şükela:  tümü | bugün
 • tablo güzelliği aksettiren azınlıklar. fotoğraflardan şıklık akıyor. hoş.

  günümüzde sanayi tesislerinin yoğun olduğu bir yer olarak akla gelen; oysa bir zamanlar nar, ayva, ceviz, şeftali, kayısı bahçeleri ve büyük çınarlarla çevrili izmir'in (özellikle bornova'nın) kaybolan cenneti olarak adlandırılabilecek pınarbaşı'na pikniğe giden gayri müslimler. ki çoğunluğu 1922 öncesi ve sonrası mübadele ile gelen giritlilerden, ya da zamanla yunanistan ve balkanlardan gelen ailelerden oluşmaktadır. fotoğraflar ise insanın içine dalası gelen cinsten. terapötik.

  http://www.levantineheritage.com/i/smyrna73.jpg

  http://www.levantineheritage.com/i/smyrna81.jpg

  http://www.levantineheritage.com/i/smyrna75.jpg

  http://www.levantineheritage.com/i/smyrna74.jpg

  https://i.pinimg.com/…1ed9a53142fccd77dde9d4d13.jpg

  kaynak :

  http://www.envanter.gov.tr/…es/belge/a2asr_0031.pdf

  http://levantineheritage.com/smyrna.htm

  destanlar çağından 19.yüzyıla izmir konstantinos oıkonomos/bonaventure f.slaars (bilge umar çevirisi)

  http://evrensmyrna.blogspot.com.tr/2011/04/

  özür edit'i: ben de girit kökenli ama levanten olmayan bir kişiyim, yazılan eleştirileri okuyunca elbetteki levanten olarak sınıflandırılmayacağımız halde, o anlama gelecek bir geçiş yaptığımın maalesef farkına vardım. bizlerden, izmir'i oluşturan kişiler olarak söz etmem gerekirken 'ki' bağlacını kullanmam yanlış olmuş ve doğal olarak cümlenin anlamını baştan aşağı değiştirmişim. affola.
 • levantenlerin 1920'lerden sonra türkiye'ye gelen giritli ve yunanistanlı muhacirler olduğunu sanan ağır bir malın açtığı başlıktır.

  oysa kendileri kökenleri 1700'lere dayanan ingiliz, fransız ve italyan ailelerdir ve yukarıdaki fotoğraflar da bu ailelere ait fotoğraflardır.. başlıca işleri anadolu'da yetişen birçok ürünü izmir limanından avrupaya göndererek ticaret yapmaktır. bunu pek tabii ki türk köylüsünü ve topraklarını sömürerek yapmışlardır. bu sayede muntazam bir zenginliğe ve güce erişmiş yabancı ailelerdir.

  özellikle batı anadolu ve bilimum anadolu topraklarının, türk köylüsünün kanını emen mikro sömürgeci ailelerdir. ulaştıkları zenginlik bugün arkalarında bıraktıkları bazı izlerden anlaşılabilir.

  (bkz: levanten)
 • günümüz rezidans kabzımalcılarının fikir atası olan, koç-sabancının makro kabzımalcılığına da fikir atası olmuş, anadolu köylüsünün emeğini ve iş gücünü komisyon alarak avrupaya satan, devletin, ' devletsizliğini ' de kullanarak bir güzel zengin olmuş organizmaları cici göstermeye çalışılmış bir başlıktır, giritten gelenler ise zaten ağırlıkla gayri müslim, levanten veya rum değil, anadolu'dan zamanında iskan politikası için göç ettirilmiş türklerdir.
 • kadir mısıroğlu okuyan faşo agaların bastığı başlık olmuştur.
 • bariz yanlış bilgi içeren başlığa, alakasız her başlığa şartlı refleks gösterip ' imam hatipler kapatılsın ' diyengiller gibi maraş dondurmacısının da adamları damlamış diyen ilerizekalıları da ortaya çıkartmış başlıktır ayrıca. aç iki satır oku, levanten kimdir nedir, giritli göçmenler kim.. ileride suriye'den gelen göçmenleri de zamanında haçlı seferlerine katılmış ingiliz lordların çocukları filan sanarsın, cadılar bayramı filan kutlarsınız bu arkadaşlara. siz yeni nesil misiniz, ot çekip mi yazıyor sunuz neyin kafası anlamak güç.
 • anadolu'daki türk köylülerini sadece sömürmekle de kalmamış, kapitülasyonlara ve osmanlı bürokrasisi içerisinde kurdukları adam satınalma sisteminden faydalanarak özellikle batı anadolu'da rum çete başlarını da kiralayıp türkler üzerinde baskı kurmuş büyük ailelerdir.
  kendi menfaatleri ve çıkarları için batı anadolu'da kiraladıkları çete reisleri sayesinde büyük karışıklıklar çıkartmışlıkları da vardır. zira papatyalı kırlı bayırlı fotoğrafların ardında batı anadolu insanlarının kanları vardır.
 • bu adamlar "millet savaşırken türk halkını ve köylüsünü sömüren insanlar" olarak bahsediliyorsa burada, bugün halkın çoluğu çocuğu terör olaylarında şehit olurken;
  - kendi oğlu çürük raporu alan,
  - oğlunun birden 18 yaşında prostatı çıkan,
  - oğlu sahip olduğu gemi ile aynı kilogramda olduğu için askere gitmeyen vb. vs...

  siyasetçiler için de aynı cümleyi kuruyor musunuz bunu merak ettiğimden geldim? sonuçta halk ölürken siyasetçiler genelde zenginleşir. mal varlığı beyanlarından da belli.
  hah, bunlara da bir lafın var mı?

  not. viki'ye atıfta bulunarak istemeyerek hatalı bir bilgi vermiş bir insana "mal" diyen sığır, sen açıp baktın mı viki'ye? kelimenin etimolojisinde "italya'nın doğusunda kalan akdeniz toprakları" var...
  siz siz olun iki satır ekşisözlük, iki satır vikipedya bilgisi ile ukelalık yapmayın, bunlar çok zip'lenmiş, zip'lenirken de çok detayını kaybetmiş hap, kapsül bilgilerdir. sizi "nasıl laf soktu ama" yapmaz, zırcahil yapar.

  not 2. mal babandır.
 • millet bir yandan savaşırken türk halkını ve köylüsünü sömüren insanlardır.
  burada, bugün halkın çoluğu çocuğu terör olaylarında şehit olurken;
  - kendi oğlu çürük raporu alan,
  - oğlunun birden 18 yaşında prostatı çıkan,
  - oğlu sahip olduğu gemi ile aynı kilogramda olduğu için askere gitmeyen şeref yoksunlarından hiçbir farkları yoktur, bu levanten denen sömürgeci artığı pislikleri sanki olduklarından daha farklı insanlarmış gibi göstermeye çalışıp kendilerine sempati besleyenler de aynı şekilde şeref yoksunlarıdır.
 • türk halkını ve köylüsünü asla ve asla sömürmemişlerdir. tam tersi hemen entegre olup türk gibi yaşamış, türk örf ve adetlerini de, cumhuriyet değerlerini benimsemiş insanlardır. köylü halkına saygıları da büyüktür. hayatınızda kaç tane levanten tanıdın da bu boş iddiaları sıralıyorsun derler adama?

  wikipedia ve 1-2 yazı okumuş levantenlere neler söylenmiş başlıkta. ahaha çok güldüm böyle cahiller ölsün ya, ilber ortaylı hocamız haklı..

  -------
  - kendi oğlu çürük raporu alan,
  - oğlunun birden 18 yaşında prostatı çıkan,
  ......vb
  -------

  şu zavallılığa bak. bunlardan farkımız yokmuş demek? cahil seni. benim ailemdeki tüm erkekler, anne tarafımdakiler olsun hepsi askere gitmiş hatta şehit düşen de olmuştur kurtuluş savaşında. geçmişimiz de şereflidir. 1 tane kanı bozuk olsa dahi o levantenler arasında anında aforoz edilir ve yüzüne bakılmaz. çevremiz de istanbul'da yaşarken son kalan levantenler dahil de hepsi askerliğini yapmış, vergisini ödemiş, türkiye'yi kalkındıran ailelerden gelirler.

  senin çomar oğlu çomar deden 6-7 eylül olaylarında istanbul'a girip talan edip, dükkanları talan ederken onlar inadına istanbul'da kaldılar. gitmediler, gidenler de acı çekip hemen 4-5 sene sonra geri döndüler. çünkü türk hepsi. senden bir farkı yok. senden tek farklar sen kendin gibi olmayana kin ve nefretle bakarken onlar kimseye kin gütmez, nefret etmez. insanları tanımaya çalışır ve levantenler hiçbir zaman diğer topluluklar gibi içlerine kapanık bir grup değildir. herkesle konuşurlar, işte yaparlar, kız alıp verirler. bazıları gibi kendilerine paralarını saklayıp ya da beyoğlu'na çökmezler sonradan gelip boş dükkanlara. asil insanlardır lakin yukarıdan bakmazlar kimseye.

  izmir levantenleri de istanbul levantenleri de, adaların levanteleri de baş tacı insandır. kendimden söylemiyorum öyleyiz, öyleler.

  ayrıca şeref yoksunluğu nedir biliyor musunuz? hayatında 1 tane levanten tanımayıp hakkında bu yalan algı yaratmaya çalışmaktır.

  son olarak levantenler sömürgeci değildir. sonradan entegre olmamışlardır. bizzati türkiye'de doğmuş izmir ve istanbul'da halen yaşayanları da vardır. kendi ailem ve çevrem dahil levantenler türkiye'nin yüz akıdır.

  yallah şimdi.