şükela:  tümü | bugün
  • 85 sene öncesinden muazzam görüntüler. her detay çok kıymetli.
    istanbul 1931
  • çarşıda, pazarda gezen çarşaflı, başörtülü kadınları gördüğüm videodur. e biz bunu böyle öğrenmedik ki. hani kemalist tek parti rejimi altında örtülerine dokunulan kadınlar? içimde fırtınalar kopuyor ve ağlıyorum şu an. iki üç saat reis'in yenikapı mitinglerini izleyip kendime gelmeye çalışacağım.
  • film-noir havası olan harika bir video.
  • erkeklerin hemen hepsinin de cillop traşlı olduğu video. ulan biz ne zaman böyle kirli, orman sakallı (ben dahil) hale geldik?
  • insanların %92'sinin şapka taktığı video. şimdi güneş altında kel kel dolaşıyoruz. ayrıca genel olarak kalabalık sokakları çekmişler ama şimdiye nazaran daha bi huzurlu gözüküyor.
  • eskiden daha kısa olduğumuzu gördüğüm sesli video kaydı.

ortalama boy erkeklerde 155 cm falan sanırım.

yine şu an uzunuz dedim kendi kendime.

not: 180cm.
  • --- spoiler ---

adam don da satsa takim elbiseli...
    --- spoiler ---
  • "üniforma böbürlenmesi" denen şeyin 80 küsür sene öncesinden tekrar tecrübe edilişini gösteren video.

o ne kasılma be abi*
  • şimdi biz bu videoda konuşulanları anlayabiliyorsak osmanlı'dan türkiye cumhuriyetine geçişte 7-8 senede hadi 10 diyelim, 10 senede mi öğrenmişler bu insanlar türkiye türkçesi konuşmayı? hayır efendim tabii ki biliyorum osmanlıca dedikleri saray diliydi, onu anlatmaya çalışıyorum ben de. diyorlar ya dedemin mezar taşı hede höde. biz hep bu dili konuşuyorduk, biraz daha arapça farsça kelime vardı ama hayal edilen türde bir osmanlı sadece sarayın içinde oldu. geri kalan her yer bildiğin anadolu bildiğin türkiye'ydi. videoda görünen istanbul ise şimdikinden bile daha nezih görünüyor.

düzenleme: mesajdan uyaranlar oldu evet, alfabe değişti kullanılan dil değişmedi ama kimileri cumhuriyetten sonra özümüzden uzaklaştık, dilimiz değişti diye serzenişte bulunuyor bu konuya kendimce bir açıklık getirmek istedim. osmanlının kullandığı alfabe türkçe yazılışta tam olarak verim sağlamıyordu, kullanışsızdı, öğrenmesi biraz daha zordu ve okur yazar oranı çok düşüktü. bununla birlikte bilenler biliyordur mutlaka abdulhamit, latin alfabesine geçme düşüncesini ilk kafaya koyan isimlerdendir yani bu hareket atatürk'ten önce de gerçekleşebilirdi.
  • ayrica söyle birsey vardir:

https://www.youtube.com/watch?v=bhcah-h28ea