şükela:  tümü | bugün
 • travis in onlarca single larindan biridir bu. sozleri sunlardir :

  travis - 1922

  sometime i get so low
  it take a while to show
  but when it go
  it go
  just need some time alone
  no friends, no telephone
  is this too much to ask

  sometimes i feel so tired
  i'm dizzy, closed my eyes (?)
  but please don't ask me why
  just need some time with you
  in 1922
  your company's so very cool
  hey

  sometime i get so low
  it take a while to show
  but when it blows
  you'll know
  just need some time with you
  in 1922
  it's 1922
  we're 1922
 • ulysses'in yayımlandığı yıl.
 • nikos kunduros'un yönettiği 1978 yapımı film. aynı yıl selanik film festivali'nde en iyi film seçildi.
 • stephen king'in full dark no stars toplamasının açılış hikayesi. king'in hikaye kurma ve anlatmada zirveye çıktığı anlardan biri. karısını öldüren (spoiler değil) bir çiftçinin başına gelenler... kitap boyunca kendinizi çiftçinin yerine koyduğunuz için onun yakalanma ihtimalinden rahatsız oluyorsunuz. başına gelenlerin dehşetini beraber yaşıyorsunuz. eski bir numara ama bu şekilde okur da çiftçinin cani ruhunu paylaşmış oluyor. harikulade son sayfayı hikayenin başında okuyacak olanlar ise king'in deyimiyle "lanetli okur" olarak kalmaya devam edecek.
 • stephen king'e ait bir kısa öyküdür. netflix tarafından filme çekilmiş ve 20 ekim'de yayınlanacak.

  oyuncu kadrosunda thomas jane, molly parker, neal mcdonough, brian d’arcy james, dylan schmid gibi isimlerin yer aldığı 1922; wilfred james’in maddi kazanç sağlamak için eşi arlette’yi öldürmesini, bunu itiraf edişini ve sonrasında yaşadığı esrarengiz olayları konu alıyor. filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ise these final hours filmine imza atan zak hilditch üstleniyor.

  film; aynı zamanda başrol oyuncusu thomas jane’in, the mist ve dreamcatcher filmlerinden sonra yer aldığı üçüncü stephen king uyarlaması olma özelliğini taşıyor. 1922, 20 ekim’de netlix’te görücüye çıkacak

  fragmanı da şurda:
  https://www.youtube.com/watch?v=3e_ft0atsji
 • netflix'te bugün yayınlanan, stephen king uyarlaması dönem filmi. karısını öldüren bir adamın 8 yılına odaklanılıyor. 1922-1930 yılları arası işleniyor. öyküyü okumadım, filmin temposu yavaş, film gerilimli değil. tür arasında gerilim geçiyor mu bilemiyorum ama gerilim filmi olmadığını, öyle bir amaç güdülmediğini söyleyebilirim. ortalama bir film. gene de şans verilebilir bence. thomas jane gayet iyi oynamış, rolün hakkını vermiş.

  spoiler

  arazi bahane. adamın karısını öldürmesinin nedeni -filmde kendisinin de belirttiği gibi- nefretten başka şey değil. karısından nefret ediyor, fırsatını-bahanesini bulunca da öldürüyor. öldürdükten sonra vasat altı bir hayat yaşaması, 400 koca dönem arazisi olmasına rağmen zengin olamaması, cinayetten 8 yıl sonra karısının dediği noktaya gelmesi, yani araziyi -yok pahasına- satması... filmin sevdiğim tarafları. halbuki karısını öldürmeyip başta araziyi satsa oğlu ve oğlunun 15 yaşındaki sevgilisi ölmeyeceklerdi, kendisi de elini kaybetmeyecek, belki daha zengin bir şekilde hayatına devam edecekti. ama öldürdü ve rezil bir hayat -gene de hak ettiğinden daha iyi- yaşadı. cinayetin yaşam standartlarına olumlu hiçbir etkisi olmadı.

  spoiler
 • (bkz: stephen king)
  (bkz: thomas jane)
  (bkz: uuu beybi güzel bir hareketlenme oldu bende)

  tom jane'nin aslında bir redneck olduğunu ve alışık olduğumuz hallerinin normalde "rol" olduğunu anladığım film.

  (bkz: severek izliyoruz)
 • stephen king'in 1922 adlı kısa öyküsünden uyarlanmış ilgi çekici bir gerilim/drama. filmin temposu yavaş ama sıkılmadan merakla izliyorsunuz. thomas jane çok iyi oynamış. yapılan bir hata insan hayatını nasıl mahveder izleyin görün. filmin ana fikrinde belirtildiği gibi "her zaman başka bir yol vardır", biraz düşünmek gerek sadece. bir şans verin ve seyredin, başarılı.