şükela:  tümü | bugün
 • tablo güzelliği aksettiren azınlıklar. fotoğraflardan şıklık akıyor. hoş.

  günümüzde sanayi tesislerinin yoğun olduğu bir yer olarak akla gelen; oysa bir zamanlar nar, ayva, ceviz, şeftali, kayısı bahçeleri ve büyük çınarlarla çevrili izmir'in (özellikle bornova'nın) kaybolan cenneti olarak adlandırılabilecek pınarbaşı'na pikniğe giden gayri müslimler. ki çoğunluğu 1922 öncesi ve sonrası mübadele ile gelen giritlilerden, ya da zamanla yunanistan ve balkanlardan gelen ailelerden oluşmaktadır. fotoğraflar ise insanın içine dalası gelen cinsten. terapötik.

  http://www.levantineheritage.com/i/smyrna73.jpg

  http://www.levantineheritage.com/i/smyrna81.jpg

  http://www.levantineheritage.com/i/smyrna75.jpg

  http://www.levantineheritage.com/i/smyrna74.jpg

  https://i.pinimg.com/…1ed9a53142fccd77dde9d4d13.jpg

  kaynak :

  http://www.envanter.gov.tr/…es/belge/a2asr_0031.pdf

  http://levantineheritage.com/smyrna.htm

  destanlar çağından 19.yüzyıla izmir konstantinos oıkonomos/bonaventure f.slaars (bilge umar çevirisi)

  http://evrensmyrna.blogspot.com.tr/2011/04/

  özür edit'i: ben de girit kökenli ama levanten olmayan bir kişiyim, yazılan eleştirileri okuyunca elbetteki levanten olarak sınıflandırılmayacağımız halde, o anlama gelecek bir geçiş yaptığımın maalesef farkına vardım. bizlerden, izmir'i oluşturan kişiler olarak söz etmem gerekirken 'ki' bağlacını kullanmam yanlış olmuş ve doğal olarak cümlenin anlamını baştan aşağı değiştirmişim. affola.
 • levantenlerin 1920'lerden sonra türkiye'ye gelen giritli ve yunanistanlı muhacirler olduğunu sanan ağır bir malın açtığı başlıktır.

  oysa kendileri kökenleri 1700'lere dayanan ingiliz, fransız ve italyan ailelerdir ve yukarıdaki fotoğraflar da bu ailelere ait fotoğraflardır.. başlıca işleri anadolu'da yetişen birçok ürünü izmir limanından avrupaya göndererek ticaret yapmaktır. bunu pek tabii ki türk köylüsünü ve topraklarını sömürerek yapmışlardır. bu sayede muntazam bir zenginliğe ve güce erişmiş yabancı ailelerdir.

  özellikle batı anadolu ve bilimum anadolu topraklarının, türk köylüsünün kanını emen mikro sömürgeci ailelerdir. ulaştıkları zenginlik bugün arkalarında bıraktıkları bazı izlerden anlaşılabilir.

  (bkz: levanten)
 • günümüz rezidans kabzımalcılarının fikir atası olan, koç-sabancının makro kabzımalcılığına da fikir atası olmuş, anadolu köylüsünün emeğini ve iş gücünü komisyon alarak avrupaya satan, devletin, ' devletsizliğini ' de kullanarak bir güzel zengin olmuş organizmaları cici göstermeye çalışılmış bir başlıktır, giritten gelenler ise zaten ağırlıkla gayri müslim, levanten veya rum değil, anadolu'dan zamanında iskan politikası için göç ettirilmiş türklerdir.
 • kadir mısıroğlu okuyan faşo agaların bastığı başlık olmuştur.
 • memleket işgale karşı direnirken, anadolu köylüsü sefalet ve zulüm içinde kırılırken, keyif çatan sömürücü pislik ailelerdir.

  hallerinden ve rahatça gezip tozmalarından anlaşıldığı üzere yüksek ihtimalle düşmanla iş birliği içindedirler.

  ek olarak, başlığı açan arkadaş bence levanten nedir onu bir araştırsın google da, ikinci entry'yide bir zahmet okusun.
 • levanten nasıl girit ve balkan muhaciri oluyor? levanten levantendir, centro goldoni'deki italyanca hocamız leonardo bey gibi. kendisi 7 göbek izmirlidir, katoliktir, ana dili italyanca ve türkçedir, yanısıra fransızca bilir. levantenler italyan-fransız kökenlidir, hıristiyandır, yerlilerle de pek karışmazlar. bunlara tatlısu frengi de derler ki bornova'da bulunan o eski evlerin çoğu halen levantenlere aittir. örneğin mutafa koç'un eşi carolin koç izmir'in önemli levanten ailelerinden giraudlara mensuptur. babasının dedesinin dedesi 1700lerde ticaret için fransadan kalkıp o zamanlar ağırlıklı hıristiyan nüfusa sahip bir liman şehri olan izmir'e göçmüş, aile burada önemli bir servet elde etmiştir. levantenin portresi çizilecek olsa carolin koç modellik yapar.

  muhaciri levanten sananların fesli deliden daha az cahil olduğunu sanmıyorum. bu ülkenin "modern," ve okumuşu da yaşadığı ülkeye yabancı ve çoğu zaman fransız devleti koruması altında kapitülasyonların ekmeğini yiyen ve türkleri, müslümanları hakir gören levantenlere hayran olacak kadar aciz (ek: levantenlerin tamamı istisnasız türk ve müslümanları hakir görüyor anlamına gelebilecek bir genellemeye imza attığımın farkına vardım. ekonomik ilişkilerdeki eşitsizlikten ve avrupa devletlerinin korumasından faydalanarak aynı zamanda içinde bulundukları topluma tepeden bakan bir takım levanten olarak düzeltmek isterim).

  ek: fotoğraflar da tablodan ziyade eskize benziyor. iki fötr şapkalı adam görünce aklınız çıkmasın.
 • bariz yanlış bilgi içeren başlığa, alakasız her başlığa şartlı refleks gösterip ' imam hatipler kapatılsın ' diyengiller gibi maraş dondurmacısının da adamları damlamış diyen ilerizekalıları da ortaya çıkartmış başlıktır ayrıca. aç iki satır oku, levanten kimdir nedir, giritli göçmenler kim.. ileride suriye'den gelen göçmenleri de zamanında haçlı seferlerine katılmış ingiliz lordların çocukları filan sanarsın, cadılar bayramı filan kutlarsınız bu arkadaşlara. siz yeni nesil misiniz, ot çekip mi yazıyor sunuz neyin kafası anlamak güç.
 • anadolu'daki türk köylülerini sadece sömürmekle de kalmamış, kapitülasyonlara ve osmanlı bürokrasisi içerisinde kurdukları adam satınalma sisteminden faydalanarak özellikle batı anadolu'da rum çete başlarını da kiralayıp türkler üzerinde baskı kurmuş büyük ailelerdir.
  kendi menfaatleri ve çıkarları için batı anadolu'da kiraladıkları çete reisleri sayesinde büyük karışıklıklar çıkartmışlıkları da vardır. zira papatyalı kırlı bayırlı fotoğrafların ardında batı anadolu insanlarının kanları vardır.
 • bu adamlar "millet savaşırken türk halkını ve köylüsünü sömüren insanlar" olarak bahsediliyorsa burada, bugün halkın çoluğu çocuğu terör olaylarında şehit olurken;
  - kendi oğlu çürük raporu alan,
  - oğlunun birden 18 yaşında prostatı çıkan,
  - oğlu sahip olduğu gemi ile aynı kilogramda olduğu için askere gitmeyen vb. vs...

  siyasetçiler için de aynı cümleyi kuruyor musunuz bunu merak ettiğimden geldim? sonuçta halk ölürken siyasetçiler genelde zenginleşir. mal varlığı beyanlarından da belli.
  hah, bunlara da bir lafın var mı?

  not. viki'ye atıfta bulunarak istemeyerek hatalı bir bilgi vermiş bir insana "mal" diyen sığır, sen açıp baktın mı viki'ye? kelimenin etimolojisinde "italya'nın doğusunda kalan akdeniz toprakları" var...
  siz siz olun iki satır ekşisözlük, iki satır vikipedya bilgisi ile ukelalık yapmayın, bunlar çok zip'lenmiş, zip'lenirken de çok detayını kaybetmiş hap, kapsül bilgilerdir. sizi "nasıl laf soktu ama" yapmaz, zırcahil yapar.

  not 2. mal babandır.