• turkiye buyuk millet meclisinin acildigi sene
  • (bkz: 23 nisan 1920)
  • ayriyeten isaac asimov'un ve simdi adini hatirlamadigim bissuru altin cag bilimkurgu yazarinin da da dogum yili.
  • abd'de icki yasaginin basladigi yil.
  • aselsanin ikinci ve son cep telefonu modeli. ilk urettigi 1919 telefonundan birseyler ogrendikleri belli ama yeteri kadar degil. tasarim, buyukluk ve agirlik uretildigi doneme gore iyi olmasina karsin bir pazarlama staratejisi olusturamadiklari icin piyasaya gec suruldu. bu bekleme suresi* icinde piyasaya daha guzel ve ucuz bir cok telefon modeli ciktigi icin tutunamadi. satisa cikmadan once uyguladiklari dusme testleri ve benim sakarligim sayesinde yaptigim dusme testleri* sonucunda super saglam oldugu teyid edildi. bana gore tek problemi menu sisteminin kazmaligi. bu telefonu urettikten sonra aselsan gsm uretim bolumunu yeterli kar yapamadigi sebebiyle kapatmistir.
  • rumî * 1336'dır ki, burada 16 mart 1336'yı atlamamak gerekir.

(bkz: 16 mart 1920)

(bkz: 16 mart baskını)
  • amerika'da kadinlarin oy hakki kazandiklari yil.
  • polonya zaferi ile sonuçlanan sovyet - polonya savaşının olduğu tarih. sovyet başkomutanı lev troçki bu tarihten sonra gözden düşmeye başlamış, stalin tarafından alt edilmiştir. polonya ise 2. dünya savaşına kadar geniş toprakları ile varlığını sürdürmüştür. sovyetler bu savaşın öcünü vahşi bir şekilde katyn katliamında almıştırlar sonra.
  • türkiye açısından da, önemli gelişmelerin olduğu bir sene.

imparatorluğun yıkılış döneminde ulusal kurtuluş mücadelesi ile eşgüdümlü seyreden toplumsal mücadele, çerkez ethem gibi sözü geçen gerilla liderlerinin bir kısmını da kendi içine katmıştır.

ethem’ in meşhur ordusu “yeşil ordu” da, tıpkı kuvayı milliye gibi sovyetler destekli silah yardımları ile yunan ve ingiliz orduları karşısında savaş vermiştir.

ancak cumhuriyetin öncü güçleri “milli” burjuvazinin oluşturulması sürecinde, toplumsal mücadeleyi ve sosyalizmi hedefleyen örgütlenmeler ve kişilerle ilişkilerini bir zaman sonra kesecek ve istikametini sermaye yönüne çevirecektir.
hesabın var mı? giriş yap