zamanın zor koşulları*, ulaşımdaki ve güvenliği sağlamadaki olası aksaklıklar* ve belkide bir grup yerel, öfkeli, halk tarafından techir edillen osmanlı vatandaşlarından bir kısmının ölmesi ile sonuçlanan olaylar. osmanlı kesti, biçti, bakmadı, etmedi falan filan demeden önce o bitik dönemlerinde ve birde üstüne üstlük savaştayken bile devletin bu hareketi ne kadar ince detayları düşünerek planladığına ve ne kadar ciddi bir kaynak aktardığına bakmak gerek sanırım. arşivlere internetten ulaşmanız mümkün ama sizin ulaşmanız fazla bir etki etmeyecektir. sonuçta tarafsız tarihçilerin bu olayı incelemeleri en doğrusudur. zaten yanlış bilmiyorsam da bizim istediğimiz de budur ama gel gör ki henüz kabul edilmemiştir ve bu sayede millete boş konuşma fırsatı doğmaktadır. isyan ve ihanet içinde olanların katlettiği tüm masumların kemikleri umarım sızlamıyordur. mekanları cennet olsun.
 • ermenistan'in ve ermeni'lerin olayi mahkemeye goturmeden, tarafsiz tarihcilere birakmadan turkiye'nin uzerine yikip, bolca tazminat almak icin yirtindigi olay. arkalarini da barrrak obama'ya vermisler ki bu gidisle bir de ermeni vergisi odemeye baslariz.
 • isvec parlementosu tarafindan "bir oy farkla" (!) soykirim olarak kabul edilmis olaylar.